Pavel Košárek: obhajovat dobrá umístění je mnohem těžší

7.1.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Pavel Košárek: obhajovat dobrá umístění je mnohem těžší

Pavel Košárek je trenérem juniorské reprezentace OB a metodikem svazu. Přečtěte si jeho krátké hodnocení roku 2018 a plány na rok 2019.

Juniorská o-reprezentace byla na loňském juniorském MS v Maďarsku velmi úspěšná, přivezla šest medailí. Jak na tento šampionát s odstupem času vzpomínáš?
Ten týden v Maďarsku je pro mě nezapomenutelný. Pokud bych měl něco vypíchnout, tak to bude neuvěřitelná týmová soudržnost, díky které dokázali závodníci podat takové výkony a také vysoká míra koncentrace a zodpovědnosti našich závodníků, kdy se nespokojili jen s úspěchem v prvním závodě, ale udrželi nastavenou laťku po celou dobu závodního týdne. Za zmínku rozhodně stojí i velká podpora fanoušků a maďarská pohostinnost.

Z šestice loňských medailistů jsou k dispozici pro letošní MSJ ještě tři – Tereza Janošíková, Barbora Chaloupská a Tomáš Křivda. Letošní juniorský šampionát je v červenci v Dánsku. Jak vidíš šance na zopakování loňských úspěchů?
Osobně bych se rád vyhnul nějakému srovnání a vzpomínkám na Maďarsko. Ne nadarmo se říká, že mnohem těžší je obhajovat dobrá umístění. Zde hraje velkou roli psychika. Čeká nás jiný terén, jiní organizátoři, jiní soupeři. Na druhou stranu je pravdou, že na šampionát se dá dobře připravit a budeme se snažit udělat maximum pro to, aby naši závodnici v Dánsku předvedli co nejlepší výkony.

Co víme o terénech vrcholu juniorské sezóny?
Závodní prostory se nachází na Jutském poloostrově, pro sprint nedaleko Aarhusu, pro lesní disciplíny okolo Silkeborgu, mimo jiné terény MS 2006. Terén pro všechny lesní disciplíny je poměrně kopcovitý a vrstevnicově členitý. Převládá smíšený les s většinou nenáročnou podložkou, ale místy se mohou vyskytovat kapradiny a vřesoviště. Půjde tedy o mix kontinentálního a skandinávského terénu. Sprint bude kombinovat městskou zástavbu s parky a otevřeným prostranstvím.

Podívají se junioři v rámci přípravy do terénů MSJ?
Podívají. V podstatě jsme zvolili podobný model přípravy jako loni, a tak na přelomu března a dubna vyrazíme s celým týmem včetně sledovaných na skoro týdenní soustředění do Dánska i s účastí na závodech Danish Spring, pak nás čekají nominačky, které jsou také svým způsobem přípravou na JMS a závěrečná příprava s nominovanými už přímo v místě JMS.

Jaký je tedy plán přípravy juniorského týmu? Máte nějaké akce i s dospělou reprezentací?
Kromě výše uvedených akcí zaměřených přímo k JMS jsou to další 3 soustředění v průběhu ledna až března v ČR. V druhé části prázdnin nás čeká tradiční soustředění v zahraničí a na závěr sezóny závodní vystoupení na JECu, který bude letos hostit Francie v Ardeche. Vyloženě společná akce s dospělou reprezentací letos v plánu není, ale stejně jako loni bude nejlepším a nejstarším závodníkům JRD nabídnuta účast na některém soustředění dospělých především pro usnadnění přestupu do této kategorie.

Mohou se akcí juniorské reprezentace zúčastňovat i junioři/dorostenci, kteří nejsou členy týmu?
Mohou. Lednové a březnové soustředění je otevřené pro závodníky kategorií DH18-20 (do naplnění kapacity) a dále prázdninová akce s kapacitou kolem 45 osob je určená jak pro členy JRD, tak pro další motivované závodníky.

Změnil se proti loňsku nějak realizační tým, s kterým spolupracuješ?
Nijak výrazně, ale protože Boris Navrátil od záři pracuje ve Švédsku a nebude se moct zúčastnit všech akcí, tak do nich více zapojíme Marka Cahla a i další lidi, kteří jsou ochotní nám pomoci.

Kam a kdy plánujete skoro již tradiční zahraniční tréninkový tábor pro dorost a juniory o prázdninách?
Z důvodu atraktivity a motivace našich mladých závodníků chceme akci opět spojit s účastí na doprovodných závodech při MS v Norsku a také s fanouškovskou podporou našich dospělých :-). Zda budeme bydlet a trénovat v Norsku nebo ve Švédsku je zatím ještě ve stádiu příprav.

Lonští medailisté z MSJ Tereza Čechová, Vojtěch Sýkora a Daniel Vandas jsou letos už v dospělé reprezentaci. Jak vidíš jejich perspektivu?
Všichni tři byli po tři roky výraznými oporami JRD, jsou motivovaní, ale stále je ještě čeká kus práce. Pokud to ale budou dělat tak jako dosud, s nadšením, poctivě, ale i s pokorou, tak věřím, že obstojí.

Stálou členkou dospělé reprezentace je i velká naděje českého OB Tereza Janošíková. Jaká je domluva s dospělou reprezentací, co bude letos její priorita, juniorský šampionát či MS a SP dospělých?
Jedním z Terčiných vrcholů sezóny bude úspěšný start na JMS. Možnost startu za dospělou reprezentaci bude s předstihem konzultována s Terkou a trenéry dospělých i s ohledem na termínovku.

