Náročná klasika u Doks

1.6.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Ve Skalce u Doks připravily společně Oddíl OB Kotlářka a OK Doksy velmi náročnou klasiku Manufaktura Českého poháru. V elitě si pro vítězství doběhli Vojtěch Král a Denisa Kosová.

Společně s Manufaktura Českým pohárem (počítal se i do WRE) tam proběhl i závod počítaný do INOV-8 CUP – žebříčku A a do žebříčku B-Čechy západ. Lesní komplex mezi obcemi Skalka u Doks , Staré Splavy, Jestřebí a Chlum přilákal extrémně velký počet zájemců o start, běželo jich téměř dva tisíce. Závodníky čekal členitý terén, kde byly pískovcové skalnaté hřbety a údolí, převážně dobře průchodný les, oblasti s náletovými porosty, menší počet komunikací.

Za pěkného až moc horkého počasí se běžela klasická trať na mapě Selská rokle (všechny kategorie měly měřítko mapy 1:10000), kterou připravil Tom Novák. Tratě (postavil je Daniel Novák) byly orientačně i fyzicky velmi náročné, některé byla hodně dlouhé, rozdíly mezi závodníky ve výsledcích byly dost velké.

V dámské elitě na dlouhé trati s velkým náskokem vyhrála Denisa Kosová (PHK), která vedla od startu do cíle, na trati vyhrála většinu mezičasů, neudělal téměř žádnou chybu a nakonec nechala za sebou druhou Vendulu Horčičkovou (LCE) o více než šest minut, třetí Tereza Čechová (KAM) ztratila na vítězku přes osm minut, na dalších místech skončily Eva Kabáthová (ZBM), Zdenka Kozáková (TBM) a Martina Zvěřinová (LPU). Závod v mužské elitě byl daleko vyrovnanější. Vyhrál výborně běžící Vojtěch Král (SSU), který vedl od startu do třetiny závodu, pak ho na chvíli v čele vystřídal Nykodým, ale pak se Král do čela vrátil a v cíli za sebou nechal druhého Pavla Kubáta (PHK) o 105 sekund, třetí Miloš Nykodým (ZBM) byl ještě o 11 sekund pomalejší (4. Daniel Vandas, PHK, 5. Tomáš Kubelka, LPU, 6. Jan Procházka, PGP).

D21E 8.62 km, 24 kontrol
--------------------------------------------------------------------------------
 15. Kamenický Matěj          LPU9036   OK Lokomotiva Pardubice 110:15   + 11:26

V dorosteneckých kategoriích šlo i body do nominačního žebříčku na ME dorostu, boje tedy byly velmi zajímavé. V D16 si pro přesvědčivé vítězství doběhla Barbora Smolková (TAP), dvě a půl minuty zpět zůstala na druhém místě Dorotea Tichá (DKP), čtyřminutovou ztrátu měla třetí Vanda Vávrová (HOR). V D18 si pro vítězství doběhla Tereza Chrástová (STH), necelé dvě minuty na ní ztratila druhá Adéla Vandasová (PHK), třetí Michela Dittrichová ztratila na vítězku 3:50 min. V H16 suverénně vyhrál Jakub Chaloupský (PHK), který za sebou nechal druhého Martina Gajdu (KAM) téměř o pět minut, ještě o minutu zpět byl třetí Martin Šimša (PGP). V H18 byl první Jan Gajda (KAM), tři minuty za ním doběhl Ondřej Malačka (PHK), třetí místo obsadil Milan Malačka (DKP).

V juniorkách si pro jasné vítězství doběhla favorizovaná Tereza Janošíková (SSU), pět a půl minuty zpět zůstala druhá Eliška Sieglová (PGP), třetí Anna Kopecká (LPU) byl ještě o půl minuty pomalejší. V juniorech deklasoval své soupeře Ondřej Hlaváč (ZBM), druhý Tomáš Thoř (TUR) měl ztrátu skoro 9 minut, třetí Jonáš Fencl pak více než 13 minut.