Sobotní klasiky na žebříčcích B

22.6.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V Čechách i na Moravě se běžely závody na klasické tratě v rámci žebříčků B.

Čechy

Sobotní klasickou trať ŽB-Čechy uspořádal Sportovní klub OB Ostrov, na kterém startovalo 1100 závodníků. Centrem byl Sportovní areál Eduard u Jáchymova. Mapu připravil Radim Ondráček. Běželo se v terénu, kde byl hřbet s širokou vrcholovou částí, svahy i vrcholová část s velkou terénní členitostí – pozůstatky po středověké i novověké těžbě (jámy, kupy, svahové hřbítky, haldy, hlušiny); šlo horský les s různou průběžností, místy byly i horské louky. Tratě postavil Aleš Ritter.

V ženách po vyrovnaném souboji si vítězství odnesla Iveta Šístková (LPU), jen pět sekund za ní zaostala na druhém místě Zuzana Jedličková (SHK), třetí skončila další závodnice LPU Pavla Udržalová se ztrátou 50 sekund na vítězku.

V mužích vybojoval vítězství nestárnoucí Marek Prášil (SJI), dvě minuty za ním skončil na druhém místě Matěj Kamenický (LPU), třetí byl junior Tomáš Prášil (TTR) se ztrátou tří minut.

Morava

Pátým kolem ŽB-Morava byla klasická trať, která měla centrum na koupališti v Roštíně. Závod uspořádal Klub orientačního běhu – Směr Kroměříž. Běželo se v lesním komplexu mezi Roštínem, Vlčákem a Bunčem v kopcovitém terénu s množstvím cest, pískovcových skalek, terénních prvků a relikty nedokončené „Baťovy“ dálnice. Z hlavního hřebene vybíhaly úzké hřbety oddělené hluboko zařezanými údolími potoků s příkrými, místy suťovými svahy. Byl tam zachovalý komplex převážně bukových a v nižších polohách dubohabrových lesů. Část prostoru byla s podrostem a se sníženou průchodností. Startovalo téměř osm stovek závodníků (byl to i žebříček Valašské oblasti). Byla připraveny mapy Brdo a Brdo – východ (hlavní kartograf Vítězslav Pěček), tratě postavil Pavel Dittrich.

V ženách těsně vyhrála Adéla Finstrlová (ZBM), jen osm sekund zpět skončila druhá Zdenka Kozáková (TBM), třetí Eva Valentová (LCE) ztratila na vítězku necelé čtyři minuty.

V mužích si pro první místo doběhl Martin Poklop (SSU), který za sebou nechal o minutu druhého Osvalda Kozáka (TBM) a o dvě a půl minuty třetího Davida Procházku (LPU).