MS v Estonsku - Vojtěch Král šestý ve sprintu

1.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Na MS v orientačním běhu v Estonsku se rozdávaly medaile ve sprintu. Tituly získali Dánka Maja Alm a Švýcar Daniel Hubmann, výborně si vedl Vojtěch Král, který obsadil 6. příčku.

Finále sprintu se běželo ve středu města Tartu (kombinace starého města a moderních částí města, kde byl převážně zpevněný povrch, ale i kopcovitý park s řadou pěšinek). Tratě byly orientačně zajímavější než kvalifikace, byly využity umělé ploty. Běželo se na mapě v měřítku 1:4000, muži mají 4,0 km (převýšení 85 m), ženy 3,4 km (65 m). Do finále postoupili závodníci z 26 zemí.

Ženy

V ženách potřetí za sebou získala titul Dánka Maja Alm, která ukázala obrovskou fyzickou i orientační nadvládu nad zbytkem světa a s velkým náskokem vyhrála, když vedla na všech mezičasech. V cíli řekla: "Na MS jsem se těšila celý rok, vše jsem k němu směřovala. Dnešní trať byla rychlá, vůbec nevím, jestli jsem šla volby dobře. Tlak na mě byl poměrně velký, ale věděla jsem, že mám formu a že můžu vyhrát i s malými chybami." Na dalších dvou místech skončily Rusky, druhá byla po rychlém závěru Natalia Gemperle, která měla na vítězku ztrátu 37 sekund, necelé dvě sekundy zpět zůstala bronzová Galina Vinogradova, s odstupem dalších 15 sekund skončila čtvrtá Finka Venla Harju, velkou bednu si ještě vybojovaly Běloruska Anastasia Denisova (+56 sekund) a Švýcarka Elena Roos (+1:02). Z našich si nejlépe vedla mistryně republiky Jana Knapová, která se po pomalejším začátku stále zlepšovala a nakonec obsadila 17. místo, když na vítěznou Dánka ztratila 107 sekund. Další dvě naše závodnice skončily na začátku třetí desítky, Adélka Indráková po solidním začátku trochu ztratila v závěru a ztráta 2:05 min. ji zařadila na 22. místo. Debutantka Tereza Janošíková obsadila 24. příčku (+2:12 min.).

České ženy po doběhu:
Jana Knapová: (první reakce) "Nejsem spokojená ani s výsledkem, ani s výkonem (úsměv). Ale jo, 17. místo, pořád je to TOP20, poměrně blízko k TOP15, takže je to myslím pěkný výsledek. Ale mířila jsem výš. Výkon však nebyl optimální, proto je to 17. místo. Na začátku nevím, zda jsem volila dobře volby, tam jsem byla taková nejistá. Hned na jedničku mi chvíli trvalo se srovnat, nebylo to úplně optimální. A pak jsem udělala pár myšek u zakázaných prostorů, že jsem si jich nevšimla hned… bylo to dnes trochu trhaný.
Adélka Indráková: "Pěkný závod, ale chtěla jsem od toho víc, takže s výsledkem moc spokojená nejsem. Udělala jsem jednu velkou chybu. Na trati bylo málo kontrol, takže všechny postupy byly delší a na jednom z nich se vracelo znovu nahoru na hradby. Už to bylo ke konci závodu, tak jsem na tom postupu udělala dvě chyby, kdy jsem jednou plánovala postup a nezaběhla do správné uličky, tak jsem se musela otočit a vrátit. A podruhé jsem, když jsem vylezla na ten kopec, nezvládla jsem dostatečně zatočit, takže jsem tam udělala takovou kličku. Myslím, že dohromady tak půl minuty chyba, a tím pádem už to nebyl výkon, se kterým bych byla spokojená. – Fyzicky to bylo ze začátku hodně dobré, na průběhu už to začínalo trochu bolet, ale bojovala jsem až do cíle (úsměv). Já myslím, že jsem letos potrénovala pěkně a chtěla jsem to trošku prodat… (vypadá trochu zklamaně)."
Tereza Janošíková: "Dneska mi to fyzicky vůbec nešlapalo, ale byl to skvělý zážitek a zkušenost do budoucna. Moc jsem si to užívala a snažila se šlapat. Jsem spokojená, že jsem neudělala žádný větší zádrhel, některé volbičky sice nebyly perfektní, ale myslím, že to dneska nešlo vždycky zvolit tu nejlepší trasu. - Minutka na volbách by se tam možná našla, ale hlavně fyzicky mi to dnes netáhlo. Už při rozcvičování jsem si připadala taková všelijaká, a říkám si „to nějak půjde, to rozběhnu“, ale hned na jedničku byl táhlý kopec… říkala jsem si „kousnu to a uvidíme“, snažila jsem se makat až do cíle.

