MS v orientačním běhu v Norsku - základní info

12.8.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

MS v orientačním běhu v Norsku - základní info

36. světový šampionát v orientačním běhu proběhne v Norsku.

  • Nejlepší o-běžci zamíří do Norska bojovat o světové tituly po čtvrté (1978 - Kongsberg, 1997 - Grimstad, 2010 - Trondheim).
  • Centrem mistrovství je Sarpsborg, město v JV části Norska, blízko hranic se Švédskem.
  •  Běží se jen lesní disciplíny, bojovat se bude o medaile na klasické a krátké trati a ve štafetách. Program je tedy stejný jako v letech 1991 (Mariánské Lázně) - 1999 (Inverness). Sprintové disciplíny budou až na MS v roce 2020 v Dánsku.
  • Na startu budou závodníci z 48 zemí (to není rekord) z 5 kontinentů, celkem je na soupiskách 299 závodníků - 166 mužů a 133 žen. 
  • Česká republika nominovala na obě individuální disciplíny stejná tria Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Denisa Kosová, resp. Vojtěch Král, Pavel Kubát a Miloš Nykodým, stejné trojice by měly běžet i štafety. V dějišti šampionátu jsou i náhradníci Lenka Mechlová a Marek Minář. A zvláště Marek bude v pohotovosti, protože Miloš Nykodým si před dvěma týdny na O-ringenu ve Švédsku (2. etapa) zlomil při seběhu z kopce palec na noze. Miloš tvrdí, že noha se lepší a chce MS běžet: „Aktuálně jsem schopný v brněnském lese odzávodit i klasiku. Jak to půjde v Norsku, zjistíme na nedělním tréninku.” Českou výpravu vede šéftrenér reprezentace Jan Šedivý.
  • Program šampionátu: Slavnostní zahájením je v pondělí na náměstí v Sarpsborgu. V úterý je kvalifikace krátké tratě, ve středu se bude bojovat o medaile na klasické trati (to bude časově velmi dlouhý závod), po dni volna ve čtvrtek je v pátek krátká trať a v sobotu až v podvečer jsou závěrečné štafety.
  • Kvalifikace krátké tratě se běží v okolí arény Knatterudfjellet, zbývající tři závody se běží v okolí jedné arény - severně od Sarpsborgu u osady Mørk.
  • Terén: Pro finálové závody je připraven dosud nezmapovaný velký lesní komplex v okolí Mørku. Jde o zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením 60 metrů. Na vrcholcích se rozprostírá borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršují smrkové porosty. Místy jsou prořezávky.
  • Každá země může postavit maximálně vždy 3 muže a 3 ženy (navíc může startovat i úřadující světový šampion) a jednu štafetu. To je maximum, kvóty IOF ale určují počet závodníků dané země, které mohou běžet. Česká reprezentace patří díky výsledkům na předchozích MS k těm zemím, které mohou postavit maximální počer závodníků (tedy 3 + 3).
  • Všechny závody mistrovství bude snímat televize, časy závodů jsou přizpůsobeny co nejlepším TV časům, takže třeba štafety se běží skoro až večer. Přenosy budou přímo vysílat televizní stanice NRK (Norsko), YLE (Finsko), SVT (Švédsko), ERR (Estonsko), TV2 (Dánsko).
  • Televizní přenosy zajišťuje pro pořadatele zkušený tým pod vedením českého režiséra a producenta Karla Jonáka.
  • TV přenosy lze vidět i na Internetu - přístup si za 10 EUR můžete zakoupit na webu IOF.
  • Česká televize letos nebude vysílat žádný závod přímým přenosem, ale tradičně bude natáčet z MS dokument (a také přinášet denní zpravodajství do zpravodajských pořadů České televize). Vše bude zajišťovat Petr Kubásek.
  • V roce 2018 vyhráli na MS v Lotyšsku jednotlivé disciplíny - krátká trať Natalia Gemperle (RUS) a Eskil Kinneberg (NOR), klasická trať Tove Alexandersson (SWE) a Olav Lundanes (NOR) - oba obhájili tituly z let 2016 a 2017, štafety - ženy Švýcarska a muži Norska.
  • Česká reprezentace loni na medaile nedosáhla, poslední česká medaile na MS se datuje rokem 2012 (zlato ze závodů štafet mužů).
  • Kdo patří k favoritům? Určitě domácí závodníci, především v kategoii mužů, kteří na loňském MS získali titul ve všech lesních závodů a letos na domácí půdě na tom budou chtít určitě navázat, favoritem je určitě především Olav Lundanes, který se umí na MS výborně připavit. Jejich největšími soupeři by měli Švédi, zvláště ve velmi dobré formě běhající Gustav Bergman, který vede Světový pohár mezi muži (v průběžném pořadí je druhý Francouz Frederic Tranchand a třetí Nor Magne Daehli), tradičně silní jsou Švýcaři, překvapit může třeba vítěz letošního O-ringenu Ruslan Glebov či někdo z Britů. V ženách je jasnou favoritkou Švédka Tove Alexandersson, která zatím své soupeřky jasně deklasuje a vede Světový pohár. Na dalších místech ve SP jsou Marika Teini (FIN) a Natalia Gemperle (RUS), favoritky nutno hledat i mezi dalšími Švédkami, Norkami, překvapit může i někdo další. 
  • Do širšího okruhu favoritů pak patří i naši - mezi okruh možných aspirantů lze zařadit především Vojtěch Krále, který je v průběžném pořadí Světového poháru na průběžné 8. příčce. A velmi dobře běhá v poslední době česká štafeta mužů. V náročném severském terénu bude úspěchem každé umístění v TOP 10 v individuálním závodě.
  • V průběhu MS se dost schůzuje, jedná předsednictvo IOF (členem je Dušan Vystavěl), sejde se prezidentská konference, schůzuje i většina komisí IOF. Na jednáních najdeme tedy i dost českých funkcionářů zapojených do struktur IOF.
  • Na místě budou i zástupci organizačního výboru Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, které pořádá Česká republika.
  • Tradičně souběžně s MS probíhají i závody pro veřejnost. V šesti etapách startuje proměnlivý počet závodníků - nejvíce jejich v poslední etapě, kde počet přihlášených překročí 2000. Mezi účastníky je i celá řada českých závodníků, tři etapy absolvují i nejlepší čeští dorostenci a junioři, kteří jsou na soustředění v nedalekém švédském Strömstadu.
  • Weby, kde lze šampionát sledovat:
    - Web šampionátu
    - Live centrum IOF
    - IOF Eventor

« zpět