Naše štafeta mužů pátá, bezkonkurenční Švýcaři

5.8.2015 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Česká štafeta mužů ve složení Jan Procházka, Jan Šedivý a Vojtěch Král obsadila v závodě štafet na Mistrovtství světa ve Skotsku 5. místo. Titul vybojovali Švýcaři.

Na prvním úseku zpočátku běžela pohromadě velká skupina, v půlce trati bylo 20 závodníků v minutě, ve druhé části se do vedení dostali Hertner (SUI) a Salin (BLR) a doběhli do cíle s půlminutovým náskokem před Rakušanem Kerschbaumerem, další půl minuty ztrácel Belgičan Michiels, dalších 20 sekund zpět byli Nikolov (BUL), Coupat (FRA), Procházka (CZE) a Fraser (GBR). Z favoritů ztráceli všechny skandinávské týmy i Rusko. Bet běžel zpočátku na prvním úseku velmi dobře, byl v čelní skupině, ale pak postupně ztrácel, jeho odstup na 7. místě byl 1:18 min.

Na druhém úseku se Švýcarsko zásluhou D. Hubmanna v čele osamostatnilo, mistr světa na krátké trati běžel výborně a v cíli měl náskok 94 sekund před také výborně běžícím Britem Gristwoodem, dalších 20 sekund ztráty měla třetí Francie (Basset), na čtvrtou příčku se probojovalo Norsko (Kaas), na pátém mstě předávali Lotyši (Bertuks). A šestý byl na předávce Jan Šedivý, který ztrácel na Švýcarsko 3:12 min. Následovaly štafety EST, FIN, AUT a LAT. Stále dost ztráceli obhájci titulu Švédi. Šéďa zpočátku ztrácel, byl 10. - 11., v závěru pak prokázal své běžecké kvality a propracoval se na 6. příčku.

Na posledním úseku vedoucí M. Kyburz náskok štafety Švýcarska skvělým výkonem náskok udržel a trio Fabian Hertner, Daniel Hubmann a Matthias Kyburz vybojovalo zlato. Za ním se soupeřila dvojice Tranchand (FRA) a Street (GBR), na ně se dotáhl Nor Daehli, z této trojice měl nejvíce sil měl Nor a doběhl si pro druhé místo (trio Norska ve složení Oystein Kvaal Osterbo, Carl Godager Kaas a Magne Daehli mělo ztrátu na vítězné Švýcary 1:50 min.), bronz stejně jako loni vybojovala Francie (Vincent Coupat, Lucas Basset a Frederic Tranchand), která doběhla 22 sekund za Nory. Čtvrté místo patřilo domácí štafetě. Náš finišmen Vojta Král běžel výborně, bojoval po celou trať s Estoncem Sildem, v závěru měl jasně více sil a české trio Jan Procházka, Jan Šedivý a Vojtěch Král obsadilo 5. příčku se ztrátou 3:45 min. (proti loňsku zlepšení o jednu příčku). Za šestými Estonci doběhli na sedmém místě obhájci titulu Švédi.

Ohlasy našeho štafetového tria mužů:

Bet: Docela spokojenost. Na pětce začala farsta do „šestky“ a já tam byl najednou úplně sám. Řekl jsem si „už neběžíš první úsek, běžíš poslední“ a začal jsem to všechno dvakrát víc kontrolovat. Udělal jsem tam drobnou chybičku a zařadil se za ostatní. Možná jsem měl delší farstu, možná jsem šel pomaleji tím, že jsem šel sám. Bohužel jsem v motýlu i na podruhé udělal patnácti vteřinovou chybu, čímž mi cukla skupina se Švýcarem pryč z dohledu. Najednou jsem před sebou nikoho neviděl. Viděl jsem je hodně zdáli, tak jsem se do toho snažil řezat, ale musel jsem mapovat a měl jinou farstu, takže mi v závěru utekli. – Trať byla super, myslím si, že se jim to docela povedlo. Technicky hodně náročné, přelévalo se to tam, to bylo úplně neskutečné. Dneska vyhraje ten nejlepší.

Šeďa: Nejsem spokojený, chtěl jsem to přitáhnout líp, ale bylo blbé, že jsem tam byl sám. Nechal jsem tam dohromady možná tři čtvrtě míny a pak už jsem do toho bušil sám. – Když jednou vyhraješ, tak chceš vyhrát znova, takže s průběžným šestým místem spokojený nejsem. Kdybych přišel aspoň s tím Frantíkem, tak bych spokojený byl, na to jsem měl, ale bohužel jsem udělal chybu, a když je tam člověk sám, tak je to na ...

Vojta: Dobrý, rychlý, fyzický, ale v té rychlosti těžký závod, pořád se dívat dopředu a kontrolovat díry a kopečky. Na pár místech jsem si zpomalil, abych se neztratil, ale měl jsem to pod kontrolou. Technicky už to líp nešlo, fyzicky bych se možná byl schopen vyždímat víc, kdybych tam měl někoho kolem sebe. Páté místo? No, musíme se ještě zlepšovat. Ale jsem spokojený, nikdy jsem štafety na MS zatím neběžel, takže radost.