Mistry na krátké trati Kosová a Křivda

9.6.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovské tituly v orientačním běhu na krátké trati pro rok 2024 získali Denisa Kosová a Tomáš Křivda.

Vrchol domácí jarní sezóny - Mistrovství ČR na krátké trati - proběhl v lesích u Žihle. Pořadatelé z oddílu orientačního běhu USK Praha zvolili za centrum louku za železnicí západně od obce Pastuchovice. Závody se konaly v prostoru Přírodního parku Horní Střela. Běželo se na náhorní plošině (480 – 608 m n.m.), kde bylo velké množství žulových balvanů (Bába, Dědek), vzniklé zvětráváním žuly, místy i menší skalní města, byl tam smíšený velmi dobře průchodný les, s větším množstvím komunikací. Mapy připravil Petr Uher, tratě postavil Michal Bořánek.

Nedělní finále bylo stejně jako kvalifikace v čistém průhledném lese, kontroly (nebo objekty kontrol) byly z dálky vidět, takže se běhalo velmi rychle (a to o dost rychleji než předpokládal stavitel tratí, především v mužských kategoriích). Závod proběhl na mapě Poustky 24 k.

V ženách získala další mistrovský titul Denisa Kosová (PHK), která se do vedení dostala ve třetině tratí, měla řadu nejrychlejších mezičasů a svůj náskok před svými největšími soupeřkami postupně navyšovala až na konečných 32 sekund. Druhá skončila Lucie Semíková (KAM), která v úvodní pasáži vedla, pak trochu ztratila, ale už se před ní nedostal nikdo a získala tak svou první mistrovskou medaili v ženách. Pro bronz si doběhla vyrovnaně běžící Jana Peterová (LPU), která měla na vítězkou ztrátu 50 sekund. Na "velké bedně" skončily čtvrtá Michaela Dittrichová (LCE), pátá Anna Karlová (KAM) a šestá Vendula Horčičková (LCE).

15. Holečková Petra          SHK0250 R OK Slavia Hradec Králov  37:01   + 3:52

V mužích obhájil mistrovský titul Tomáš Křivda (CHC), který vedl od startu do cíle, kde měl náskok více jak minutu před druhým Jakubem Chaloupským (PHK), který se po celý závod pohyboval na stříbrné příčce. Bronz po vyrovnaném výkonu vyběhl Martin Roudný (LPU), v cíli měl na vítěze ztrátu minutu a půl (4. Miloš Nykodým, ZBM, 5. Daniel Vandas, PHK, 6. Jonáš Hubáček, LCE).

13. Lima Tomas               KAM0114 R OK Kamenice              34:06   + 4:36
 14. Minář Marek              ZBM9444 R SK Brno Žabovřesky       34:21   + 4:51
 15. Horvát Petr              TBM9437 E KOS TJ Tesla Brno        34:22   + 4:52

V juniorkách s přehledem vyhrála favorizovaná juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová, se ztrátou více jak minutu vybojovala stříbro Michaela Novotná (TUR), necelé dvě minuty ztrátu na vítězku měla třetí Michaela Metelková (PHK). V juniorech vedl první třetinu tratě Daniel Bolehovský (VSP), pak se do vedení dostal Jan Strýček (PBM) a s náskokem 37 sekund před Bolehovským si doběhl pro mistrovský titul; bronz získal Adam Zřídkaveselý (PBM), který měl na vítěze ztrátu 78 sekund.

V D18 pokořila všechny naše dorostenky Maďarka Janka Mikes, která byla o 25 sekund rychlejší než Viktorie Škáchová (DKP), která získala mistrovský titul, další medailové příčky obsadily Tereza Paulíčková (UOL) a Kateřina Doušková (TBM). V H18 si jasně pro zlato doběhl Tomáš Urbánek (ZBM), který měl v cíli náskok před druhým Prokopem Tomáškem (TUR) 49 sekund, bronzový Jan Vaníček (SJC) měl na vítěze ztrátu 1:15 min.

V D16 se v průběhu závodu ve vedení vystřídala celá řada závodnic, ale ty také dost chybovaly, a tak si vítězství odnesla Carolina Mullis (DKP), která běžela bez větších chyb a v cíli byla o dvě sekundy dříve než v závěru stahující Anna Kynčlová (JIL), bronz si vyběhla Viktorie Vyziblová (SJC) s odstupem 24 sekund na vítězku. V H16 s velkým náskokem vyhrál nechybující Matouš Skripnik (FSP), který brzy po startu doběhl Martina Buličku (ZBM) a ten pak získal stříbro, Erik Heczko (VLI) se ztrátou přes dvě minuty byl třetí.