MS ve Švédsku pokračovalo klasickou tratí

25.8.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

MS  ve Švédsku pokračovalo klasickou tratí

Dalším závodem na MS ve Švédsku byla klasická trať. Mistrovské tituly získali Švédka Tove Alexandersson a Nor Olav Lundanes, naši nepronikli do první desítky, nejlepší byl Jan Šedivý na 12. místě.

Závod na klasické trati se konal na východ od Strömstadu (na hranici mezi Švédskem a Norskem), jedna kontrola je přímo na hranici (znalci tvrdí, že stejná kontrola bude i na MS v roce 2019, které pořádá Norsko). Terén je tam členitý s borovicovým lesem, skalními srázy, skalnatými plotnami a bažinami, skoro bez cest. V terénu se zatím OB neběžel. Muže čekala trať dlouhá 15,5 km, 650 m převýšení, ženy pak 11,2 km (540 m). Běželo se za chladného a deštivého počasí.

Ženy

Pro ženy byla postavena velmi náročná trať - stavitel odhadl předpokládaný čas na 85 minut a to se naplnilo. Hned v úvodu na 2. kontrolu byl velmi dlouhý postup, kde bylo nespočetně variant postupů, další náročné volby přišly i v další části - opravdu velmi náročná, ale krásná trať. Vývoj byl velmi zajímavý. Dlouho vedla Ruska Natalia Gemperle, po skvělém začátku jí ještě pomohlo, že o dvě minuty doběhla Judith Wyder (SUI), vypadalo to, že si tato dvojice běží pro dvě nejcennější medaile. S tím se ale nechtěla smířit zlatá z krátké tratě Švédka Tove Alexandersson, byť na trati už ztrácela 3 minuty, v závěru běžela skvěle i za pomoci Norky Anne Margrethe Hausken Nordberg, kterou doběhla o 2 minuty, v závěrečné pasáži předstihla dosud vedoucí Rusku a vybojovala druhé zlato (její čas byl 86:24 min.), když druhou Gemperle porazila o 26 sekund. Hausken Nordberg se vytáhla na třetí místo (+2:01), čtvrtou Wyder za sebou nechala o 18 sekund. Velmi dramatický závod. Pátá Finka Saila Kinni už měla výrazný odstup (+7:50), opět skvěle běžela Běloruska Anastasia Denisova, která skončila na místě šestém (+7:58). A co naše ženy? Nejlépe skončila zkušená Dana Šafka Brožková, po vyrovnaném výkonu obsadila 17. příčku časem těsně pod 100 minut, když na vítězku ztratila 13:17 min. Po několika letech se vrátila do reprezentace v nedalekém Haldenu žijící Vendula Haldin, obsadila 30. místo (kolem této příčky se pohybovala na všech mezičasech) se ztrátou přes 22 minut. Jana Knapová běžela solidně úvodní pasáž, pak začala ztrácet - 35. místo (+24:53).

 1 Tove Alexandersson                SWE   86:24
 2 Natalia Gemperle                  RUS   86:50 +00:26
 3 Anne Margrethe Hausken Nordberg   NOR   88:25 +02:01
 4 Judith Wyder                      SUI   88:43 +02:19
 5 Saila Kinni                       FIN   94:14 +07:50
 6 Anastasia Denisova                BLR   94:22 +07:58
 7 Mari Fasting                      NOR   94:33 +08:09
 8 Emily Kemp                        CAN   95:54 +09:30
 9 Heidi Bagstevold                  NOR   96:31 +10:07
10 Sabine Hauswirth                  SUI   96:33 +10:09
17 Dana Šafka Brožková               CZE   99:41 +13:17
30 Vendula Haldin                    CZE  108:42 +22:18
35 Jana Knapová                      CZE  111:17 +24:53


