Šampionát ovládly štafety SK Žabovřesky

8.10.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V Dolním Prysku u Kamenického Šenova se v sobotu Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet. Hlavní kategorie mužů a žen ovládly týmy SK Žabovřesky, které vybojovaly titul v mužích i v ženách.

Na startu bylo 575 štafet, pro které pořadatelé z OK Jiskra Nový Bor připravili závod v pestrém kopcovitém terénu, kde bylo dost pískovcových skal, ale i jiné typ terénu včetně pozůstatků lidské činnosti (kamenné hrázky, kupky a hromady kamení). Mapu připravil Jaroslav Lamač, tratě postavil Petr Karvánek. Štafetám moc nepřálo počasí, skoro celou dobu pršelo s různou intenzitou. Tratě byly zajímavě farstovány, rozhodovaly volby a přesnost mapování, pochopitelně i běžecká forma.

V mužích vedla áčková štafeta toho klubu od startu do cíle. Na prvním úseku se na dlouhém úseku oddělily štafety ZBM a TUR, spolu doběhly do cíle, třetí předávalo béčko TUR. Na druhém úseku stále s přehledem vedla štafeta ZBM, na druhé místo se dvouminutovým odstupem propracoval tým PHK, třetí byla štafeta LPU, těsně následována PGP. Na posledním úseku k žádným podstatným změnám nedošlo, štafeta ZBM ve složení Daniel Hájek, Adam Chromý a Miloš Nykodým si doběhla jasně pro titul, na druhém místě se ztrátou přesně tří minut skončil obhájce titulu OK 99 Hradec Králové (Losman, Kubát, Petržela), na třetí místo se propracovala štafeta SK Praga (Flašar, Procházka, Šedivý), její odstup byl 3:30 min. (4. LPU, 5. TUR, 6. SSU).

10 OK Slavia Hradec Králové     136:48 +12:26

Závod žen byl dramatičtější, ženy hodně chybovaly ve skalnaté oblasti před veřejným úsekem. Na prvním úseku všem utekla nechybující štafeta PGP, která si vytvořila skoro tříminutový náskok před áčkem ZBM, na třetím místě předávaly ženy SHK. Na druhém úseku v úvodu tým PGP svůj náskok zvýšil, pak však chyboval a na předávce vedla tato štafeta o dvě minuty před ZBM, na třetím místě byla stále štafeta SHK, za ní to ale bylo dost vyrovnané. Finišmenka PGP běžela dlouho velmi dobře, pak však udělala chyby, tu poslední na předposlední kontrole a byla těsně předstihnuta štafetou SK Žabovřesky, která běžela v sestavě Magdaléna Tužilová, Barbora Hrušková a Jindra Hlavová. Se ztrátou 10 sekund si pro stříbro doběhla štafeta SK Praga (Matějů, Tichovská, Jakobová). Boj o bronzovou medaili vyzněl nejlépe pro OK 99 Hradec Králové (Čepová, Rollier, Kosová - +1:30 min.), na dalších místech doběhly štafety LPU, ZBM B a SHK.

10 Oddíl OB Kotlářka            123:27 +7:33

V dorostencích to byla jasná záležitost SK Žabovřesky, štafeta v sestavě Dekrét, Hlaváč, Hirš vedla po celé trati, po druhé místo si dofinišoval tým OK 99 Hradec Králové těsně před Slovanem Luhačovice. V dorostenkách vedla po celý závod štafeta OK Lokomotiva Pardubice, v závěru ale předvedla skvělý výkon finišmanka týmu SK Prostějov Janošíková, stáhla sedmiminutovou ztrátu a těsně předstihla pardubickou štafetu (první dva úseky ve štafetě JPV běžely Pilcová a Němka Seeger), bronz získaly dorostenky OK Slávie Hradec Králové.

Početně byly velmi hodně obsazeny i veteránské kategorie. Vítězství získaly tyto štafety":
D105: OK Chrastava
D135: OK 99 Hradec Králové
D165: USK Praha
D180: OK Chrastava
H105: Slavia Liberec orienteering
H135: Ekonom Praha
H165: Tatran Jablonec
H180: Slavia Liberec orienteering

Webové stránky obou šampionátů najdete zde.