Severka Šumperk vyhrála sprintové štafety

1.10.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

První říjnový den se v Opavě konal český šampionát sprintových štafet. Vyhrála štafeta SK Severka Šumperk před OK Lokomotiva Pardubice a OK Kamenice.

O medaile v Mistrovství ČR sprintových štafet se bojovalo v areálech Psychiatrické a Slezské nemocnice v Opavě. V prostoru byl systém budov s řadou propojení, park se spoustou udržované zeleně, ale i velké množství oddělujících zdí, zídek a plotů, řada branek, vstupů a miniareálů, mezitím hustá síť spojovacích cest, chodníků a pěšinek. Běžecký podklad tvořily asfaltové cesty a kamenná dlažba (30 %) a udržovaný trávník (70 %).

Mapy připravil Petr Mareček. Tratě pro ně připravil Miroslav Hadač. Tratě byly orientačně jednodušší, proti předpokladu se v prostoru neobjevily žádné umělé překážky, a tak dost rozhodovala běžecká výkonnost. Rozdíly mezi štafetami byly malé, divácky to bylo poměrně atraktivní.

Dospělí

Na prvním úseku běžely ženy. V závěru si vypracovala malý náskok štafeta TUR (Matějková), za 15 sekund předávala štafeta KAM, následovaly týmy JIL, PGP, SSU, LPU A a LPU B.

Na druhém úseku se díky mužům rozdíly zmenšily, do vedení šla štafeta LPU, o osm sekund zpět následovala štafeta KAM, těsně za ní byl tým PGP, pak TUR, ZBM a SSU (ten ztrácel 24 sekund). Velkou stíhací jízdu předvedli Chaloupský (PHK) a zvláště Křivda (CHC), kteří posunuli své štafety na 7. a 8. místo.

Třetí úsek opět patřil mužům. Na čele se vytvořila tříčlenná skupina LPU, SSU a KAM, která předávala v rozmezí osmi sekund. Štafeta ZBM ztrácela půl minuty, PHK přes minutu a TUR 83 sekund.

O medailích se rozhodovalo na posledním úseku mezi ženami. Finišmanka štafety SSU Tereza Janošíková zvolila proti svým soupeřkám lepší volbu na první kontrolu, dostala se do vedení, získala malý náskok 10 sekund, ten udržela až do konce, nikoho před sebe nepustila a štafeta SSU slavila b cíli svůj druhý titul v historii. První tři úseky v této štafetě běželi Anna Fürstová, Martin Poklop a Vojtěch Král (štafeta tedy měla stejné složení jako při vítězství v roce 2018). Na druhém místě doběhla se ztrátou 12 sekund štafeta LPU ve složení Jana Stehlíková, Tomáš Kubelka, Martin Roudný a Jana Peterová. Finišmanka LPU se na trati postupně vzdalovala poslední člence štafety KAM Tereze Čechové, ta nakonec doběhla do cíle třetí se ztrátou 44 sekund na vítěze (první tři úseky v této štafetě běželi Lucie Semíková, Vít Čech a Jakub Glonek). Další místo obsadila štafeta ZBM (na bronz měla ztrátu půl minuty), pak následovaly týmy TUR a PHK.

Dorost

Závod dorostu byl ještě dramatičtější, pořadí se stále přelévalo. V cíli byla první štafeta TBM, ta ale na druhém úseku vynechala kontrolu a tak nebyla klasifikována. Ve vedení se postupně vystřídaly štafety TZL, ZBM a PBM. Do posledního úseku vyrážela jako první štafeta PBM B, následovaná LPU, ZBM a PBM A. Na posledním úseku ale zářily finišmanky štafet TZL (Dittrichová) a TUR (Novotná), které vybíhaly s minutovou ztrátou, kterou dokázaly v průběhu úseku smazat a dostat se do čelní skupiny těsně za finišmenku LPU. Na po veřejné kontrole drobně chybovala, před ní se dostala štafeta TUR a doběhla s malým náskokem sedmi sekund před LPU pro zlato. Vítězná štafeta měla složení Lea Martanová, Hugo Hoetzel, Prokop Tomášek a Michaela Novotná, stříbrná štafeta LPU pak závod absolvovala v sestavě Kateřina Švíglerová, Filip Hanuš, Vladimír Srb a Michaela Srbová. Bronzová štafeta TZL (Valentina Batani, Tobias Pekárek, Václav Pernička a Lucie Dittrichová) měla ztrátu na vítěze 20 sekund. Na dalších místech skončily týmy PBM A, ZTC a TAP.

1. TUR 1  OOB TJ Turnov                 52:09
 2. LPU 1  OK Lokomotiva Pardubice       52:16    + 0:07
 3. TZL 1  SKOB Zlín                     52:29    + 0:20
 4. PBM 1  TJ Spartak 1. brněnská        52:37    + 0:28
 5. ZTC 1  Západočeské sportovní centrum 52:39    + 0:30
 6. TAP 1  KOB Tretra Praha              52:55    + 0:46
 7. PBM 2  TJ Spartak 1. brněnská        53:04    + 0:55
 8. ZBM 1  SK Brno Žabovřesky            53:09    + 1:00