Na krátké trati v Radvanci nejlepší Nykodým a Kosová

8.9.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Manufaktura Český pohár (a žebříček A) měl na pořadu krátkou trať, která se běžela v Radvanci u Nového Boru. Vítězství s přehledem vybojovali Miloš Nykodým a Denisa Kosová.

Závod připravili pořadatelé OK Jiskra Nový Bor v Radvanci, centrum bylo na pěkné louce za obcí. Pro 1400 závodníků byla připraveny mapy, které zpracovali Aleš Hejna, Jan Potštejnský, Roman Horký a Jan Picek, v kopcovitém členitém terénu s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, někde byly porosty hůře průchodné, místy byla těžká podložka.

Tratě sobotní krátké tratí postavil Jaroslav Krejčí. Start situoval k lesnímu jezírku, úvod byl ve skalách v jeho okolí, pak byly kontroly v rozličném terénu (hustníky, prudké výběhy, jemné terénní detaily, rychlé pasáže i přes suché počasí pár bažin a potoků). Celkově se tratě hodnotily jako dost zdařilé. Rozhodovala soustředěnost na mapu po celou trať a pochopitelně i rychlost běhu. Běželo se za teplého slunečného počasí.

V mužské elitě se to nejlépe podařilo Miloši Nykodýmovi (ZBM). Ten sice na 3. kontrole udělal minutovou chybu, pak i pár dalších menších, na radiu ztrácel 70 sekund, ale výborným vyrovnaným závěrem si doběhl pro vítězství. Druhý skončil po zranění se vracející Jan Šedivý (PGP), který si slabší chvilku vybral v polovině trati, kde udělal dvě chyby, ale dále už běžel velmi vyrovnaně a v cíli měl ztrátu na vítěze 79 sekund. V polovině trati vedl dost jasně Martin Poklop (SSU), pak začal ztrácet, na 20. kontrole (na tomto srázku v hustníku se dělaly dost chyby) udělal minutovou chybu a se ztrátou 1:28 min. se stejným časem podělil o třetí místo s vyrovnaně běžícím Tomášem Kubelkou (LPU), překvapením bylo páté místo Vojtěcha Kettnera, šestý skončil Daniel Hájek (ZBM).

10. Doležalová Monika        KAM8851 R OK Kamenice              40:33   + 5:18

V ženách s přehledem vyhrála Denisa Kosová (PHK), která prokázala současnou skvělou formu, na většině kontrol měla mezičasy mezi prvními třemi, nezastavila ji ani 50 sekundová chyba na 7. kontrole. V cíli měla velký náskok (1:50 min.) před druhou Vendulou Horčikovou (LCE), která běžela vyrovnaně bez velkých chyb. Třetí skončila Jana Knapová (LPU) se ztrátou 2:07 min., která vyhrála hodně mezičasů, ale udělala celkem 6 větších chyb. Velkým překvapením bylo čtvrté místo Terezy Odehnalové (ZBM), která se v průběhu závodu pohybovala na druhém místě, ze stupňů vítězů ji odsunula chyba na 16. kontrole. Pátá skončila Anna Štičková (SSU), šestá byla Martina Zvěřinová (LPU).

10. Navrátil Šimon           PGP9702 R SK Praga                 40:57   + 3:43

V juniorech s přehledem vyhrál Vojtěch Sýkora (LCE), který o 47 sekund porazil Otakara Hirše (ZBM), třetí Daniel Vandas (PHK) už měl ztrátu přes 2 minuty. Zajímavý byl závod v juniorkách, dvě největší favoritky Tereza Janošíková (UOL) a Barbora Chalpuská (PHK) startovaly dvě minuty po sobě, hradecká závodnice chybovala hned na jedničce, takže se favoritky seběhly, ale nevyvarovaly se chyb, a toho využila Tereza Čechová (KAM), která vyhrála s náskokem 18 sekund před Janošíkovou, před Chaloupskou se na třetí místo ještě vklínila Barbora Vyhnálková (RIC). V H18 vyhrál favorizovaný Martin Roudný (LPU), půl minuty ztráty měl na druhém místě Petr Čech (SJI), třetí skončil překvapivě Michal Švadlena (CHC), který měl ztrátu 2:14 min. Ve starších dorostenkách si vítězství odnesla Jana Peterová (LPU), která měla náskok před druhou Kateřina Grycová (TBM) 1:15 min., třetí Nikola Thýnová už měla ztrátu přes tři minuty. V H16 si pro první místo doběhl první startující Jakub Chaloupský (PHK), druhý skončil Jiří Kostka (AOP), třetí skončil Lukáš Richtr (VPM). V D16 byla první Petra Holečková (SHK), 42 sekund ztráty měla na druhé příčce Dorotea Tichá (DKP), třetí místo obsadila Kateřina Blažková (SJH).