Muži

Závod mužů byl velmi vyrovnaný, boj o čelní příčky byl velmi dramatický. Nás může těšit, že k dramatu v boji o místa v TOP 10 přispěl i Vojta Král. Pro titul si po skoro bezchybném výkonu doběhl Švýcar Daniel Hubmann, který stále běžel na medailových pozicích, před půlkou se dostal do vedení a nikoho už před sebe nepustil, v cíli měl náskok před stříbrným Fredericem Tranchandem (FRA) 2,9 sekundy, třetí místo vybojoval obhájce titulu Švéd Jerker Lysell (+5.2). Čtvrté místo vybojoval Matthias Kyburz (SUI), který dost ztratil v úvodu, pak se stále zlepšoval, probojoval se na 3. místo, ale závěr měl rychlejší bronzový Švéd (rozdíl byl půl sekundy). Za pátým Švédem Jonasem Leanderssonem (+12.7) skončil stejně jako loni ve Švédsku na 6. místě Vojtěch Král. Startoval jako první z favoritů, úvod měl v porovnání s těmi nejlepšími trošku pomalejší, pak se ale zlepšovat a bylo z toho zasloužené šesté místo se ztrátou necelých 19 sekund na vítězného Švýcara. Miloš Nykodým začal opatrně, pak se probojoval do třetí desítky a nakonec získal 22. příčku se ztrátou 1:05 min. za vítězem. Jan Petržela skončil tři místa za Nykodýmem (25.), běžel vyrovnaně a v cíli byla jeho ztráta na vítěze 1:12 min.

Naši muži v cíli:
Vojta Král: "Jájsem velice spokojený, zopakoval jsem loňské umístění. Po včerejšku, kdy jsem sotva postoupil z kvalifikace, se mi nestartovalo úplně lehce, ale po mnoha rozhovorech s našimi kouči a Denčou jsem si začal víc věřit, takže jsem do toho závodu šel jako třeba loni nebo na předchozích úspěšných závodech, a podařilo se mi udržet nervy na uzdě, takže jsem začátek proběhl v klidu a pod kontrolou. Ta příprava, co jsme si udělali, byla celkem hodně podobná, takže nebylo proč být nervózní – postupy jsme měly připravené. A krom toho, že jsem asi pokazil jednu zásadní volbu po výměně mapy, tak jsem většinu postupů zvolil dobře. Bylo tam pár zaváhání, napočítal bych to na šest, sedm, osm vteřin maximálně, maličký zaváhání, jenom jsem udělal pár kroků jedním směrem a pak jsem to změnil, ale nic velkého to nebylo, takže spokojenost velká."
Miloš Nykodým: "Super. Byl trošku běžák, takže mě překvapuje, že jsem se dneska vlezl do 22 nejlepších běžců. Letos jsem chtěl konečně zaběhnout finále čistě a moje taktika před závodem byla, že nesmím chtít předvést něco víc, než na co mám, a nesmím to přepálit, což se mi poslední čtyři roky nepodařilo. Tak jsem si tak běžel to svoje a ke konci jsem byl stejně mrtvej jako vždycky, ale neudělal jsem v podstatě žádnou chybu, jenom jsem asi dvakrát zaváhal, do deseti vteřin celkově na celé trati."
Honza Petržela: "S výsledkem jsem nakonec celkem spokojený, protože je to zatím moje nejlepší umístění, zlepšení o pár míst. Nakonec, co jsem koukal, tak jsem nechodil technicky špatně, ale už od začátku mi to úplně netáhlo. Hned první kopec mě asi trochu zakyselil a pak to bylo takové trápení. A ani mapově jsem se do toho nemohl dostat, dělal jsem takové kličky, takže s tím výkonem spokojený nejsem. Doufám, že zítra si spravím chuť."