Sprint na The World Games - Král devátý

25.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

The World Games v Polsku začaly závodem ve spintu. V ženách vyhrála favorizovaná Dánka Maja Alm, v mužích získal zlato Švéd Jerker Lysell. (vítězové na fotografii). Velmi pěkná je 9. příčka Vojtěcha Krále.

Úvodní závod WG se běžel v úterý ve Wrocławi s centrem na náměstí Nowy Targ. Tratě byly připraveny v rovinatém terénu, kde byla částečně městská zástavba s dlážděnými ulicemi a částečně nepravidelná síť budov. Na trati rozhodovala především běžecká rychlost, plynulost běhu, ale chyby i chybičky se tam dělaly.

V ženách jasně dominovala atleticky skvěle disponovaná Dánka Maja Alm, byť ani ona se nevyvarovala chyb, vedla po celou trať a v cíli měla náskok před stříbrnou Elenou Ross (SUI) neuvěřitelných 33 vteřin. Bronz získala v závodě se postupně lepšící Švédka Lina Strand (+0:40), na čtvrtém místě doběhla po chybě v závěru Ruska Galina Vinogradova (měla sekundově stejný čas jako Strand, rozhodla jedna desetina), na velké stupně vítězů je doprovodily pátá Švýcarka Sabine Hauswirth (+0:45) a šestá Švédka Helena Jansson (+0:52). Z dvojice českých závodnic si lépe vedla debutantka Tereza Janošíková, která po vyrovnaném výkonu po celé trati skončila na velmi pěkném 16. místě se ztrátou 1:36 min. na vítěznou Dánku. Druhá naše závodnice Denisa Kosová nezačala špatně, na prvním mezičase běžela na úrovni Janošíkové, pak však přišla půlminutová chyba na 9. kontrolu a propad až na konečné 30. místo (+2:32 min.).

Tereza Janošíková v cíli: "Žádné záludnosti jsem tam neviděla, byla to pravá levá, běž, běž a nepřeběhni."

30 Denisa Kosová           Česká republika 16:31 +2:32

Závod mužů byl velmi vyrovnaný. Skvěle zaběhl Švéd Jerker Lysell, který vedl na všech mezičasech (byť těsně), v cíli rychlým finišem náskok uhájil a získal zlato s náskokem 2 sekund před běžecky výborně disponovaným Yannickem Michielsem (BEL). Pro bronz si doběhl Švýcar Matthias Kyburz, který měl na vítěze ztrátu už 16 sekund. Překvapením bylo čtvrté místo Ruslana Glibova (UKR, +0:18), pátý skončil Martin Regborn (SWE) a šestý Soren Bobach (DEN). Vojtěch Král v úvodu po drobných chybkách dost ztratil, na prvním radiu v necelé polovině trati ztrácel už 30 sekund a byl na 21. místě, pak se však neustále zlepšoval a v závěru se probojoval do první desítky - na 9. místě měl konečnou ztrátu 38 sekund. Druhý český reprezentant Jan Petržela se stále pohyboval ve třetí desítce, konečné 25. místo (+1:13) asi odpovídá hodně atletickému charakteru tratě, což není jeho doménou.

25 Jan Petržela            Česká republika  15:53 +1:13

Vojta Král hodnotil závod: "Deváté místo, to není žádná sláva. Závod to vyl velice rychlý, celkem jednoduchý, rozhodovalo nasazení, které v mém podání v první části závodu nebylo dostatečné. Nevybavuji si žádnou zásadní chybu, možná jsem na konci zvolil jednu špatnou volbu, na 17. kontrolu jsem se trochu zamotal do průchodů. Podle GPS to vypadá, že jsem na jedničku ztratil dost, ta volba zprava byla nevýhodná, na trojce už jsem ztrácel asi 20 vteřin, takže z tohoto hlediska to nebyl úplně povedený závod."

Webové stránky celých her najdete zde, podrobnosti o orienťáckých závodech pak v IOF Eventoru.