Šampionát na klasice se běží v Raspenavě

20.9.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Šampionát na klasice se běží v Raspenavě

Vrchol domácí podzimní sezóny - Mistrovství a Veteraniádu ČR v orientačním běhu na klasické trati - připravili pořadatelé z OK Chrastava na víkend do Raspenavy (U Dvora).

V sobotu se běží kvalifikace, v neděli pak finálový závod. O šampionát je obrovský zájem, přihlášeno je téměř 1700 závodníků, a tak pořadatelé museli sáhnout k nezvyklému kroku - v sobotu se budou prolínat starty mistrovských kategorií se starty veteránů a veřejného závodu (to aby se závodníci vrátili z lesa ještě za světla).

Tratě připravili Kateřina Kaškova a Jaroslav Polák v horském terénu s množstvím údolíček, kamenů a skalek, ve vyšších částech terénu je těžší (kamenitá) podložka, v dolní rovinatější části je množství bažinek, všude je středně hustá síť komunikací, les je smíšený, místy hustníky. Předchozí mapou pro orientační běh byla mapa Skalní brána z roku 1987, na které se tehdy běželo Mistrovství ČSSR. Novou mapu pro letošní závod připravili Roman Horký a Jan Drbal. Roman Horky charakterizuje terén: "Poběží v CHKO Jizerské hory, za což vděčíte pořadatelům z Chrastavy, kteří to pro vás vyjednali. Terén je kopcovitý s množstvím skalek a kamenů, ale najdeme tu i místa rovinatá s nevýraznými porosty a bažinkami. Les je většinou velmi dobře průběžný, až na pasáže s mladými bukovými porosty, které, ačkoli je v nich celkem slušná viditelnost, jsou naopak téměř neprůstřelné. Docela pěkně zarostlé jsou nyní i paseky." A co napsali o tratích jejich stavitelé: "Snažili jsme se, aby si závodníci užili rozmanitost terénu (vysoký bukový les ve vyšších partiích, rychlou podložku jehličnatých pasáží, srázy a kameny, úseky vyžadující správné čtení porostů, bažiny…). K dobrému výsledku bude zapotřebí vymáčknout ze sebe poslední zbytky sil, i když to mnohdy bude dost bolet. Umět se rychle rozhodnout, a to nejen na dlouhých postupech, ale i v místech, kde na mapě převládá zelená, šrafované paseky a oplocenky. Nenechat se rozhodit bukovými nálety, kterých je v lese opravdu hodně. Přáli bychom si, aby naše úsilí nepřišlo nazmar a závodníci odjížděli z MČR spokojení a se spoustou krásných vzpomínek na terény Jizerských hor."

Loni se mistry v hlavních kategoriích na šampionátu v Pusté Rybné stali Jana Knapová a Miloš Nykodým. Letos by se na startu měla objevit většina našich nejlepších závodníků (výjimkou je loni stříbrná Denisa Kosová, která pro zranění ukončila letošní sezónu). V ženách je hlavní favoritkou Vendula Horčičková, která letos běhá ve výborné formě, velmi dobře zaběhla na MS v Estonsku i na Euromeetingu v Norsku, na jaře vyhrála i šampionát na krátké trati. Jejími největšími soupeřkami by měly být další naše reprezentantky, především obhájkyně titulu Jana Knapová a Adélka Indráková, tituly z klasiky z minulých let mají už i další startující Kamila Gregorová, Eva Kabáthová či Martina Zvěřinová, letos dobře běhají i další závodnice Magdaléna Tužilová, Barbora Zháňalová, Lenka Poklopová či Lenka Mechlová, na startu je i výborná polská závodnice Hanna Wiśniewska. V mužích patří k favoritům čtveřice našich reprezentantů. Obhájce titulu Miloš Nykodým se sice potýká se zraněným kotníkem, ale na závody se dokáže připravit, to samé platí i našem nejlepším z klasiky na letošním MS Janu Šedivém (ten má z klasiky již tři domácí mistrovské tituly), Vojtěch Král sbírá sice největší úspěchy ve sprintu a na krátké trati, ale klasiky umí také (ovšem v rozhovoru před dvěma týdny prohlásil, že se v září zaměří především na finálovou sérií Světového poháru ve Švýcarsku, kde chce udržet popřípadě i zlepšit své průběžné páté místo), k velkým favoritům patří i Jan Petržela. Zapomenout nesmíme ani na Švýcara Baptiste Rolliera, který vyhrál český titul před dvěma lety. Do bojů o přední místa budou chtít určitě zasáhnout i další, třeba účastník letošního MS Marek Minář, Daniel Hájek, Jonáš Hubáček, Tomáš Kubelka či Jan Procházka (ten má titul z klasiky z roku 2012).

Zajímavé boje o medaile se očekávají i v juniorských a dorosteneckých kategoriích. V juniorech by se o medailích mělo rozhodnout mezi pěticí, která nás reprezentovala na MSJ (Vojtěch Sýkora, Daniel Vandas, Libor Hirš, Libor Černocký a Jan Bendák) a obhájcem titulu Šimonem Navrátilem, v juniorkách jsou hlavními favoritkami na titul Barbora Vyhnálková a Tereza Čechová, pole dalších závodnic je velmi vyrovnané a nevyzpytatelné. V H18 je jasným favoritem Tomáš Křivda, jeho největšími soupeři budou Jáchym Kavalír, Jonáš Fencl, Martin Roudný, Vít Horčička a Josef Nagy. Stejně tak má i kategorie D18 jasnou favoritku - Tereza Janošíková uspěla na letošním MSJ, má zkušenosti i z MS a World Games; její nejvážnější konkurentkou je Barbora Chaloupská, dále pak Nikola Thýnová, Eliška Sieglová, Jana Petrová, Anna Kopecká a Nikol Zlámalová. V H16 je pole favoritů hodně široké, do medailového pořadí mohou zasáhnou stejně jako na krátké trati i někteří starší žáci, k favoritům patří především Jan Gajda, Ondřej Metelka, Šimon Mareček a Lukáš Richtr. Obdobná situace je v D16, tam by o medaile měly bojovat hlavně Kateřina Bejvlová, Kateřina Blažková, Adéla Vandasová, Petra Holečková a Tereza Chrástová.

Velmi početně je obsazena i Veteraniáda ČR (třeba v kategorii H45 poběží 90 závodníků), na startu je v podstatě celá veteránská česká špička.

Web šampionátu najdete zde.

 

 


« zpět