Na klasice nejlepší Denisa Kosová a MIloš Nykodým

16.9.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Vrchol domácí sezóny - Mistrovství a veteraniáda ČR v OB na klasické trati proběhl na rozhraní Pardubického a Olomouckého kraje. Titul v mužích získal Miloš Nykodým, v ženách vyhrála Denisa Kosová.

Centrem víkendového závodu byl moc pěkný lyžařský areál Kladky, v sobotu se běžela kvalifikace, v neděli pak bylo finále. Celý šampionát pěkně připravili pořadatelé z Oddílu orientačního sportu SK Prostějov a z KOB Konice. Současně s českým mistrovstvím tam měli svůj šampionát i slovenští orientační běžci, celkem na obou těchto akcích startovalo necelých 1400 závodníků, které čekal kopcovitý terén Zábřežské pahorkatiny, kde byl převážně smíšený les s průměrnou hustotou cest a komunikací a s občasným výskytem kamenů a skalek; místy byly hluboko zaříznutá údolí a prudké svahy s kamenitou podložkou.

Sobotní semifinále připravil Jiří Otrusina na mapě, jejímž hlavním kartografem byl Bohumil Háj a dále ji mapovali Petr Mareček a Petr Matula. Tratě byly hlavně fyzicky dost náročné, orientačně až tak obtížné nebyly. Závodům přálo počasí, po pátečním dešti se vyčasilo, vylezlo sluníčko, které dost pálilo na pasekách a loukách, ale na běhání to bylo jinak celkem příjemné. Většina favoritů postoupila, pár překvapení se ale našlo. Do finále A se v neděli nepodívají třeba Petr Horvát, Jakub Škoda, Michal Smola (H21), Petr Melichar, Mikuláš Jirka (H18), Elin Martanová, Kateřina Koberová (D16), Lukáš Vítebský, Jakub Milán, Milan Malačka (H16). V ženách jednotlivé kvalifikační skupiny vyhrály Jana Knapová, Anna Štičková, Natalia Hiklová a Aleksandra Hornik, v mužích pak byli nejlepší Jan Procházka, Bartosz Pawlak, Miloš Nykodým a Marek Minář.

Nedělní finále postavil Jakub Zimmermann na mapě, jejímiž autory jsou Bohumil Háj (hlavní kartograf), Jan Potštejnský a Zdeněk Rajnošek. A nutno říci, že to byla pro mistrovské kategorie klasika jak se patří, fyzicky náročná, s řadou voleb postupů, jak zásadních, tak mikrovoleb. A právě volba postupů společně s fyzičkou rozhodovaly, náročnost tratí ještě zvyšovalo velké teplo, které provázelo sluneční den. A jak to dopadlo?

V mužích na start nenastoupil jeden z velkých favoritů Vojtěch Král (zdravotní problémy), největší favorit v tomto terénu Miloš Nykodým (ZBM) si tak pro třetí titul v řadě doběhl naprosto s přehledem. Do vedení šel hned na první kontrole, nezastavila ho ani drobná chybička na 16. kontrole, vyhrál víc jak půlku mezičasů a v cíli byl jeho náskok před druhým skoro čtyři a půl minuty. Tím druhým byl Marek Minář (ASU), který se o stříbro přetahoval po celý závod s Tomášem Kubelkou (LPU), po většinu tratě to bylo mezi nimi hodně vyrovnané, v závěru však pardubický závodník udělal několik chybiček a jeho ztráta na závodníka Magnusu byla minutu a půl. Jen první tři závodníci se dostali na trati dlouhé 15,1 km s převýšením 730 m se dostali pod 100 minut. Další závodníci už měli ztrátu větší, kolem 10 minut, čtvrtý skončil Pavel Kubát (PHK), pátou a šestou příčku obsadili závodníci PGP Jan Šedivý a Jan Procházka.

1. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno       94:03
  2. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      98:30   + 4:27
 14. Wolowczyk Krzysztof      LCE9502 E OOB TJ Slovan Luhačovic 108:42   + 14:39

Ženy měly trať dlouhou 9,6 km (převýšení 530 m), na které dominovala Denisa Kosová (PHK). Denisa se do vedení dostala na 3. kontrole a výkonem bez větší chyby před sebe již nikoho nepustila, dokázala tak, že je po jarních zdravotních problémech opět ve formě. Druhý nejlepší čas měla Polka Aleksandra Hornik, která již po prvním dlouhém postupu (na 2. kontrolu) ztrácela minutu a půl, pak však šla dobře, v závěru dost stahovala, nakonec byla její ztráta v cíli jen 1:14 min. Stříbrnou medaili v českém šampionátu vybojovala po vyrovnaném výkonu Adélka Indráková (ZBM), která byla v polovině trati až šestá, v druhé polovině se dokázala propracovat dopředu, její ztráta na vítězku byla 3:09 min. Jen 12 sekund zapět zůstala bronzová Vendula Horčičková (obhájkyně titulu, LCE), která dlouho běžela na druhém místě za Kosovou, v závěru však vyrobila několik chyb a její ztráta v cíli byla 3:21 min. Po dvou chybách (na 3. a 10. kontrolu) zůstala bez medaile na čtvrtém místě Jana Knapová (LPU), páté místo obsadila Lenka Mechlová (SHK) a šestá skončila Jindra Hlavová (ZBM).

15. Poklopová Lenka          SSU8952 E SK Severka Šumperk       94:08   + 14:27

V juniorech se ve vedení střídali Vojtěch Sýkora (LCE) a Otakar Hirš (ZBM), luhačovický závodník rozhodl o svém titulu lepší volbou postupu na 17. kontrolu, v cíli byl jeho náskok 47 sekund, třetí Tomáš Křivda (CHC) měl ztrátu přes tři minuty. V juniorkách si pro titul doběhla největší favoritka Tereza Janošíková (SSU), která vedla po celou trať, a nestačila ani velká stahovačka stříbrné Barbory Chaloupské (PHK), která nakonec měla v cíli ztrátu 1:35 min., bronz získala Polka v dresu PHK Agnieszka Cych, její ztráta na vítězku byla skoro 6 minut.

V H18 předvedl skvělý výkon Michal Bořánek (SSU), který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před druhým Janem Rusínem (LPU) přes tři minuty a před třetím Janem Gajdou (KAM) čtyři a půl minuty. Závod starších dorostenek byl velmi vyrovnaný, dlouho vedla Nikola Thýnová (SHK), v závěru však skvěle zvládla postup na 11. kontrolu Kateřina Grycová (TBM), dostala se do vedení a v cíli byla o 15 sekund rychlejší než stříbrná Jana Peterová (LPU), na hradeckou závodnici zbyl bronz (ztráta 41 sekund). V H16 získal titul první startující (z kvalifikace postoupil jako poslední) Martin Šimša (PGP), který na trati nejméně chyboval, druhé místo obsadil Jakub Chaloupský (PHK) se ztrátou 1:21 min., bronz putuje do VPM zásluhou Lukáše Richtra (+1:40 min.). V mladších dorostenkách běžela skoro bez chybičky Anna Karlová (JIL) a zaslouženě získala titul, druhé místo obsadila Petra Holečková (SHK) se ztrátou minuty a půl, třetí Michaela Dittrichová (SKM) měla ztrátu čtyři a půl minuty.

Běžela se i Veteraniáda ČR, která byla letos početně méně obsazena než v minulých dvou letech (řada závodníků nepřijela kvůli pro veterány nepříliš atraktivnímu terénu), ale konkurence se přesto sešla hodně kvalitní. V jednotlivých kategoriích si vítězství odnesli:
D35: Marta Lučanová (LPU)
D40: Romana Zabořilová (JEN)
D45: Lenka Křivdová (CHC)
D50: Hana Holinková (ZPV)
D55: Jana Smutná (VAM)
D60: Alena Rosecká (PZR)
D65: Zuzana Šaffková (CHA)
D70: Eva Liščinská (TBM)