Skončila o-sezóna 2023

5.11.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Domácí oficiální sezóna orientačního běhu 2023 byla zakončena první víkend v listopadu posledními čtyřmi závody.

Poslední závod Východočeského poháru připravil v sobotu K.O.B. Choceň. Krátká trať měla centrum, na louce u silnice II/357 na jižním okraji města Choceň. Téměř devět stovek závodníků čekaly tratě, které postavil Jan Sháněl na mapě Jedlinka (hlavní kartograf Jan Sháněl) v převážně jehličnatém, porostově velmi rozmanitém lese s hustou sítí cest a celkovým převýšením 60 metrů. V ženách s převahou vyhrála Pavla Udržalová (LPU), která téměř o tři minuty porazila druhou Adélu Vandasovou (PHK) a o čtyři minuty třetí Zuzanu Jedličkovou (SHK). V mužích podle očekávání vyhrál favorizovaný Jakub Chaloupský (PHK), 54 za ním zaostal druhý Jan Gebrt (SHK), ještě o dvě sekundy pomalejší byl třetí Jonáš Fencl (LPU).

Na startu sobotního Mistrovství oblasti Vysočina v nočním OB bylo přes 100 závodníků. Pořadatelé z Orientačního klubu Střelka pro ně připravili centrum v Táboře - Smyslově (hájovna). Běželo se na mapě Hutecký les, kterou mapoval Tomáš Doležel (ten postavil i tratě), v terénu, který byl mírně zvlněn, ve východní části bylo údolí s prostorovými detaily, byla v něm hustá síť komunikací, les byl porostově velmi rozmanitý. V ženách vyhrála Hana Polednová (RUZ) těsně před Lenkou Míkovou (VCB), třetí byla Dominika Kinštová (SJH). V mužích s velkým náskokem vyhrál Michal Nouza (SJH), druhý byla Petr Nouza (SJH) a třetí Tobiáš Kamenický (OSN).

Závěrečný závod Pražského a Středočeského žebříčku připravili na neděli pořadatelé z SK Meteor Kačerov, z Běhej Poděbrady a z SK Stopa Praha. Krátká trať měla centrum v Kolíně na zimním stadiónu, běželo se na mapě Borky 23 (autoři mapy Zdeněk Koč a Michal Reichl) v terénu, kde se v západní části nacházel lužní les s plochým reliéfem a středně hustou sítí cest, ve střední části byly členité tvary s převýšením do 10 m různé průběžnosti s hustou sítí komunikací, ve východní části byl plošší terén. V prostoru byly pozůstatky po spojeneckých náletech – jámy různé velikosti a hloubky. Tratě pro více než 900 závodníků postavil Michal Reichl. Na trati žen byla nejlepší Tereza Korpasová (TBM), druhá se ztrátou půl minuty byla Gabriela Šimůnková (TAP), ještě o dvě minuty pomalejší byla třetí Ivana Fujáčková (SJC). V mužích si vítězství odnesl Jan Mrázek (SJC), který porazil druhého Ctibora Sysla (PGP) o 49 sekund a třetího Patrika Sedláčka (DKP) o 64 sekund.

Sportovní klub orientačního běhu Zlín uspořádal veřejný závod na krátké trati v Hvozdné (areál fotbalového hřiště). Prostorem závodu byl lesní komplex mezi centrem závodu a obcemi Hvozdná a Ostrata, který byl pro orientační běh zmapován poprvé. Mapu Hájky připravil Roman Zbranek, který postavil i tratě. Téměř dvě stovky závodníků běžely ve středně kopcovitém terénu s množstvím cest a pěšinek, který byl lokálně členitý s velmi různou průběžností a viditelností. V ženách vyhrála Zdenka Kozáková (TBM) s náskokem 12 sekund před Valentinou Batani (TZL), minutu za vítězkou byla třetí Jitka Jeřábková (TZL). V mužích vyhrál Tomáš Dlabaja (TUR) s náskokem 18 sekund před svým bratrem Štěpánem (JJN), třetí Osvald Kozák (TBM) měl ztrátu na vítěze 24 sekund.