Sprint na MS ve Skotsku - naši ve druhé desítce

2.8.2015 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Světový šampionát v OB ve Skotsku pokračoval závodem ve sprintu. Tituly vybojovali Dánka Maja Alm (foto při doběhu) a Švéd Jonas Leandersson, naši nejlepší doběhli v úvodu druhé desítky.

Finálový závod ve sprintu se běžel stejně jako páteční kvalifikace v městečku Forres. Tratě více zavítaly do uliček starého města. Trať finále byla velmi pěkná. Řada voleb v úzkých uličkách, v závěru poměrně rychlý závod.

Titul pro Alm, české ženy zaběhly výborně

Hned v úvodu závodu žen došlo k překvapení, když nenastoupily pro zdravotní indispozici dvě favoritky - obhájkyně titulu Judith Wyder (SUI) a vítězka jedné z kvalifikací Švédka Tove Alexandersson. Tratí (3.8 km, převýšení 25 m, 21 kontrol) doslova prolétla Dánka Maja Alm, navázala na svůj skvělý výkon v sobotním sprintových štafetách, vedla po celou trať, nedala svým soupeřkám šanci a s přehledem vyhrála. Překvapením bylo stříbro Ukrajinky Nadiyi Volynské, která ale běžela výborně po celý závod, na všech mezičasech byla druhá a tak tomu bylo i v cíli, když na vítěznou suverénní Dánku ztratila 39 sekund. Bronz vybojovala Ruska Galina Vinogradova, která běžela stejně dobře jako v sobotu, o svém třetím místě proti svým konkurentkám rozhodla od poslední kontroly (její ztráta na vítězkou byla 52 sekund). Dvě sekundy za ní byla se stejným časem trojice Sara Lüscher (SUI), Hanny Allston (AUS) a Finka Minna Kauppi (ta byla na sběrce ještě třetí), o jejich konečném umístění na 4., 5. a 6. místě rozhodovaly desetiny sekundy. Výborně zaběhly naše ženy. Denisa Kosová i Jana Knapová běžely velmi vyrovnaně, stále se pohybovaly na mezičasech těsně za první desítkou a tam i skončily - Denisa byla 11. a Jana 12. (ztráta obou na vítězku byla 1:40 min. rozdíl byl mezi nimi při elektronickém měření 0,3 sekundy). Denisa řekla v cíli pro reprezentační Facebook: ""Nebylo to extra zakeřný. Dneska jsem dobře volila postupy, fyzicky už to bylo horší." Adéla Indráková ztratila v úvodu trati, pak se propracovávala dopředu a nakonec obsadila velmi solidní 23. příčku se ztrátou 2:11 min.

1. Maja Alm                DEN 13:32.5
 2. Nadiya Volynska         UKR 14:12.3  +0:40
 3. Galina Vinogradova      RUS 14:24.5  +0:52
 4. Sara Luescher           SUI 14:26.5  +0:54
 5. Hanny Allston           AUS 14:26.7  +0:55
 6. Minna Kauppi            FIN 14:27.1  +0:55

Zlato do Švédska, Král dvanáctý

Závod mužů (4.1 km, převýšení 25 m, 23 kontrol) byl velmi vyrovnaný. Rozhodovaly drobné chybičky na trati a hlavně běžecká forma. Pro titul si doběhl mistr Evropy Jonas Leandersson (SWE), který po pomalejším začátku se rychle probojoval dopředu, svůj vypracovaný náskok si udržel až do konce a získal zlato. Jen sekundu za ním skončil stříbrný Martin Hubmann, který běžel velmi vyrovnaně, v závěru stahoval, ale nakonec zůstal těsně za titulem. Bronz vybojoval další Švéd Jerker Lysell, který ztratil na svého zlatého krajana 4 sekundy. Další tři sekundy zpět doběhl mistr světa z roku 2013 Fin Mårten Boström. Páté místo obsadil dlouho o dost vedoucí Belgičan Yannick Michiels, který ale udělal chybu při postupu na 14. kontrolu a pak při přeskakování nízkého zábradlí zakopl, spadl a narazil si holeň, na zlato mu pak chybělo 8 sekund. Šesté místo obsadil loni stříbrný Daniel Hubmann (SUI), který měl ztrátu 9 sekund. Nástup nových zemí potvrdil Španěl Andreu Blanes, který se byl jen sekundu za D. Hubmannem na sedmém místě. Obhájce titulu Dán Søren Bobach skončil devátý. Velmi dobře zaběhl Vojtěch Král, který běžel vyrovnaně po celé trati, na 12. místě měl ztrátu 27 sekund (Vojta řekl v cíli Petru Žaloudkovi: "Udělal jsem jedinou chybku. Tak tři vteřiny!"). Honza Petržela nezvládl začátek, hned v úvodu ztratil skoro půl minuty, pak se v průběžných výsledcích zlepšoval, ale to nakonec stačilo na 29. místo (ztráta 1:04 min.). Miloš Nykodým začal dobře, pak však udělal velkou chybu při postupu na 14. kontrolu a bylo po nadějích - 39. místo (+1:33).