Na klasice v Opavě nejlepší Knapová a Rzenca

9.9.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Manufaktura Český pohár pokračoval závodem na klasické trati V Pusté Polom u Opavy. V elitních kategoriích si vítězství odnesla pardubická Jana Knapová (foto) a poslký závodník Krzysztof Rzenca.

Závod se běžel v lesním komplexu severně od obce Pustá Polom (na malé louce u lesa bylo i centrum závodu), pořadatelem byl Orientační běh Opava. Mapu připravili Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš, běželo se v terénu, kde asi 30 % plochy zabírala souvislá vrcholová rovina, 30 % byly strmé okrajové svahy a zbytek byl mírně kopcovatý. Ve svazích bylo množství starých malých lomů, systém rýh a úvozů po dávných cestách a erozní strže potoků. Porosty byly smíšené (buk, dub, smrk, jedle, borovice, bříza), jen velmi málo bylo jednolitých kultur, pasek, hustníků. Naopak hojné byly chaoticky působící houštiny především náletového charakteru. Na zemi bylo dost klacků, dost podrostu (tráva, borůvčí, ostružiny, kapradí) - vše dost ztěžovalo běh. V lese bylo i dost komunikací, některé ale byly nevýrazné. Na mnoha místech byla průhlednost lesa hodně malá.

Na start se postavilo téměř 1100 závodníků. Stavitel tratí Mirek Hadač postavil tratě s velmi malým počtem kontrol, to znamenalo, že mezi kontrolami byly dlouhé postupy, které chtěly precizní mapování. V okolí kontrol se dělaly cestičky, které zvýhodňovaly později startující závodníky. Většina závodníků se nevyvarovala menších či větších chyb, časové rozdíly v některých kategoriích byly dost velké.

V dámské elitě si pro vítězství přes velkou chybu (4 minuty) na první kontrole doběhla Jana Knapová (LPU). Po první kontrole už vyhrála všechny mezičasy, do vedení se dostala na 8. kontrole a poté postupně zvyšovala svůj náskok až na konečných 2:39 min. Tuto ztrátu měla na druhém místě vedoucí závodnice průběžného pořadí Českého poháru Lenka Mechlová (SHK). Třetí místo obsadila Karolína Šiková (LPM), která už měla ztrátu propastných 9:39 min. (4. Štičková, 5. Poklopová, 6. Šimková).

10. Kožinová Zuzana          PGP9650 C SK Praga                 94:33   + 19:09

V mužích vedl do 4. kontroly polský závodník z Lodže Krzysztof Rzenca, pak se do vedení dostal největší favorit Vojtěch Král (SSU), který ale chyboval na 12. a 13. kontrole a do vedení se opět dostal polský závodník a v cíli byl první s náskokem 1:31 min. před Králem. Na třetím místě skončil vyrovnaně běžící plzeňský závodník František Kolovský, čtyři sekundy za ním byl čtvrtý Kuba Dragowski (TUR) - jen tito závodníci se na trati dlouhé 14.10 km s převýšením 560 m a 15 kontrolami dostali pod 100 minut (5. Hájek, 6. Zimmermann).

10. Poklop Martin            SSU8802 E SK Severka Šumperk      105:30   + 8:40

V D16A zaběhla skvěle Kateřina Blažková (SJH), která vyhrála s náskokem přes minutu před Adélou Vandasovou (PHK), třetí Karolína Bejvlová (PGP) měla ztrátu skoro tři a půl minuty. V D18A to byl souboj po celé trati mezi Barborou Chaloupskou (PHK) a Terezou Janošíkovou (UOL), nakonec rozhodla chyba olomoucké závodnice v úvodu trati, vítězství vybojovala hradecká závodnice s náskokem 47 sekund, na třetím místě skončila Jana Peterová (LPU), její ztráta ale byla už hodně velká (skoro 9 minut). V juniorkách vyhrála Tereza Čechová (KAM), která za sebou nechal druhou Barboru Vyhnálkovou (RIC) o více než minutu, třetí Kateřina Arglášová (TRI) měla ztrátu přes pět minut. V H16A byl těsně nejrychlejší Ondřej Metelka (PHK), který měl na druhého Jana Gajdu (KAM) náskok 10 sekund, třetí Lukáš Richtr (VPM) ztratil na vítěze skoro dvě minuty. V H18A si pro vítězství doběhl Jonáš Fencl (LPU), který za sebou nechal největšího favorita Tomáše Křivdu (CHC) o více než minutu, třetí místo obsadil Jáchym Kavalír (PHK), ten měl ztrátu 1:39 min. V juniorech potvrdil Vojtěch Sýkora (LCE) roli favorita, druhé místo s půlminutovou ztrátou obsadil Otakar Hirš (ZBM), třetí Šimon Navrátil (PGP) už měl ztrátu skoro pět minut.

Velmi tvrdě se bojovalo o body do žebříčku i ve všech béčkových kategoriích.

V neděli se ze stejného shromaždiště běží krátká trať (stavitelem je Luděk Valík).