MSJ sprintové štafety: Norsko první, Česko páté

1.7.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V Plzni bylo závodem sprintových štafet zahájeno Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu. Česká štafeta doběhla pátá.

Čtyřčlenné štafety (D-H-H-D) se běžely v okolí plzeňského amfiteátru Lochotín v panelovém sídlišti Vinice, kde byly i areály škol a školek, tento prostor byl rovinatý; dále pak i v prostoru lochotínského parku a vlastního amfiteátru, kde nějaké převýšení bylo.

Běželo 77 štafet (každá země mohla postavit 3 štafety).

Boje na pěkně postavených tratích (autor Radim Hošek) byly zajímavé. Vše bylo velmi rychlé, rozhodoval především běh a plynulost volby postupů.

Z prvního úseku doběhla do cíle jako první štafeta FIN s náskokem 13 sekund před SUI, těsně pak předávala štafeta HUN. České béčko (Michela Novotná) bylo na předávce sedmé (+0:26), áčko (Ema Černá) a céčko (Hana Vítková) byly na 11. a 12. místě o čtvrt minuty pomalejší.

Na druhém úseku šla do vedení štafeta NOR (a až do cíle před sebe nikoho nepustila). Štafety SUI a FRA na druhém místě ztrácely 12 sekund. Daniel Bolehovský (áčko) a Jiří Donda (céčko) předávali se ztrátou přes půl minuty na 7. a 8. místě, béčko (Adam Zřídkaveselý) bylo desáté se ztrátou 39 sekund.

Na třetím úseku se v čele udrželo Norsko se náskokem pěti sekund před štafetou FRA, třetí SUI už mělo ztrátu skoro půl minuty. Naši trochu ztratili. V áčku běžící Tomáš Urbánek předával na 8. místě se ztrátou 69 sekund, Jan Strýček (béčko) ztrácel minutu a půl na 13. místě a Prokop Tomášek (céčko) byl ještě o minutu pomalejší a patřila mu na předávce 17. příčka.

Na posledním úseku Norsko svůj náskok stále navyšovalo a v cíli slavilo vítězství s náskokem 25 sekund před béčkem Švýcarska, třetí skončilo hodně stahující Švédsko s odstupem 39 sekund. Za čtvrtým Maďarskem doběhlo na 5. místě Česko (Lucie Dittrichová měla ztrátu 68 sekund), šestá skončila štafeta Francie. Naše béčko (velmi dobře finišovala Kateřina Štěpová) skončilo v neredukovaném pořadí na 9. místě, céčko (poslední úsek běžela Viktorie Škáchová) bylo 13.

Sestava medailistů - NOR: Ingeborg Roll Mosland, Philip Lehmann Romoren, Alfred Bjoerneroed a Mathea Gloeersen; SUI: Rachel Marxer, Elia Gartmann, Loic Berger, Seline Sannwald; SWE: Klara Borg, Linus Wernstrom, Ludwig Rosen a Alma Svennerud.

10 Spain 57:07 +2:59

Po skončení závodu proběhlo slavnostní zahájení šampionátu, kterého se zúčastnila řada významných hostů (především zástupců samosprávy Plzně).

Po slavnostním zahájení proběhl medailový ceremoniál (bohužel za poměrně nepříjemného deště.