Na klasice i ve sprintu MS Češi v Top20

21.3.2019 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Mistrovství světa v severošvédském městě Pitea začalo náročným závodem na klasické trati. Do Top10 se sice nikdo z českých závodníků neprobojoval, ale zato ve druhé desítce byla řada cenných umístění.

Úvodní závod šampionátu na klasické trati byl náročný fyzicky i mapově. Muži měli optimálně trať dlouhou 29 km s 650 m převýšení. Na trati byla řada velmi zajímavých a obtížných voleb, třeba hned na druhou kontrolu bylo třeba se rozhodnout zda přejet kopec po skůtrových stopách nebo jej objet po podstatně delší trase. Obě varianty byly nakonec časově velmi podobné a tak záleželo hlavně na přesné realizaci a fyzické kondici.

V mužích skvěle zajel Rus Andrey Lamov, vedl již od začátku na všech mezičasech, pomalu svůj náskok na čele yvzšoval a v cíli měl náskok před stříbrným Larsem Moholdtem (NOR) skoro tři minuty, další minutu zpět zůstal bronzový Fin Tero Linnainmaa. Velmi dobře jel Petr Horvát, který se v první polovině závodu pohyboval v první desítce, pak trochu ztratil, ale přesto je konečné 16. místo velmi dobrý výsledek (ztráta +12:12 na vítěze). Ve druhé desítce skončili ještě dva další naši závodníci - 18. Jakub Škoda (+16:18) a 20. Radek Laciga (+21:26), čtvrtý český závodník Vojtěch Matuš skončil na 31. místě (+45:10).

V ženách naprosto jasně vyhrála Švédka Tove Alexandersson, která vedla s přehledem po celou trať a v cíli měla obrovský náskok přes 6 minut před Alenou Trapeznikovou, půl minuty zpět zůstala na třetím místě další Ruska Mariya Kechkina. Naše nejlepší závodnice Petra Hančová skončila na 16. příčce (+21:43), hned za ní dojela velmi dobře jedoucí Johanka Šimková (+25:38), další dvě naše závodnice skončily ve třetí desítce - 21. Kateřina Neumannová (+28:39) a 23. Lenka Mechlová (+33:08), které se nevydařila úvodní pasáž trati.

Kompletní výsledky, GPS tracking: muži, ženy

V juniorech vyhrál jasně Rus Sergey Mizonov (2. Nicola Mueller, SUI, 3. German Sazykin, RUS), z naších dojel Ondřej Hlaváč na 12. místě (+10:48), Jan Hašek byl 15. (+11:57) a Josef Nagy 27. (+20:10). V juniorkách získala zlato podle očekávání Ruska Marina Vyatkina (2. Siiri Saalo, RSU, 3. Aleksandra Rusakova, RUS), Markéta Firešová obsadila 25. místo (+21:04).V dorostencích vyhrál s přehledem Rus Ivan Kostin (2. Niklas Ekstrom, FIN, 3. Dmitrii Sokolov, RUS), Marek Štěrba obsadila 12. příčku (+10:21), další pořadí našich - 16. Lukáš Richtr a 19. Vít Štefan. V dorostenkách byla nejlepší Ruska Mariia Vorobeva před dvojicí Finek Maria Hoskari a Nina Karna, z naší čtveřice byla nejlepší Anna Karlová, která obsadila 12. příčku s odstupem 10:10 min. (18. Tereza Macholdová, 20. Tereza Chrástová, 24. Kateřina Černá).

Sprint začal za krásného slunečného počasí ze stejného stadionu jako klasická trať. Orientačně trať nebyla tolik náročná, šlo hlavně o rychlost lyžování. V ženách opět s přehledem dominovala Tove Alexandersson (SWE), která vedla po celou trať a v cíli nechala za sebou svou krajanku Magdalenu Olsson o 28 sekund, další dvě sekundy ztratila na třetím místě Ruska Mariya Kechkina. Ze čtveřice našich závodnic byla opět nejlepší Petra Hančová, která si proti klasice polepšila o tři místa a skončila na 13. příčce, když na vítězku měla ztrátu 110 sekund. Do Top 20 se ještě vešla Lenka Mechlová - 19. místo (+2:26), dále 21. Kateřina Neumannová +3:25, 24. Johanka Šimková +4:12.

Závod mužů byl velmi vyrovnaný. Na rozdíl od žen ti později startující zmokli, neboť přišel déšť. O titul se podělili stejným časem dva závodníci - Švéd Erik Rost (který měl skvělý závěr ve kterém stáhnul 20 sekund!) a Rus Sergey Gorlanov (ten vedl po celou trať), pro bronz si dojel další Rus Eduard Khrennikov (ztráta na zlato 9 sekund). Velmi dobrý závod zajel Jakub Škoda, který se pohyboval v závěru první desítky (8. - 9. místo), v závěru trochu ztratil, přesto jeho 11. příčka se ztrátou 61 sekund je moc pěkná. Dobře jel i Petr Horvát, po vyrovnaném výkonu po celé trati obsadil 14. příčku (+1:12), do Top 20 se vešel i Radek Laciga, na 20. příčce měl ztrátu 1:53 min. (43. Vojtěch Matuš).

V juniorkách si pro sprintový titul dojela Švédka Sofia Westin (2. Elin Schagerstrom, SWE, 3. Marina Vyatkina, RUS), z našich dvou závodnic si lépe vedla Anežka Hlaváčová, která obsadila 19. příčku se ztrátou 2:27 min., Markéta Firešová byla o 8 sekund pomalejší a to znamenalo 24. místo. V juniorech potěšil výborným výkonem i výsledkem Jan Hašek, který se šestým místem probojoval na velkou bednu, když měl ztrátu na vítězného Švýcara Nicolu Muellera 45 sekund, Ondřej Hlaváč skončila na 20. místě (+1:50) a Josef Nagy byl 25. (+2:27). V dorostenkách vyhrála Finka Nina Karna (2. Iuliia Khrennikova, RUS, 3. Maria Hoskari, FIN), naše trio Anna Karlová, Kateřina Černá a Tereza Chrástová se srovnalo na 13. - 15. místě se ztrátou nad 2 minuty (22. Tereza Macholdová +3:20). V dorostencích byl první Fin Niklas Ekstrom, za ním skončili dva Rusové Mikhail Beliakov a Ivan Kostin, z českého tria byl nejlepší Lukáš Richtr na 14. místě (+1:24), 19. skončil Marek Štěrba (+2:07), 24. Vít Štefan (+3:15).

Závody je možné sledovat on-line (GPS tracking, video, průběžné výsledky)