První kolo Českého poháru - Kosová a Hájek

16.4.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V neděli odstartovalo první kolo letošního Českého poháru a INOV-8 CUP – žebříčku A. V Petrohradě vyhráli Denisa Kosová a Kryštof Hájek.

Běžela se krátká trať ve stejném terénu a se stejným centrem jako byl noční šampionát.

Úvodní dva závody uspořádal SKOB Slaný v Petrohradu s centrem na zahradě místní Psychiatrické léčebny. Běželo se v lesním prostoru jižně od Petrohradu, kde byl v severní části členitý terén s velkým množstvím terénních a situačních detailů - žulové kameny, srázy, skalky a balvany, skupiny kamenů a skupiny balvanů, na úbočních častá balvanová pole a místy vysoké skalní srázy a skály, průběžnost tam byla převážně dobrá avšak ztížená kameny, někde i popadanými klacky a stromy; místy byl i výskyt bukových náletů a ostružin; v jižní polovině prostoru byl terén zvlněný, velice dobře průběžný s terénními a porostovými detaily téměř bez kamenů. Celý prostor měl středně hustou síť komunikací v listnatém (hlavně dubovém) nebo smíšeném lese. V prostoru již byla mapa s názvem Petrohrad z roku 1990, která sloužila jako tréninkový prostor na MS 1991. Novou mapu na oba závody připravil Roman Horký, tratě postavil Jan Hanák.

Na start se postavilo téměř 900 závodníků.

V mužích chyběl na startu Tomáš Křivda, který se vrátil do Norska, odkud přiletěl na otočku jenom proto, aby obhájil titul v nočním. Otevřela se tak šance pro jiné. Využil ji především Kryštof Hájek (TUR), který dokázal, že takový terén mu sedí, a vyhrál s náskokem půl minuty před Milošem Nykodýmem (ZBM). Další závodníci už měli odstup větší, třetí Ondřej Metelka (PHK) ztratil na vítěze 3:20 min., za ním skončili Tomáš Udržal (LPU), Tomáš Kubelka (LPU) a Jan Gajda (KAM). V první polovině dost dlouhé tratě vedl Daniel Vandas, který nakonec obsadil sedmou příčku.

15. Mokrý Stanislav          ZBM9202 R SK Brno Žabovřesky       48:04   + 6:51

V ženách byla nejlepší Denisa Kosová (PHK). Ta noční nedokončila, na krátké trati začala výborně, v polovině trati jasně vedla, pak udělala na 14. kontrole minutovou chybu a soupeřky ji začaly stahovat, její konečný náskok v cíli před druhou Janou Peterovou (LPU) byl jen 19 sekund. Třetí místo obsadila Nikola Zlámalová (SJC) se ztrátou na vítězku 1:14 min, na dalším místech skončily Tereza Čechová (KAM), Barbora Chaloupská (PHK) a Johanka Šimková (ZBM).

15. Matějková Barbora        TUR0156 E OOB TJ Turnov            41:25   + 5:16

V H20 zopakoval noční vítězství Jakub Chaloupský (PHK), minutu a půl zpět byl druhý Jiří Donda (ZTC), třetí skončil Dominik Průša (VSP) se ztrátou dvou minut na vítěze. V juniorkách to byl po celou trať těsný souboj mezi Markétou Mulíčkovou (TBM) a Annou Karlovou (JIL), v cíli byla nakonec rychlejší o 3 sekundy brněnská závodnice, třetí Barbora Smolková (TBM) ztratila na vítězku 64 sekund.

V H18 vyhrál Vilém Bednařík (PBM) s více než minutovou ztrátou za ním skončili Tobias Pekárek (TZL) a Jan Strýček (PBM). V D18 vyhrála Lucie Dittrichová (SKM), druhá Michaela Metelková (PHK) a třetí Kateřina Doušková (TBM) na ni měly ztrátu přes minutu. V mladších dorostencích vyhrál turnovský Prokop Tomášek s náskokem 23 sekund na druhého Erika Heczka (VLI) a 43 sekund na třetího Jakuba Ticháčka (SJC). V D16 stejně jako v noci vyhrála Hana Vítková (SJI), tentokrát byl její náskok menší, jen 5 sekund za ní doběhla Eva Baldrianová (VSP), třetí Markéta Hanušová (VRL) měla na vítězku ztrátu přes dvě minuty.

Výsledky najdete v IS ORIS a také na na webu závodu.