Šampionát štafet a klubů

3.10.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Šampionát štafet a klubů

Poslední letošní o-šampionáty (a to velmi prestižní) jsou připraveny na víkend. SK Praga pořádá Mistrovství a Veteraniádu štafet a klubů a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva.

Centrum sobotního i nedělního závodu je na louce 1 km SV od obce Tis u Blatna. Při příjezdu je nutno dodržovat pořadateli určené příjezdové trasy (v okolí Tisu jsou úzké silničky). Závodníky čeká po oba dny smíšený, mírně kopcovitý les s velkým množstvím situačních detailů (balvany, srázy, porostové detaily), kde je dobrá průběžnost a středně hustá síť komunikací. Jak píší pořadatelé: "Místní les se od oběhaného okolí Sklárny trochu liší. Kup a kopečků s balvany je tu míň, kameny jsou občas záludně poschovávány v hustnících, za nohy může zatahat skoro švédská bažinka. Také terén není tak rovinatý – na východ je prostor ohraničen prudkým zlomovým svahem se srázky, údolíčky a kamennými poli. Podobný typ terénu se nachází i v nově zmapované části na severozápadě. Sever se zdá být jen nudným, mírně ukloněným svahem, kde se ovšem zase vyskytují vegetační detaily. Závodníci se budou muset popasovat s rychlými pasážemi, těžšími farstami v hustníčkách a náročnými výběhy do mírných, ale nepříjemných kopců. A i když se bez úhony dostanou k cíli a do závěrečného pytlíku, pořád ještě nebudou mít vyhráno a i tady bude potřeba pořádně koukat do mapy. Zkrátka - je to ideální, pestré, štafetové menu, které servírujeme pro vrchol podzimní sezóny!" Mapy připravili Jan Drbal (hlavní kartograf), Petr Hranička a Zdeněk Sokolář.

Sobota - štafety

V sobotu (start ve 12:00 hod.) se běží štafetový šampionát na mapě Blatenský svah, tratě postavil Jakub Veselý, který říká: "Terén pohladí po duši a stavba, doufám, neurazí. Terén je to vhodný pro všechny lesní disciplíny, které máme a dovoluji si tvrdit, že pro štafety také. Jsou to štafety, tak bude rozhodovat především fyzická připravenost, ale v některých místech (všude) se dá určitě udělat chyba. Doufám, že první úseky budou roztáčet božská kola a pak se polovina lidí na prvních kontrolách mapově potrápí. Další úseky to budou mít v tomhle ohledu jednodušší, prostě štafety. Podložka je velice rychlá oba dny, ale určitě závodníci nepoběží celou trať po mechovém polštářku, poběží se i mezi kameny a pár klacků pod nohama taky bude." Pořadatelům se přihlásilo přes 600 štafet (v mistrovských, veteránských kategoriích, ale i ve veřejném závodě žactva a v mixech, těch jen na startu 112).

V mužích se očekává velký souboj o přední umístění především mezi medailisty z loňského šampionátu, kde vyhrála štafeta ZBM (letos by měla běžet ve složení Minář, Hájek, Nykodým), druhá byla štafeta PHK (měli by běžet tři z vyrovnané čtveřice Vandas, Petržela, Kubát, Rollier) a bronz obhajuje SSU (Poklop, Schuster, Král). Jejich velkým soupeřem bude štafeta LPU (Kamenický, Nožka, Kubelka), která letos už dva závody Českého poháru vyhrála. Velmi silnou štafetu má i LCE, TBM, KAM, PGP, překvapením by mohla být štafeta CHC, zapomenout nelze ani na béčka ZBM a LPU. V ženách loni získala mistrovský titul štafeta SSU (Poklopová, Štičková, Janošíková) a i letos jsou hlavními favoritkami. Loni stříbrná štafeta ZBM dost změnila sestavu, přesto patří mezi aspirantky na medaile (vede hlavně díky jarním výsledkům Český pohár štafet). Obhájkyně bronzu z PHK (Novotná, Chaloupská, Kosová) by podle letošních podzimních výsledků měly být hlavním soupeřem favoritek ze SSU. Velmi silnou sestavu má i KAM (Doležalová, Landovská, Čechová), do boje v čele určitě promluví i týmy LCE, SHK, LPU, TBM, již několikrát překvapila i štafeta CTB.