V roce 2021 je v České republice MS v lesních disciplínách. Vidíš to jako motivaci i pro mladé závodníky, jednak že by se mohli nominovat, jednak že opět uvidí světovou špičku v českých terénech nejen při vlastním šampionátu, ale i v řadě dalších závodů před MS?
Určitě. Jakékoliv MS či podobná akce je vždy motivací pro určitou generaci. Viděli jsme to například i teď u mladých Maďarů, že několik let dopředu se vytvořila silná skupina závodníků, která se na loňské JMS připravovala a byli úspěšní a bude zajímavé sledovat, co jim to přinese v dalších letech. U nás to bude pro některé například vrcholem jejich kariéry a pro ty mladší rozhodně příležitost začít na sobě pracovat, když v poměrně krátkém časovém horizontu před sebou vidí jasný cíl.

Pojďme k metodické práci. Co se ti za rok práce v této oblasti podařilo?
Jedním z hlavních cílů, který jsem si vytyčil, je pozměnit formu a kvalitu školení T2, tak aby byly zřetelné rozdíly mezi základní T3, jejíž absolvování stojí účastníky jeden víkend a mezi T1 s dvouletou formou dálkového studia na VŠ. Proto, aby bylo zároveň možné zajistit školení oficiálně uznatelné licence T2, jsme potřebovali získat akreditaci od MŠMT. To se nám podařilo a těsně před Vánoci jsme dostali zelenou. V tomto roce tedy proběhne samotná realizace školení.
Dalším cílem bylo zatraktivnit a nalákat více lidí na tradiční podzimní seminář trenérů a rozhodčích. Vydali jsme kvalitní metodický materiál s názvem Pohybový aparát, Rehabilitace a Výživa, na němž se podílel Jirka Funda a Vendula Bouchalová. Na začátku loňského roku prošel aktualizací web Metodiky a rozvoje, kdy jsme se snažili zkoncentrovat všechny dostupné informace pro trenéry a rozhodčí na jedno místo. Na to pak bude navazovat vznik tzv. metodického portálu, který je i díky iniciativě Metodické rady ve vývoji. Pár rozdělaných věcí mám ještě na stole :-).

Školení trenérů 2. třídy bude mít nově akreditaci MŠMT. Na rozdíl od školení T3 bude ale podstatně delší. Myslíš, že se najde dost zájemců, kteří obětují svůj čas na zvýšení kvalifikace?
Doufám, že ano, i když počty zájemců si netroufám odhadovat. Pokud se ale chceme posunout dál a chceme zkvalitnit trenérskou činnost, od které se odvíjí výchova závodníků, tak toto je dle mého názoru jeden z možných způsobů, jak toho dosáhnout. Důležité je také zmínit, že jsme získali akreditaci jedné licence T2 pro orientační sporty zahrnující tři orientační disciplíny - OB, LOB a MTBO, a navíc tuto licenci uznává MŠMT při samotném rozdělování státní podpory na sport. Samotné školení bude rozdělené na dvě části - obecnou a specializace s celkovou náplní 150 hodin. Obecná část proběhne ještě před začátkem jarní sezóny a specializace naopak na podzim. Část specializace bude navíc probíhat formou samostudia. Veškeré podrobné informace ke školení včetně programu by měly být zveřejněny v nejbližších týdnech.

Měl jsi na starost podzimní seminář trenérů a rozhodčích, který proběhl tentokráte v Plzni. Jak jsi s ním byl spokojen?
Sám jsem z něj měl dobrý pocit. Líbila se mi ta atmosféra a zapálení účastníků pro věc a i když prostory průmyslové školy, kde se akce konala, leccos pamatují, tak tím, že bylo ubytování, strava i školící místnosti na jednom místě, tak i to přispělo k hladkému průběhu akce. Důležitá je pro mě hlavně odezva samotných účastníků a ta byla kladná (alespoň z toho, co se ke mně dostalo). Největší podíl na tom ale mají samotní přednášející, kteří si na aktuální témata připravili zajímavé přednášky.

Seminář byl v roce 2018 spojen opět po letech s vyhlášením o-ankety a s O-gala. Osvědčilo se to?
Jsem přesvědčen o tom, že ano. Seminář naplnil svojí kapacitu a jednou z příčin mohlo být i to, že byl večer zajištěný kvalitní kulturní program, že lidé měli dvojnásobný důvod se do Plzně vypravit a pro mě osobně to bylo fajn zakončení roku 2018.

Kde bude seminář v roce 2019? Budou v něm nějaké změny?
Tento rok bude anketa a O-gala v Jablonci nad Nisou a protože, jak popisuji výše se spojení se seminářem osvědčilo, tak bude také v Jablonci. Přijde mi vhodné, že seminář takto putuje po republice, protože vždy oslovíme nějaký okruh zájemců, který by se kvůli velké vzdálenosti jinak nezúčastnil. Bude snaha opět sestavit zajímavý program, který bude zohledňovat aktuální témata OB.

Jaké úkoly má metodická práce v roce 2019? Na co budeš klást hlavní důraz?
Jak zmiňuji výše. Některé věci mají přesah z loňského roku. Takže je to úspěšná realizace T2 a spuštění metodického portálu. Určitě zase vydání nějakého metodického dopisu, kde máme nějaká aktuální témata a víme, po čem je poptávka a vybereme z toho to, co nám přijde nejdůležitější. Kvalitní uspořádání semináře případně i dalších školení na konkrétní témata. Další projekty vznikají i z iniciativy Metodické rady.

Co bys popřál českému OB do nové sezóny?
Všem orienťákům přeji hlavně pevné zdraví a radost ze sportování, celému OB pak aktivní a nadšené lidi, atraktivní závodní terény a třpyt medailí.

Dík za rozhovor a přeji mnoha dalších úspěchů v práci.
Také děkuji!

 


« zpět