Nejlepší v cíli (ptal se Jan Exner):
Tove Alexandersson: "Jsem opravdu spokojená. Udělala jsem několik menších chyb, ale jinak se mi to povedlo. Seběhla jsem se s Anne Margrethe Hausken Nordberg na deváté kontrole, potom byla trochu rychlejší, poté jsme běželi opět spolu a nakonec jsem šla do čela. Nějaké chyby jsem v závodě udělala, ale celkově jsem se svým výkonem velmi spokojená. Jsem opravdu šťastná za dvě zlaté medaile."
Natalia Gemperle: "Jsem šťastná. Když jsem vzala mapu do ruky, trochu jsem se lekla dlouhého postupu na druhou kontrolu. Postupem času jsem doběhla Judith Wyder, se kterou jsme si hodně pomohli. Zlatá medaile byla blízko, ale stříbrno je taky super. Musím začít víc trénovat.
Anne Margrethe Hausken Nordberg: "Ze začátku jsem dělala chyby, moje postupy nebyly ideální. Když mě Tove doběhla, pokusila jsem se trochu zrychlit a druhá polovina trati už byla lepší. Na diváckém průběhu jsem dostala zprávu, že bojuji o bronzovou medaili a že je to velmi těsné. Snažila jsem se běžet naplno až do konce a jsem opravdu velmi ráda za bronzovou medaili."

Lenka Klimplová vyzpovídala v cíli naše reprezentantky:
Dana: "Myslím, že dnešní závod byl o tom nějak nasadit a vydržet bojovat, protože v tomhle terénu, když se člověk začne poddávat tomu, jak už nemůže, že je unavený, tak má pocit, že ho to úplně brzdí a že mu ty klacky lezou ještě víc pod nohy. Prostě nastavit se na to, nevzdat se a bojovat – a to se mi povedlo. … Šla jsem čistě, akorát si nejsem jistá volbou na dvojku, zda se mi podařila dobře realizovat. A na devítku jsem udělala špatnou volbu postupu. Takže to byla jediná chyba, která mě mrzí." 
Vendula: "Těžká klasika. Při postupu na dvojku jsem se na konci trochu zadrbala. A pak i na trojku, pomohly mi až ty vysoké skály. Bylo to furt nahoru, dolů, náročné, i těžké přeběhy bažin. Prostě Švédsko. Bude se to postupně zrychlovat, je tam tráva a bude to pak šláplé. Konec jsem si pohlídala. Jak říkal Žhaly „pohlídej si to”, ty kudrlinky tam. … No, ne že bych byla naštvaná, ale spokojená taky nejsem. Dělala jsem, co jsem mohla, ale bylo to těžké."
Jana: "Náročné a dlouhé. Byla jsem tam 111 minut. Udělala jsem pár chyb, které na konci pramenily z toho, že jsem byla trochu unavenější. Musím přiznat, že na tohle letos nemám natrénováno, být v tomhle extrémně těžkém terénu přes 100 minut. Takže na konci už mi trochu docházelo, už jsem začala cítit nohy, že to tam tuhne tak, jak nemá. … V čem to bylo náročné? Extrémně těžká podložka, je to měkký, hodně mechu, borůvčí, takové ty kytky, co rostou v bažinách, to je hrozně náročný na stehna, tahá to za nohy. Mapově? Mapově si myslím, že to bylo průměrný, nic extra těžkého. Hned na dvojku dlouhatánský postup, kde to bylo těžký vymyslet kudy jít. Já jsem to šla víceméně rovně, pomohla jsem si tam jednou pěšinkou, ale nenašla si žádnou hezkou obíhačku, takže jsem šla rovně, což mě asi stálo taky dost sil."

