Sprintové štafety na SP ve Švédsku

29.5.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závěrečným závodem Světového poháru ve Švédsku byly sprintové štafety. Vítězství vybojoval domácí tým, česká štafeta obsadila v redukovaném pořadí osmé místo.

Závěrečné nedělní sprintové štafety se běžely opět v okolí PA Halls Terass, tentokráte byla použita především západní část od centra. Tratě, byť s minimálním počtem farst, byly orientačně zajímavé s řadou voleb, k čemuž přispěla v některých částech i řada umělých překážek ("švábů"). Na startu bylo přes 50 štafet, země mohly postavit až čtyři štafety, do pořadí SP se počítala jen ta nejlepší.

Docela s přehledem vyhrálo béčko Švédska ve složení Lina Strand, Martin Regborn, Emil Svensk a Karolin Ohlsson, když vedli od startu až do cíle. Jako druhá se ztrátou 36 sekund proběhla cílem štafeta Švýcarska (Simona Aebersold, Joey Hadorn, Matthias Kyburz a Elena Roos), která v závěru utekla áčku Švédska. Čtvrtý v cíli (a třetí v redukovaném pořadí) byl se ztrátou 1:16 min. tým Norska (Ane Dyrkorn, Havard Sandstad, Kasper Fosser a Andrine Benjaminsen), na dalších místech v redukovaním pořadí skončily štafety GBR, FIN a DEN.

České reprezentaci závod nevyšel. V áčku hned na prvním úseku hodně chybovala při volbě postupů Jana Stehlíková, která nakonec předávala se ztrátou 110 sekund až na 32. místě, Tomáš Křivda zpočátku stahoval, ale pak udělal také dost velkou chybu - předávka na 30. místě (+ 2:33), na třetím úseku Jakub Glonek také stáhl několik míst, ale ztráta narostla na 3:36 min. (25.), na posledním úseku zaběhla velmi dobře Tereza Janošíková, která se ztrátou 3:36 min. na vítězné Švédsko finišovala na 21. příčce, což bylo v redukovaném pořadí 8. místo. Béčko rozbíhala Denisa Kosová, předávala těsně za Janou Knapovou, ale v cíli se ukázalo, že má chybné ražení. Na dalších úsecích Jonáš Hubáček, Martin Roudný a Adéla Indráková běželi skoro stále v těsném kontaktu s našim áčkem, v cíli ale tato štafeta klasifikována nebyla. V céčku skvěle rozběhla Markéta Mulíčková, která předávala na 16. místě, na dalších úsecích se Vojtěch Sýkora, Jakub Chaloupský a Jana Peterová postupně propadali na konečné 32. místo (+5:37).

1 Sweden              55:20 +00:00
 2 Switzerland         55:56 +00:36
 3 Norway              56:36 +01:16
 4 Great Britain       57:06 +01:46
 5 Finland             57:38 +02:18
 6 Denmark             57:46 +02:26
 7 France              57:49 +02:29
 8 Czech Republic      58:56 +03:36