V dorostu je třeba hledat favority mezi štafetami, které si zatím nejlépe vedou v průběžném hodnocení Českého poháru štafet, ovšem překvapení nejsou rozhodně vyloučena. V H18 je zatím nejlepší štafeta PGP, následují DKP, ZBM, TBM, TJN, KAM a AOP, zapomenout nelze ani na silnou štafetu PHK s dvěma dorosteneckými reprezentanty. V dorostenkách je v sezóně zatím nejlepší štafeta ZBM, následována PHK, TUR, DKP, TAP a TJN.

Veteraniáda ČR má vypsáno osm věkových kategorií a všechny (i ty nejstarší) jsou velmi početně obsazeny, favority určit dopředu je velmi těžké.

Neděle - kluby a oblastní výběry

V neděli (startuje se v 9 hodin) se bude bojovat o tituly v závodě družstev. Připravena je mapa U sv. Jiljí, tratě postavil Pavel Procházka. Ten říká: "Závod bude, možná trochu překvapivě, docela rychlý a také, že se závodníci nemusí bát velkého převýšení. Bude to také závod, ve kterém ty delší tratě navštíví i kamenitý svah kopce Čertovka, kde je to orientačně velmi zajímavé. O orientačně zajímavé pasáže však nezůstanou ochuzeny ani tratě kratší. Vedle toho, že je terén v prostoru závodu plný situačních detailů (hlavně kamenů) a místy dosti nepřehledný, je také porostově různorodý a se středně hustou sítí komunikací, což umožňuje postavit také ty orientačně jednodušší tratě. Dále prozradím, že nedělní závěrečný pytlík bude dost možná rozhodovat o medailích, protože chyby se v něm jistě dělat budou. Takže pokud na diváckém průběhu uslyšíte že ztrácíte minutu nebo dvě, stát se může ještě cokoliv..."

Pohled do parametrů tratí ukazuje, že letos jsou proti minulý rokům jinak postavené délky úseků, třeba v dospělých je u mužů nejkratší ten poslední (dříve to býval úsek třetí). Určitě by si tyto parametry měli prostudovat všichni, kdo sestavují soupisky týmů. V přihláškovém systému najdeme přes 300 přihlášených štafet, poběží tak téměř 2000 závodníků.

V dospělých (sedmičlenné štafety) okomentoval favority Jan Procházka: "OK 99 Hradec Králové, 2018 zlato - opět velcí aspiranti na jednu z medailí, ale obhajoba titulu by byla asi překvapením. SK Žabovřesky Brno, 2018 stříbro - již tradičně asi největší favorité závodu, ale jak se již několikrát ukázalo, ve družstvech se může přihodit cokoliv. OK Lokomotiva Pardubice, 2018 bronz - jeden z našich největších a nejsilnějších klubů bude opět určitě bojovat o některou z medailí. Dalšími týmy, které patří mezi favority kategorie dospělých, je SK Severka Šumperk, SK Praga a OOB TJ Slovan Luhačovice."

V dorostu loni vyhrála štafeta LPU, po odchodu odpor do juniorské kategorie letos tým s ambicemi na medaile nemá. Očekává se, že závod bude velmi vyrovnaný (potěšil počet přihlášených - 39), favoritů na čelní umístění je mnoho, rozhodně to nebude tak jako ve dvou předchozích letech, kdy vítěz měl velký náskok. O medaile by především měli bojovat sedmičlenné štafety ZBM, TJN, DKP, KAM, PHK, STH, TUR či TBM.

Osmičlenné týmy oblastních výběrů žactva - to je vždy velmi prestižní boj. Kde hledat favority? Loni vyhrála Jihomoravská oblast a i letos na jaře byla ve Vyzývacím poháru nejlepší = hlavní favorit. Loni získaly další medaile Ještědská oblast a Středočeská oblast, následovaly Východočeská oblast a Praha. Tato pětice by měla být vpředu, ale určitě i další oblasti se nedají zahanbit.

Hodně týmů běží i závod pětičlenných štafet ve Veteraniádě ČR, běží se ve čtyřech věkových kategoriích.

Podívejte se na webové stránky šampionátů.


« zpět