Muži Severky Šumperk a ženy SK Žabovřesky nejlepší ve Vojicích

18.9.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Nedělní závod Českého poháru štafet uspořádal Sportcentrum Jičín. Stejně jako v sobotu vyhrály jasně ženy SK Žabovřesky (foto na stupních vítězů), v mužích těsně vyhrála štafeta SK Severka Šumperk.

Centrem závodu byla louka nad obcí Vojice. Za chladného počasí (ale bez deště) startovalo přes 300 štafet. Mapu Chlum-Maxinec (1:10000) připravil Tomáš Hanzl, stavitel tratí Miroslav Kovář měl k dispozici smíšený les, kde byly mírné i prudké svahy, terénní detaily, někde i s podrostem, místy byly souvislé plochy pasek a hustníků a hustá síť cest. Tratě závodu byly fyzicky dost náročné, rozdíly mezi štafetami byly podstatně větší než v sobotu. A jak závod probíhal?

V mužích po prvním úseku vedla štafeta CHC, kterou rozbíhal polský reprezentant Wojciech Kowalski, za ním pak LCE (Vojtěch Sýkora), s minutovým odstupem následovala velká skupina závodníků, kde nechyběli všichni favorité. První dvě štafety se udržely v čele i po druhém úseku, s minutovým náskokem vedla CHC, kde výborně zaběhl dorostenec Tomáš Křivda, minutu zpět byla štafeta LCE (Černocký), další minutu zpět pak LPU (Radek Nožka), PHK (Pavel Kubát), na pátém místě trochu ztrácela štafeta SSU (Marek Schuster). Na posledním úseku to bylo dramatické, pořadí se díky chybám i ne zcela rovnocenným farstám měnilo, nakonec se rozhodlo až na orientačně náročných kontrolách v lomu, kde se do vedení dostal finišman SSU Vojtěch Král (první dva úseky běželi Martin Poklop a Marek Schuster) a s minimálním náskokem doběhl do cíle první, 11 sekund zpět finišoval Tomáš Kubelka z LPU (s ním ve štafetě běželi Matěj Kamenický a Radek Nožka), dalších 13 sekund zpět zůstala štafeta PHK (Jan Bendák, Pavel Kubát, Daniel Vandas), další štafety už měly odstup větší - 4. ASU, 5. LCE, 6. ZBM, dlouho vedoucí štafeta CHC obsadila sedmou příčku.

10 VLI-Slavia Liberec orienteering     2:25:16

V ženách s přehledem vyhrála štafeta ZBM (Markéta Tesařová, Magdaléna Tužilová, Adélka Indráková), díky skvělému závěru se na druhé místo propracovala štafeta LCE (Magdaléna Čermáková, Martina Jirčáková a Vendula Horčičková), která měla v cíli ztrátu skoro 6 minut, těsně za ní jako třetí doběhlo béčko ZBM (Gabriela Hiršová, Eva Kabáthová a Jindra Hlavová), 4. PHK, 5. CTB, 6. TUR.