Sprintová štafeta na MSJ pátá

4.7.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V závodě sprintových štafet na Mistrovství světa juniorů v Maďarsku skončila česká štafeta pátá, titul vybojovalo Maďarsko.

V úterý se v okolí stejné arény v Baia Mare, jako byl závod ve sprintu, konal opět za slunečného počasí závod sprintových štafet. Opět se běželo v městské zástavbě, ta byla ale rozptýlenější s více ploty a průchody, navíc byly i kontroly v parkovém labyrintu.

Každá země mohla postavit 2 štafety (počítal se výsledek toho lepšího týmu). Závod to byl velmi vyrovnaný, provázený některými nesrovnalostmi, protože na oficiální výsledky se čekalo dvě hodiny.

Na prvním úseku běžela v českém áčku Anna Karlová, nezačala nejlépe, na prvním radiu běžela kolem dvacítky se ztrátou skoro půl minuty, pak se ale propracovávala do čelní skupiny a předávala mezi nejlepšími. Na předávku jako první doběhla štafeta NZL s náskokem cca 10 sekund na HUN a necelou půl minutu na české áčko. Ale ve výsledcích se objevila štafeta NZL disk. České béčko velmi dobře rozběhla Ema Černá, předávala osmá.

Na druhém úseku se Daniel Bolehovský stále pohyboval v čelní skupině a na předávku doběhl čtvrtý čtyři sekundy za vedoucí štafetou SWE, před ním ještě byly týmy NOR B a SUI B; o vyrovnanosti svědčí, že v devíti sekundách předávalo osm týmů. V béčku běžel Matyáš Štrégl a do cíle doběhl na 14. místě se ztrátou půl minuty na nejlepší.

Na třetím úseku se v českém áčku představil Jakub Chaloupský. Také on se stále držel v čelní skupině, předával spolu se Švédskem na třetím místě osm sekund za vedoucím týmem FIN A, před námi ještě byla štafeta FRA. A za námi NOR B, GER, SUI B, FIN B, NOR A, desátá byla štafeta HUN se ztrátou 31 sekund. Naše Béčko (Jiří Donda) bylo v cíli na 13. místě se ztrátou 77 sekund.

Na posledním úseku to bylo velmi dramatické, pořadí se stále měnilo, stačily drobné chybičky a ty znamenaly propad v celkovém pořadí. Skoro půlku trati běželo na čele naše áčko (Lucie Dittrichová), chyba na osmé kontrole ale znamenala propad na konec skupiny, kam se mezitím dotáhla štafeta HUN. A právě Maďarsko soupeřilo s béčkem NOR o titul. Finišmenka NOR B ale vynechala kontrolu a bylo jasné - zlato vybojovala štafeta HUN po skvělem výkonu a Rity Maramarosi (první tři úseky běželi Viktoria Mag, Tamas Felfoldi, Marton Csoboth) s náskokem 13 sekund před NOR A (Kristin Melby Jacobsen, Iver Dalsaune Thun, Brage Takle, Pia Young Vik), bronzová štafeta FIN (Salla Isoherranen, Sampo Sankelo, Aarni Ronkainen a Eeva Liina Ojanaho) měla ztrátu 27 sekund. Dalších 17 sekund zpět byla štafeta FRA, se ztrátou 58 sekund doběhla do cíle na pátém místě česká štafeta. V redukovaném pořadí skončila na šesté příčce štafeta SWE. Béčko bojovalo velmi dobře, do cíle doběhla finišmanka Markéta Mulíčková na 11. místě s dvouminutovou ztrátou.

1 Hungary                   49:44
 2 Norway                    49:57 +00:13
 3 Finland                   50:11 +00:27
 4 France                    50:28 +00:44
 5 Czechia                   50:42 +00:58
 6 Sweden                    51:02 +01:18
 7 Switzerland               51:17 +01:33
 8 Australia                 51:59 +02:15