Petr Henych druhý na MS veteránů

11.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Na krátké trati na MS veteránů v Dánsku si výborně vedl Petr Henych, který v kategorii H55 vybojoval stříbrnou medaili.

Po pondělním dnu volna byla v úterý na světovém šampionátu v orientačním běhu na pořadu kvalifikace na lesní disciplíny (na krátkou trať a klasiku). Centrum bylo v Tisvilde, běželo se v borovicovém a smrkovém lese (místy byly hustníky, ale podrost žádný) na písečném podkladu, terén byl jen mírně kopcovitý, ale nad pobřežím byl strmý svah, všude bylo hodně cest a pěšin.

Stejně jako ve sprintu se do finále krátké tratě probojovalo 34 českých závodníků, v kvalifikaci si nejlépe vedli Petr Henych (M55) a Jana Smutná (W55), kteří ve svých rozbězích obsadili druhá místa.

Ve středu se běželo finále krátké trati opět v Tisvilde (charakter terénu byl stejný jako na kvalifikaci). Boje o medaile i umístění byly velmi zajímavé a vyrovnané. Přesvědčil se o tom i náš jediný medailista Petr Henych, který v kategorii M55 vedl na předsběrce o 3 sekundy, na sběrce o dvě sekundy, v cíli ale zlato prohrál o jednu jedinou sekundu. Stříbro je ale velkým úspěchem, v této kategorii porazil třeba čtvrtého několikanásobného mistra světa Jörgena Martenssona, který skončil na 4. místě. V první desítce skončilo ještě čtyři další závodníci.