Mistry na klasice Jana Knapová a Miloš Nykodým

2.10.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství České republiky v orientačním běhu proběhlo v lesích v okolí Pusté Rybné. Pro mistrovské tituly si doběhli Jana Knapová (OK Lokomotiva Pardubice) a Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno).

Na nedělní finále se ochladilo, ze zamračené oblohy drobně mžilo. Terén byl více náročnější než v sobotu díky borůvčí i větším kopcům, tratě, které připravil Jan Kaplan byly ale stejně jako v sobotu díky velmi suché podložce velmi rychlé. Boje o medaile byly ve všech kategoriích velmi zajímavé, většinou ale na stupních vítězů stáli favorité.

V mužích dlouho vedl Jan Petržela (PHK), dlouhý postup na 14. kontrolu však nezvolil optimálně, do vedení šel Miloš Nykodým (ZBM) a minutový náskok před hradeckým závodníkem udržel až do cíle a vybojoval tak svůj první mistrovský titul v mužích (přesný rozdíl mezi zlatem a stříbrem byl 68 sekund), dalších 38 sekund zůstal další závodník PHK Pavel Kubát, který běžel velmi vyrovnaně, v podstatě po celou trať byl na 3. místě. Další závodníci už měli ztráty větší, čtvrtý skončil Jan Šedivý (+4:08), pátý Ondřej Semík (+6:58) a šestý Daniel Hájek (+8:18).

10. Hubáček Jonáš            LCE9501 E OOB TJ Slovan Luhačovic 101:56   + 12:55

V ženách největší favoritka Denisa Kosová (PHK) nestihla start, vyběhla s tříminutovou ztrátou, na trati se neustále zlepšovala, ale nakonec to stačilo jen na stříbrnou medaili, když měla ztrátu na vítěznou Janu Knapovou (LPU) 14 sekund. Vítězka běžela po celou trať hodně vyrovnaně, bez viditelných chyb, při postupech využívala dost cest, obíhala, a v cíli to znamenalo velkou radost ze zlaté medaile. Do půlky trati vedla Magdaléna Tužilová (ZBM), která na favoritky v závěru nepatrně ztratila, na třetím místě měla na vítězku ztrátu jen 25 sekund. Vyrovnanost brněnských závodnic potvrdily na 4. místě Jindra Hlavová (+2:07) a na 5. místě se stejným časem dvojice Natalia Hiklová a Eva Kabáthová (+2:23).

10. Rollier Monika           PHK8051 E OK 99 Hradec Králové     79:06   + 4:30

Vítězové v cíli řekli - Miloš: "Už cestou na jedničku jsem cítil, že nohy poběží samy. Už ráno v osm jsem byl na čtvrt hoďky klusat a bylo to bez problémů. Takže jsem věděl, že mi to poběží, a v průběhu závodu jsem se akorát ujišťoval, že je to fakt dobrý, a měl jsem čas si pohlídat těžší dohledávky. Když jsem ve třetině trati doběhl o osm minut Árona Bakó, tak mi narostla křídla a běželo mi to samo. Nebylo to nic moc těžkého, bylo to dost běžecké a mně to dneska sedlo. Udělal jsem teda jednu asi padesáti vteřinovou chybu, ale i po té chybě jsem si věřil, že to dneska vyjde." - Jana: "Závod byl pěkný, mně se líbil a myslím, že se mi i docela povedl. Pár chybek bylo, ale s výkonem jsem spokojená. Dopředu jsem výsledek neřešila a myslím, že mi to pomohlo. Koncentrovala jsem se na to, abych šla dobrý výkon, aby se mi dařilo, abych šla bez chyby - to byla dobrá taktika."

V juniorech zaskočil největší favority Šimon Navrátil (PGP), který na 5. kontrole doběhl Burdu (v cíli nakonec čtvrtý) a spolu s ním vytvořil rychlý tandem, který přinesl Šimonovi mistrovský titul, druhé místo obsadil kamenický Vojtěch Kettner (+2:41), bronz získal jihlavský Jan Čech se ztrátou 3:32 min. na vítěze. V juniorkách si jasně pro titul po skoro bezchybném výkonu doběhla Anna Štičková (LLI), když vedla po celou trať, stříbrná Petra Hančová (LPU) na vítězku ztratila 1:52 min., třetí Tereza Nováková pak měla odstup 2:16 min. V H18 jasně vyhrál Daniel Vandas (PHK), který za sebou nechal druhého Otakara Hirše (ZBM) přesně o 3 minuty, bronzový Slovák Jakub Dekrét v dresu ZBM měl ztrátu ještě o 34 sekund větší. Ještě s větší suverenitou vyhrála v D18 Tereza Janošíková (UOL), která porazila druhou Barboru Chaloupskou (PHK) o 4:41 min, bronzová Anna Kopecká (LPU) měla ztrátu ještě o 7 sekund větší. V mladších dorostencích si pro titul zaslouženě doběhl třinecký Sebastian Filipek, favorizovaný Michal Bořánek (STE) za ním zaostala o 37 sekund, pro bronz si doběhlo asi největší medailové překvapení víkendu jablonecký Josef Nagy (+1:19). V mladších dorostenkách s přehledem vyhrála Šárka Rückerová (HOR), za ní to byl vyrovnaný boj, z kterého nakonec jako stříbrná vyšla Nikola Thýnová (SHK) se ztrátou 2:40 min., třetí Anna Kochová (SJC) měla ztrátu jen o sekundu větší.

Velmi zajímavé boje proběhly i ve Veteraniádě ČR, vítězství v jednotlivých kategoriích si odnesli:
D35: Lucie Vítková (PHK)
D40: Veronika Ptáčková (TBM)
D45: Hana Holinková (ZPV)
D50: Petra Jarošová (ZPV)
D55: Svatava Voltrová (ROZ)
D60: Alena Rosecká (PZR)
D65: Ivana Úlehlová (BOR)
D70: Pavla Stará (BOV)