Nominačky rozhodly, kdo pojede na ME

22.4.2018 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Druhá (závěrečná) část nominaček české o-reprezentace na květnové Mistrovství Evropy ve Švýcarsku proběhla na moravsko-slovenském pomezí (první část nominaček - sprint - proběhla o týden dříve v Jičíně).

V úvodu v pátek v podvečer si účastníci nominaček změřili svou výkonnost na dráze atletického stadionu v Uherském Hradišti na 3000 m, kde se běželo za jasného, teplého počasí (22 stupňů), za bezvětří. Dosažené časy byly velmi dobré. V ženách si nejlépe vedla Jana Knapová (10:25), těsně za ní doběhly Tereza Janošíková, Michaela Omová, Adélka Indráková a Vendula Horčičková. V mužích byl nejrychlejší Vojtěch Král, těsně za ním doběhli Miloš Nykodým, Tomáš Kubelka a Vojtěch Sýkora.

4 Sýkora Vojtěch            8:48
 5 Minář Marek               8:59
 6 Hájek Daniel              9:04
 7 Kamenický Matěj           9:18
 8 Navrátil Šimon            9:20
 9 Schulhof Jan              9:24
10 Horvát Petr               9:27

V sobotu se pokračovalo krátkou tratí, centrum bylo u fotbalového chrámu FC Žlutava. Tratě byly postaveny na mapě Baťov (1:10000, autor Bob Háj) v terénu, kde byla převážně velmi dobrá průběžnost (snížená sporadickými listnatými hustníky a také v místech s popadanými stromy), viditelnost byla většinou velmi dobrá, nadprůměrná členitost (část tratě probíhala v prostoru s pozůstatky umělé eroze svahu za první republiky). Rozhodovalo se v závěrečné části, v rozbitém terénu, kde rozhodovala přesná orientace. V ženách naprosto jasně vyhrála Jana Knapová, druhá byla se ztrátou 2:18 min. Vendula Horčičková a třetí Denisa Kosová ztratila na vítěznou Knapovou 3:43 min.V mužích překvapil suverénním vítězstvím Daniel Hájek, na druhém místě skončil Vojtěch Král, který na vítěze ztratil 55 sekund, třetí Pavel Kubát měl ztrátu 2:18 min.

10 Piják Ondrej             45:00

V neděli pak byla na pořadu závěrečná klasika, běželo se na Slovensku na mapě Lopeník (1:15000, mapovali Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš). Prostor byl plný údolí a hřbetů s poměrně prudkými svahy s velkým lokálním převýšením (400 - 750 m n. m.), základem byl listnatý odrostlý les, kde rychlost běhu limitovala pouze listnatá podložka v kombinaci s prudkými svahy; průběžnost byla snížená v hustnících (listnaté, zatím většinou dobře průchodné bez ostružin). Tratě byly plné voleb postupů a důkladně pro věřily jak orientační, tak především fyzickou stránku účastníků nominaček. V ženách to byl souboj mezi Adélkou Indrákovou a Denisou Kosovou, nakonec byla těsně lepší Indráková, která měla čas o 27 sekund lepší, třetí s dvouminutovou ztrátou doběhla Vendula Horčičková. V mužích rozhodla o vítězství Miloše Nykodýma před Pavlem Kubátem jediná sekunda, třetí skončil Daniel Hájek se ztrátou 48 sekund

3 Hájek Daniel             88:12
 4 Minář Marek              91:07
 5 Král Vojtěch             91:32
 6 Sýkora Vojtěch           92:19
 7 Kettner Vojtěch          97:06
 8 Kamenický Matěj          97:33
 9 Kubelka Tomáš            98:26
10 Kolovský František       99:31

V ženách vyhrála nominační žebříček Jana Knapová před Denisou Kosovou a Vendulou Horčičkovou, v mužích byl nejlepší Vojtěch Král před Danielem Hájkem a Milošem Nykodýmem (tato tria si zajistilo přímou nominaci na ME). Nominační kritéria najdete na webu o-reprezentace.