Skvělé - Tomáš Křivda čtvrtý na klasice na MS

13.7.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

První sada medailí na MS ve Švýcarsku se rozdávala v závodě na klasické trati. Skvěle si vedl Tomáš Křivda, který skončil na 4. místě!

Klasická trať - to je královská o-disciplína. Závodníky čekaly tratě v horském terénu, kde dominovaly strmé svahy, hluboká údolí přecházející v mírné kopce. Terén v nadmořské výšce 1000–2000 m n. m. byl kdysi ovlivněn velkým sesuvem půdy, byly tam vrstevnicové a skalní detaily. Vegetací byl vysokohorský, otevřený a polootevřený borový les, louky a pastviny. Byla tam dobrá až velmi dobrá průběžnost.

Karanténa byla u horní stanicí lanovky ve výši 2200 m nad mořem. Tratě byly velmi náročné jak fyzicky, tak orientačně. Po pár úvodních krátkých postupech následoval hodně dlouhý postup s mnoha stopami postupů (jak zásadní volby, tak i mikrovolby). Poté kontroly ve svahu dolů (muži tam měli motýlek) a v závěrečné pasáži kontroly s několika volbami. A doběh do arény v hostitelském městě Flims Laax.

Ženy měly trať o délce 11,0 km (510 m stoupání, 23 kontrol), muže čekalo 14,0 km (680 m převýšení, 35 kontrol).

Ženy

Po celý závod to byl souboj domácí Simone Aebersold s obhájkyní titulu Švédkou Tove Alexandersson. Simone zašla skoro bezchybný závod (vedla na všech mezičasech), zatímco Tove udělala pár chybiček a tak ani její rychlý závěr nestačil na obhajobu titulu, v cíli byl mezi nimi rozdíl 31 sekund. O bronz se bojovalo s úctihodným odstupem více jak sedmi minut. Nakonec byla nejúspěšnější Norka Andrine Benjaminsen, která měla ztrátu 7:20 min. a o šest sekund porazila čtvrtou Natalii Gemperle (SUI), pátá Sara Hagström (SWE) byla ještě o 14 sekund pomalejší. Šestá skončila Elena Roos (SWE).

A jak si vedly české ženy? Skončily v solidním průměru. Podle očekávání se nejlépe vedla Tereza Janošíková, která postupně nabírala na vítěznou Švýcarku ztrátu, stále se pohybovala v polovině druhé desítky a nakonec obsadila časem pod 100 minut 14. místo se ztrátou 15:47 min. Vendula Horčičková také postupně ztrácela, bylo z toho umístění těsně za TOP 20, na 21. místě měla ztrátu 21:12 min. Třetí česká závodnice Tereza Čechová si odbyla náročnou premiéru na MS, nakonec z toho bylo 32. místo s odstupem přes 27 minut na vítězku.

Muži

O zlato na klasické trati svedli velký souboj dva v této chvíli nejlepší muži - obhájce titulu Nor Kasper Harlem Fosser a Švýcar Matthias Kyburz. Jejich mezičasy byly velmi vyrovnané, v závěru měl více sil (a lepší volby postupů) Nor a doběhl si pro obhajobu titulu s náskokem 51 sekund. Za nimi se skoro s pětiminutovým odstupem odehrával velký boj o bronz s výraznou českou stopou.

Tomáš Křivda si vedl výborně. Startoval dost před všemi favority, dlouho na všech mezičasech vévodil, v cíli dlouho seděl v křesle pro průběžně vedoucího závodníka (po velké pochvale, kterou mu v cíli dala maminka Lenka). Na trati zvláště v úvodu volil výborně postupy mezi kontrolami a podle mezičasů se pohyboval mezi prvními třemi, byl v boji o medaile. Pak přišla chybička v dohledávce 27. kontroly, v závěru možná trochu špatně zvolená volba i trochu docházely i síly. Ale to platilo i o jeho soupeřích. Když dobíhal Emil Svensk (SWE) byly to nervy, sekundy ubíhaly a Švéd měl v cíli na sekundu stejný čas. Z bronzového stupínku už ho mohl odsunout jen Fin Olli Ojanaho. Díky bezchybnému a rychlému závěru se tak skutečně stalo, Fin porazil dvojici Křivda a Svensk o 14 sekund a skončil třetí, Čech a Švéd se podělili o čtvrtou příčku.

Miloš Nykodým opět ukázal, že těžké klasiky umí. Běžel velmi vyrovnaně stále na pomezí první a druhé desítky. Nakonec z toho bylo umístění v TOP 10, 10. příčka a ztráta devět a půl minuty. Martin Roudný při své premiéře na klasice MS odvedl solidní výkon, udělal pár chybiček, ale jeho umístění v třetí desítce určitě není špatné - 26. místo se ztrátou necelých 20 minut.

1 Kasper Harlem Fosser      NOR    1:33:06 +00:00
 2 Matthias Kyburz           SUI    1:33:57 +00:51
 3 Olli Ojanaho              FIN    1:37:37 +04:31
 4 Tomáš Křivda              CZE    1:37:51 +04:45
 4 Emil Svensk               SWE    1:37:51 +04:45
 6 Daniel Hubmann            SUI    1:38:30 +05:24
 7 Joey Hadorn               SUI    1:38:33 +05:27
 8 Ruslan Glibov             UKR    1:39:53 +06:47