Sprintové štafety na MS - Dánsko první, naši desátí

1.8.2015 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Na Mistrovství světa v orientačním běhu ve Skotsku se bojovalo o první medaile, běžely se sprintové štafety. Titul vybojovalo Dánsko, česká štafeta doběhla na 10. místě.

O medaile se bojovalo ve městě Nairn. Závodníky čekaly úzké uličky starého města, ale i komplexy sídlišť i parky, část závodu byla v písečných dunách. Běželo 32 štafet.

Byl to velmi zajímavý závod, orientačně moc pěkný, s volbami postupů, hodně dramatický.

Na prvním úseku se urvala Dánka Klingenberg a předávala s náskokem 46 sekund před velkou skupinou, kde byla Itálie (Patscheider), Švýcarsko (Friederich), Norsko (Egseth), Polsko (Wicha), Rusko (Riabkina) a Čína (Hao). Na druhém úseku zpočátku Dán Lassen náskok ještě zvýšil, pak však trochu chyboval a skupina M. Hubmann (SUI), Lysell (SWE), Tranchand (FRA) a Gvildys (LTU) stáhla na 32 sekund. Na třetím úseku Dán Bobach postupně ztrácel a v cíli předával v podstatě stejně jako Švýcar M. Kyburz, Švéd Leandersson měl ztrátu 18 sekund, Basset (FRA) 27 sekund, další (FIN, NOR, AUT, LTU, POL a RUS) kolem minuty. Na posledním úseku se však děly velké věci. Dánka Maja Alm si šla svůj vlastní závod, svým soupeřkám utekla a svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla jasně první a Dánsko ve složení Emma Klingenberg, Tue Lassen, Søren Bobach a Maja Alm získalo zlato. Švýcarka Wyder a Švédka Ohlsson stále ztrácely, zezadu se přiřítily Norka Hausken Nordberg a Ruska Vinogradova a doběhly si pro medaile, Norsko běželo ve složení Elise Egseth, Hakon Jarvis Westergard, Oystein Kvaal Osterbo a Anne Margrethe Hausken Nordberg (ztráta 1:21 min.), Rusko, které obhájilo bronz, mělo složení Tatyana Riabkina, Gleb Tikhonov, Andrey Khramov a Galina Vinogradova (ztráta 1:26 min.). Na obhájce titulu Švýcarsko zbyla 4. příčka, Švédsko skončilo páté a Finsko šesté.

V českém týmu rozbíhala Denisa Kosová, v úvodu byla v čelní skupině, pak se postupně propadala a ztrácela kontakt s čelem a předávala na 14. místě se ztrátou 1:16 min. Na druhém úseku se Jan Procházka snažil stahovat, opticky to ale vypadalo, že není v nejlepší běžecké pohodě, ale stáhl dvě místa a ztráta našeho týmu moc nenarostla, byla 1:37 min. Když ale na třetím úseku Jan Petržela přeběhl hned první kontrolu v dunách a musel se vracet, naše naděje na zopakování loňského výsledku se rozplynuly (Ňuf: "Vůbec jsem to tam nepochopil, přeběhl jsem tu kontrolu asi o 50 metrů. Takže hned na jedničku přišel 30 vteřin zásek a bylo po závodě."). Petržela udržel 12. příčku a předával Janě Knapové s odstupem 2:23 min. na vedoucí Dány. Jana bojovala, v závěru předstihla dvě finišmanky a Česká republika tak obsadila konečnou 10. příčku. (Jana: "V poslední části jsem před sebou viděla nejdřív Polku a pak i Rakušanku, ale byly dost přede mnou a síly mi ubývaly, takže jsem si moc nevěřila. Polka v závěru naběhla do zelenýho, já jsem si toho všimla, takže tam jsem ji předběhla. Je to TOP10, ale musím říct, že štafeta chtěla víc. Ne vždy se to sejde úplně ideálně. To je sport."").

1. Dánsko           60:54
 2. Norsko           62:15  +1:21
 3. Rusko            62:20  +1:26
 4. Švýcarsko        62:25  +1:31
 5. Švédsko          62:32  +1:38
 6. Finsko           62:59  +2:05
 7. Francie          63:33  +2:39
 8. Litva            64:23  +3:29