MS juniorů - Chaloupský pátý na krátké trati

4.11.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V Portugalsku začala druhá část MS juniorů v orientačním běhu. V závodě na krátké trati si výborně vedl Jakub Chaloupský, který skočil pátý.

Orientačně zajímavé tratě se běžely v terénu, kde jsou převážně borové lesy s mnoha otevřenými plochami holých skal a množstvím zmapovaných balvanů a skal. V první části byla průběžnost velmi dobrá, v druhé části přibyla na mapě zelená barva, les byl daleko zavřenější.

Junioři

Výborně si vedl v juniorech Jakub Chaloupský, který potvrdil, že patřil k favoritům. Po vyrovnaném výkonu nakonec skončil jen pět sekund za medailí na 5. místě (na vítěze měl ztrátu 27 sekund). Velmi dobré vystoupení našich juniorů potvrdil Daniel Bolehovský, který obsadil velmi pěknou 11. příčku se ztrátou 1:23 min. Pěkné je 25. místo Víta Čecha (+2:53), Jan Strýček a Ladislav Čepička skončili ve páté desítce, Jiří Kostka byl 77.

Pro titul si po výborném výkonu doběhl Maďar Zoltan Bujdoso, který porazil o 19 sekund druhého Edvin Nilsson (SWE), třetí Touko Seppa (FIN) měl ztrátu 22 sekund. Čtvrtý Nor Kornelius Kriszat Lovfald byl jen sekundu před pátým Chaloupským, šestý byl Ital Ilian Angeli. Skoro po celou trať vedl Švéd Noel Braun, dvouminutová minela na 14. kontrole ale znamenala jen 16. příčku.

77 Jiří Kostka Czechia 31:54 +07:34

V juniorkách deklasovala všechny své soupeřky hlavní favoritka Hanna Lundberg (SWE), která se již v posledních dvou letech etablovala ve světové seniorské špičce. Na celé trati si počínala naprosto suverénně a vyhrála o několik tříd - její náskok v cíli byl skoro tři minuty! Stříbro získala další Švédka Elsa Sonesson (její ztráta byla 2:50 min.), bronz (+3:10) získala Finka Eeva Liina Ojanaho, která o stříbro přišla velkou chybou na 11. kontrole (tam se hodně chybovalo). Na velkou bednu se ještě dostaly Rita Maramarosi (HUN), Salla Isoherranen (FIN) a Alina Niggli (SUI).

Zatímco čeští junioři velmi mile svými výsledky překvapili, naše juniorky, které patřily k favoritkám, předpoklady nenaplnily. Anna Karlová a Markéta Mulíčková skončily se ztrátou necelých sedmi minut v závěru třetí desítky (27. a 29. místo), když chybovaly v úvodní pasážích a solidní výkon ve zbytku trati na vylepšení pořadí nestačil. Ve čtvrté desítky skončily Michaela Dittrichová (33.) a Lucie Semíková (36.), které měly ztrátu na vítěznou Švédku přes sedm minut, Ema Černá doběhla na 48. místě a Jana Pekařová obsadila 50. příčku (ztráta necelých 10 minut).

1 Hanna Lundberg             Sweden         23:18 +00:00
2 Elsa Sonesson Sweden 26:08 +02:50
3 Eeva Liina Ojanaho Finland 26:28 +03:10
4 Rita Maramarosi Hungaria 27:07 +03:49
5 Salla Isoherranen Finland 27:12 +03:54
6 Alina Niggli Switzerland 27:30 +04:12
7 Sanna Hotz Switzerland 27:38 +04:20
8 Elsa Ankelo Finland 27:40 +04:22