 

Muži

Trať mužů byla také velmi náročná, dlouhé postupy byly podobné jako u žen, muži měli navíc rozdělovací motýlek. Jako naprostý suverén se ukázal Nor Olav Lundanes, který od začátku vedl a svým soupeřům nedal šanci, po skvělém výkonu si časem 93: 27 min. doběhl pro zlato. Stříbro získal obhájce mistrovského titulu Francouz Thierry Gueorgiou až zrychlením v závěru, když se dostal před po celou trať druhého Daniela Hubmanna (SUI), Thierry ztratil na vítěze 1:46 min., Švýcar (získal na tomto šampionátu už třetí bronz) za ním zaostal 19 sekund. Čtvrté místo vybojoval postupně se hodně zlepšující Lucas Basset (FRA, +5:49), velmi vyrovnaně běžící Nor Carl Godager Kaas skončil pátý (+5:52), šestý byl další Nor Magne Daehli (+6:06). Tradičně velmi dobře běžel klasiku Jan Šedivý, skoro ale tradičně zůstal těsně za TOP 10, vyrovnaný výkon stačil na 12. místo s odstupem 10:49 min. na vítězného Nora. Velmi pěkně zaběhl Miloš Nykodým, v polovině trati byl na začátku třetí desítky, pak se zlepšoval a v cíli z toho byla 14. příčka (+11:49) a zisk celé řady cenných skalpů. Třetí náš reprezentant Pavel Kubát se stále pohyboval na rozmezí třetí a čtvrté desítky - nakonec 27. místo (+18:46).  

 1 Olav Lundanes                     NOR   93:27 
 2 Thierry Gueorgiou                 FRA   95:13 +01:46 
 3 Daniel Hubmann                    SUI   95:32 +02:05
 4 Lucas Basset                      FRA   99:16 +05:49
 5 Carl Godager Kaas                 NOR   99:19 +05:52
 6 Magne Daehli                      NOR   99:33 +06:06
 7 Matthias Kyburz                   SUI   99:39 +06:12
 8 Frederic Tranchand                FRA  100:21 +06:54
 9 Fredrik Bakkman                   SWE  101:01 +07:34
10 Timo Sild                         EST  101:16 +07:49
12 Jan Šedivý                        CZE  104:16 +10:49
14 Miloš Nykodým                     CZE  105:16 +11:49
27 Pavel Kubát                       CZE  112:13 +18:46

Naši po závodě v cíli: 
Šéďa: "Zas 12. místo, moje asi čtvrté na světových akcích – co na to říct? Jsem asi muž dvanáctých míst. ... Byl to hrozně hezký závod. Tam vzadu to bylo opravdu krásný Švédsko. Bylo to na hranici, takže úplná divočina, opravdu něco úžasnýho. Bylo to i pěkně postavený. Třeba dvojku, to nikdo odhadnutý neměl, že tam bude takovýhle postup. Já jsem tam taky nenašel variantu, kudy to jít, nějak jsem nenašel skluznou cestu, takže jsem se hodně vyčerpal hned na dvojku. Ale furt jsem věděl, že to bude o bojovnosti, tak jsem šel takovým tempem, o kterém jsem věděl, že s ním vystačím až do cíle, a hlídal jsem si mapu. Bohužel jsem tam nějaký drobný chyby udělal. Celkově to hodnotím jako průměrný výkon, ale člověk musí vzít do úvahy, že tady je to trochu jiný sport než to, co děláme doma. Ať se tam jde někdo projít a uvědomí si, co se tam děje za orienťák, to nemá s kontinentálním orienťákem nic co do činění, prostě totální divočina." 
Miloš: "Já jsem asi líp jít nemohl. Pro mě to byl zase přespolák, protože mě doběhli dva kluci (Sild a a Bakkman – pozn.) hned na druhé kontrole, takže já jsem šel jen dvě kontroly sám a pak jsem v podstatě nepotřeboval mapu... Fyzicky super, klidně bych mohl běžet dalších pět kiláků, asi jsem jim mohl kdykoliv utéct, ale nechtěl jsem jít sám. Škoda, udělal jsem jednu chybu na druhou kontrolu v pytlíku, kde jsem bohužel chtěl jít to svoje, myslel jsem si, že vím, kde jsem, ale byl jsem trochu víc vlevo – a tam mi Bakkman utekl. Ale jinak bych ho bez problémů odvisel až do cíle. Byl jsem fyzicky úplně nezničitelnej. Kdyby to bylo ještě delší, tak mi to vůbec nevadí. – Čím to, že tě na začátku doběhli? – Asi jsem zvolil špatnej postup a trošku jsem se tam zabordelil v bažině a ta byla dost pomalá, hodně zarostlá. A prej to Sild na prvním rádiu o 4 minuty urval a doběhl mě tam o ty čtyři, takže to nebylo zas až tak špatný. No, mrzí mě, že mi utekl, mohlo to být o ty dvě minuty lepší, stoprocentně. ... Pět kontrol jsem šel sám – jedničku, dvojku a pak v motýlku jsem šel chvilku dopředu a pak jsme se zase doběhli. Motýlek byl úplně k ničemu, s Bakkmanem jsme se zas seběhli úplně přesně." 
Pája: "Hodně jsem v závěru vytuhl. Už jsem nemohl. Ze začátku jsem asi nezvolil ideální volbu. Šel jsem rovně a ztratil hodně sil. Vůbec jsem se nedostal do nějakého slušného tempa. Mapově jsem nechodil dobře volby. Na šestku, další dlouhej postup, to jsem odběhl úplně špatně od kontroly. Mapově to nebylo dobrý, i když dohledávky jsem neměl špatný, ale byly špatný volby. A na konci jsem na to už skoro neviděl. Vůbec mi to nějak nesedlo." 

