Na krátké trati vyhráli Stehlíková a Křivda

17.9.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství ČR na krátké trati se uskutečnilo o víkendu v srdci Žďárských vrchů. Tituly získaly Tomáš Křivda (KOB Choceň) a Jana Stehlíková (OK Lokomotiva Pardubice).

Pořadatelé z oddílu orientačního běhu TJ Spartak první brněnská odvedli výbornou práci, závody se vydařily jak po organizační, tak i po technické stránce. Bylo to hezké v lese i na louce, k čemuž dost přispělo i krásné a teplé slunečné počasí. Závody proběhly v pěkném a zajímavém terénu s centrem v katastru obce Samotín, na rozlehlé louce u hájenky Blatka.

Nedělní finálový závod se běžel v trochu jiném terénu. Tratě postavil opět Libor Zřídkaveselý tentokrát v terénu, kde se v severní části nacházel svah s porostovými detaily, kameny a srázky; jižní část bylo ploché údolí potoka Břímovka s množstvím melioračních rýh, potoků, bažinek a porostových detailů. V tomto terénu zatím nebyla žádná mapa pro OB, novou mapu Lisovská skála mapovali Zdeněk Rajnošek a Petr Mareček. Boje ve všech kategooriích byly velmi zajímavé, někde to bylo dost těsné, někde vyhráli favorité s větším náskokem.

V mužích obhájil titul z předchozích dvou let největší favorit Tomáš Křivda (CHC) a získal tak zlaty hattrick. Vedl od první kontroly až do cíle, vyhrál polovinu mezičasů, v cíli ale říkal, že tak minutu tam na menších chybičkách nechal. Na 12. kontrole doběhl o dvě minuty před ním startujícího Martina Roudného z LPU (ten nechal více jak minutu na pětce, další chybu přidal na 12. kontrole) a spolu doběhli do cíle, Křivda s přehledem získal zlato a Roudný skončil druhý. O třetí místo se odehrál na dálku velký souboj mezi triem Jonáš Hubáček (LCE), Vojtěch Král (SSU) a Miloš Nykodým (ZBM), na trati se žádný z nich nevyvaroval nějaké chyby, v cíli byly mezi nimi rozdíly dost těsné. Bronz nakonec vybojoval Hubáček, který na vítězného Křivdu ztratil 2:26 min., čtvrtý Král byl o 16 a pátý Nykodým o 33 sekund pomalejší. Pro šesté místo si doběhl Petr Horvát (TBM).

13. Rollier Baptiste         PHK8200 E OK 99 Hradec Králové     38:14   + 5:54
 14. Minář Marek              ZBM9444 R SK Brno Žabovřesky       38:24   + 6:04
 15. Grundmann Jan            LPU9410 C OK Lokomotiva Pardubice  38:41   + 6:21

V ženách obhájkyně vítězství Vendula Horčičková začala velmi dobře, na osmé kontrole těsně vedla, pak si ale při pádu zranila nohu, pokusila se pokračovat, ale pro bolest musela vzdát (snad to bude brzy dobré). Ve vedení ji pak vystřídala Barbora Chaloupská (PHK), která ale udělala na 15. kontrole velkou chybu, v čele ji vystřídala Lucie Semíková (KAM), ta pro změnu ztratila šance na lepší umístění po chybě na 19. kontrole. Tak se do vedení dostala bez velkých chyb vyrovnaně běžící Jana Stehlíková (LPU), která dokázala, že se po druhé mateřské přestávce vrátila mezi červenobílé lampiony v dobré formě, do cíle doběhla první. Čekalo se, jak si povede v úvodu trochu chybující, ale v závěru dost stahující Denisa Kosová (PHK), na předsběrce měla ztrátu jen jedné sekundy, ale závěr měla Stehlíková lepší a vyhrála o 9 sekund. Třetí skončila Chaloupská, čtvrtá Semíková, na pátém místě byla Jana Peterová LPU, která hodně chybovala hned na jedničce, a šesté místo obsadila Tereza Čechová (KAM).

15. Dittrichová Michaela     LCE0250 E OOB TJ Slovan Luhačovic  41:28   + 5:13

V juniorech skvěle běžící Jakub Chaloupský (PHK) jasně vyhrál, když vedl od první kontroly (nevyhrál jen čtyři mezičasy), v polovině trati doběhl o dvě minuty Dominika Průšu (VSP) a spolu si doběhli pro dvě nejcennější medaile; bronz se ztrátou 2:29 min. vybojoval Martin Gajda (KAM).

V juniorkách deklasovala své soupeřky Anna Karlová (JIL). Největší favoritka závodu se ujala vedení hned na první kontrole, svůj náskok stále navyšovala (nevyhrála jen tři postupy mezi kontrolami) a v cíli byla o 2:42 min. dříve než druhá Markéta Mulíčková (TBM), třetí Barbora Smolková (TAP) ztratila na vítězku více jak pět minut.

V H18 už do kvalifikace pro nemoc nenastoupil favorit Daniel Bolehovský, druhý favorit Jan Strýček nechal na osmé kontrole více jak čtyři minuty. Pro zlato si doběhl Vilém Bednařík (PBM), který za sebou nechal o 9 sekund druhého Tomáše Kučeru (ZBM), když se o konečném pořadí rozhodlo na posledních třech kontrolách, kde byl vítěz rychlejší; se ztrátou 46 sekund na vítěze získal bronz Ondřej Brosch (RBK).

V D18 zvládla roli největší favoritky Lucie Dittrichová (SKM) naprosto bez problémů, vedla od začátku, vyhrála většinu mezičasů a porazila svou největší soupeřku Michaelu Novotnou přesně o dvě minuty. Bronz získala v úvodu trochu chybující Michaela Srbová (LPU), její ztráta na vítězku byla 2:42 min.

V H16 dost ztratil Vladimír Srb (LPU) hned na první kontrole, pak ale podal vyrovnaný výkon, na 10. kontrole se dostal na první místo před do té doby vedoucího Jáchyma Šubrta (DKP) a už před sebe nikoho nepustil, v cíli byl mezi nimi rozdíl 13 sekund, třetí Jakub Stehlík (ZTC) měl ztrátu více jak minutu.

Velmi vyrovnaný závod mladších dorostenek pro sebe rozhodla v druhé polovině dobře běžící Viktorie Vyziblová (SJC), druhá se ztrátou 16 sekund byla Hana Vítková (SJI), která skvělým výkonem na fáborcích o sekundu předběhla Terezu Ester Kamenickou (OSN).