Šampionát na krátké trati - tituly pro Nykodýma a Horčičkovou

11.6.2017 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

V Lipnici nad Sázavou proběhlo Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati. V mužích si pro titul doběhl Miloš Nykodým (foto na doběhu), v ženách vyhrála Vendula Horčičková.

Centrem šampionátu, který společně upořádaly Orientační sporty Nové Město na Moravě a Jiskra Havlíčkův Brod, byla louka SV od obce. Běželo se v prostoru vymezeném obcemi Lipnice n. S., Vilémovec, Nová Ves, Radostovice, Dolní Město, Saulův Mlýn. Většina tohoto prostoru byla v minulosti využívána pro těžbu žuly, pozůstatky těžby byly na většině míst hodně patrné (zatopené lomy, jejich výsypky, prohlubně, hrázky a haldy s kamenitým povrchem). Převážně jehličnatý les byl porostově velice pestrý, v některých místech byly smrkové hustníky a zarostlé paseky s nepříjemným podrostem. Mapu pro letošní závod připravil Petr Mareček. O start na tomto závodě byl obrovský zájem, závodníky přilákal pěkný terén i poloha ve středu republiky, celkem běželo téměř 1600 závodníků.

V sobotu za příjemného počasí proběhla kvalifikace, kterou postavil Jan Krejsa. A povedly se mu. Měly švih, změny směru a tempa, prostě to, co má správná krátká trať mít. Bohužel na řadě míst (zarostlé paseky, les s trávou, ale i hustníky) se postupně dělaly skoro dálnice, které zvýhodňovaly ty později startující. A jak dopadly výsledky? K nějakým překvapením došlo, v nedělním A finále neuvidíme např. Moniku ROllier, Petru Hančovou, Lucií Krafkovou, Ivetu Šístkovou (D21), Štěpána Mudráka, Františka Kolovského, Martina Poklopa (H21), největší favorité ale s přehledem postoupili. V jednotlivých rozbězích v ženách vyhrály Denisa Kosová, Magdaléna Tužilová, Jana Knapová a Michela Omová, v mužích pak Miloš Nykodým, Vojtěch Král, Jan Petržela a Pavel Hradec.

V neděli bylo na pořadu finále. Byl využit prostor, kde bylo více převýšení a také více kamenů a terénních objektů - krásný terén. Tratě připravil předseda ČSOS Radan Kamenický, na kontrolách se daly dělat chyby, jak na postupech, tak především v dohledávkách v oblasti hustníků. V hlavních kategoriích byl závod velmi dramatický a vyrovnaný.

V ženách zpočátku vedla Kabáthová, na osmé kontrole se do vedení dostala vyrovnaně a skoro bez chyby běžící Vendula Horčičková (LCE), která svůj náskok postupně zvyšovala a v cíli byla první a zaslouženě získala mistrovský titul. S odstupem 2:11 min doběhla druhá Barbora Hrušková (ZBM), která na trati neudělala větší chybu a získala stříbro. Pro bronzovou medaili si doběhla další závodnice ZBM Magdaléna Tužilová(+2:48). Těsně za ní na čtvrtém místě potvrdila výbornou formu Lenka Mechlová (SHK), pátá skončila Adélka Indráková (ZBM) a pro překvapivé šesté místo si doběhla Alena Voborníková (CTB).

D21A 4.60 km, 260 m, 21 kontrol
--------------------------------------------------------------------------------
 10. Knapová Jana             LPU9053 E OK Lokomotiva Pardubice  41:35   + 4:37

V mužích to vypadalo v první polovině trati na jasné vítězství Vojtěcha Krále (SSU), pak však přišla na 13. kontrole skoro tříminutová chyba, další chybu pak přidal na 17. kontrole a boj o titul přenechal jiným. Po chybě Krále na 13. kontrole byl ve vedení Jan Šedivý (PGP), ale na něj se dotáhl Miloš Nykodým (ZBM), od 15. kontroly vedl a už před sebe nikoho nepustil v cíli byl první s náskokem 41 sekund před Šedivý, Král se sérií nejrychlejších mezičasů posunul na 3. místo +1:09, čtvrtý skončil Baptiste Rollier (PHK, +1:42), pátý Jana Procházka (PGP, +1:44) a šestý Marek Minář (ASU, +2:00).

H21A 5.80 km, 340 m, 29 kontrol
  1. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno       40:35
  2. Šedivý Jan               PGP8409 E SK Praga                 41:16   + 0:41
  3. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk       41:44   + 1:09
  4. Rollier Baptiste         PHK8200 E OK 99 Hradec Králové     42:17   + 1:42
  5. Procházka Jan            PGP8407 E SK Praga                 42:19   + 1:44
  6. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      42:35   + 2:00
  7. Petržela Jan             PHK9200 E OK 99 Hradec Králové     42:44   + 2:09
  8. Chromý Adam              TBM8841 E KOS TJ Tesla Brno        43:21   + 2:46
  9. Kettner Vojtěch          KAM9601 E OK Kamenice              44:16   + 3:41
 10. Döllgast Moritz          TUR9504 C OOB TJ Turnov            44:20   + 3:45

V juniorkách si pro titul doběhla vyrovnaně běžící Barbora Vyhnálková (RIC), stříbro získala v úvodu chybující Tereza Čechová (KAM), která na vítězku ztratila 1:48 min., bronz vybojovala Kateřina Argalášová (TRI). V juniorech suverénně vyhrál Vojtěch Sýkora (LCE), který za sebou nechal o 1:41 min. Otakara Hirše (ZBM), třetí místo obsadil Šimon Navrátil (PGP) se ztrátou 2:21 min. na vítěze. V D18 jasně vyhrála největší favoritka Tereza Janošíková (UOL), druhý nejlepší čas měla Rakušanka Jasmina Gassner (+1:32), stříbro z českého šampionátu získala Anna Kopecká (LPU), která měla na vítězku ztrátu 2:27 min. a bronz Eliška Sieglová (PGP, +3:19). V H18 měl v cíli nejlepší čas favorizovaný Tomáš Křivda, ale na trati vynechal 12. kontrolu a tak si pro zlato za mistrovský titul šel Josef Nagy (TJN), který měl velmi rychlý závěr a porazil druhého Jáchyma Kavalíra (PHK) o 4 sekundy, bronzový Ota Škvor měl na vítěze ztrátu 42 sekund. V D16 dominovala Anna Kochová (SJC), druhá Karolína Bejvlová měla ztrátu 64 sekund, další více než minutu pak měla odstup třetí Petra Holečková (SHK). V H16 vítězný Ondřej Metelka (PHK) doběhl ve třetině trati o dvouminutový interval svého klubového kolegu Jakuba Chaloupského, který nakonec získal stříbro o šest sekund před Martinem Šimšou (PGP), zajímavostí je stříbrný a bronzový medailisti jsou ještě starší žáci.

Početně hodně byly obsazeny kategorie veteránů, kde byly o konečné umístění velmi tvrdé boje, řada vítězů kvalifikačních rozběhů si ale pro umístění nedoběhla, sobotní úspěch neznamenal většinou úspěch i v neděli. A kdo byl ve veteránech nejlepší?
H80: Jaroslav Křtěnský (BOR)

Pořadatelé z JHB a OSN připravili po organizační stránce výborné mistrovství - pěkné shromaždiště velkoplošnou obrazovkou a všemi dalšími potřebnými službami, vše velmi dobře fungující, krásný terén v lese, prostě mistrovství na velmi dobré úrovni.