Co řekli v cíli medailisté: 
Olav Lundanes: "Je velmi těžké porovnat moje tři zlaté závody (Norsko 2010, Švýcarsko 2012, Švédsko 2016). Nejvíce jsem vděčný za zlato ve Švýcarsku, to byl pro mě nejméně známý terén. Po krátké trati jsem byl trochu zklamaný. Dnes jsem byl před závodem více v pohodě a více jsem si věřil. Když jsem viděl Daniela Hubmanna, byl to dobrý pocit, ale i nadále jsem se snažil soustředit především na sebe. Celkově byl závod těžší, než jsem očekával, hlavně po mapové stránce. Myslím si, že IOF by se měla zamyslet nad dvouminutovým startovním intervalem. Také se mi několikrát rozpila mapa a měnil jsem jí, kdykoliv jsem mohl. To by se na mistrovství světa stávat nemělo. Celkově byl závod těžší, než jsem očekával, hlavně po mapové stránce." 
Thierry Gueorgiou: "Zejména moje dlouhé postupy dnes nebyly ideální. Opravdu jsem si ale užíval závodit v tomto krásném terénu. V tomto typu terénu nemáte žádnou představu o tom, jak rychle běžíte. Ze začátku jsem měl pocit, že běžím hrozně pomalu. Poté jsem ale před třetí kontrolou viděl záda Gustava Bergmana a řekl jsem si, že to asi tak špatné nebude. Nechci být na IOF příliš drsný, ale tento tisk mapy a dvouminutový startovní interval nejsou ideální. My jako závodníci chceme férový závod, chceme vědět, kdo je nejlepší. Organizátoři odvádějí dobrou práci, ale jak je možné, že ještě týden před závodem nejsou žádné tréninkové mapy? Ocenil bych, kdyby byl standard trochu výše a my měli skutečně rovné podmínky k závodění. Neběháme tu regionální závod. Myslím si, že především kontroloři IOF by měli být trochu více profesionální. S medailí jsem docela spokojený. Úplně spokojený bych byl jedině se zlatem, ale v tomto terénu není ostuda prohrát s Olavem. Jestli je to můj poslední světový šampionát? Potřebuji nějaký čas přemýšlet o této otázce." 
Daniel Hubmann: "Je super znovu vyhrát medaili. To, že se mi podařilo získat medaili v každém individuálním závodě, je pro mě znamení, že dělám věci dobře. Ani jsem dnes nebyl unavený, program je dobře nastavený, podařilo se mi dobře zregenerovat. Je to moje 22. medaile z mistrovství světa, jsem opravdu velmi spokojený."

Web MS


« zpět