Sprintové štafety pro Severku Šumperk

28.9.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Český šampionát sprintoých štafet ve Zlíně vyhrál tým SK Severka Šumperk před OK Lokomotiva Pardubice a SK Praga.

Sprintové štafety (nejmladší disciplína, ve které se udělují mistrovské medaile) se běžely za krásného teplého slunečného počasí v pátek odpoledne na sídlišti Jižní svahy. Nádherné centrum bylo u Kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů na ulici Okružní. Tratě postavil Petr Pernička a skutečně se mu podařily. Byly postaveny v terénu městského sídliště, terasovité zástavby, oplocených areálů, podchodů, víceúrovňových průchodů, parků a parkových lesíků. Na trati se dělala řada chyb, které rozhodly o konečných výsledcích. Mapu (měřítko 1:4000) připravil Bohumil Háj. Krabičky SI byly nastaveny v bezkontaktním režimu, cílová kontrola se ale musela razit, což si někteří nepřečetli, a byly z toho zbytečné diskvalifikace.

V kategorii dospělých bojovalo o medaile 32 čtyřčlenných týmů. A závod to byl dramatický, což ovšem neplatilo o první příčce, kde si favorizovaná štafeta SK Severka Šumperk vedla naprosto suverénně. Ale postupně. První úsek běžely ženy. V cíli byla nejdříve Anna Štičková (SSU) těsně před Adélkou Bogárová (PGP), třetí a čtvrté předávaly štafety SHK (Mechlová) a Pospíšilová (DKP), na dalších dvou příčkách byly dvě štafety ZBM. Z favoritů ztratila štafeta PHK na 8. místě 1:17 min. a LPU na 19. místě přes dvě a půl minuty.

Na druhém úseku výborně zaběhl Daniel Hájek (ZBM), který zlikvidoval minutový náskok Martina Poklopa (SSU), obě štafety předávaly skoro současně. Třetí místo patřilo po druhém úseku PGP (Flašar), který měl ztrátu 41 sekund, dalších devět sekund zpět předával tým PHK (Vandas), na dalších místech byly týmy už s větší ztrátou (5. ZBM D +1:14, 6. LPU +1:50), z boje o čelné příčky vypadla díky diskvalifikace dobře běžící štafeta KAM.

Na třetím úseku bojovali naši v současné době dva nejlepší muži Vojtěch Král (SSU) a Miloš Nykodým (ZBM). Zpočátku šel do čela Nykodým, pak se síly srovnaly a v závěru byl lepší šumperský závodník, v cíli byl o 20 sekund dříve. Brněnský závodník ale neorazil cílovou jednotku, předal, pak se chtěl vrátit, ale pozorní rozhodčí mu nedovolili porušit pravidla, a tak byla štafeta ZBM diskvalifikována (bohužel svoji chybu závodník ZBM moc neunesl a choval se dost nesportovně). Třetí předával Jan Petržela (PHK), ale po vyčtení jeho čipu došlo k další diskvalifikaci. A tak najednou byly ve hře o medaile další štafety - štafeta PGP (Navrátil) na druhém místě ztrácela 1:42 min., třetí béčko ZBM (Hlaváč) 2:15 min., na 4. místě štafeta LPU B měla ztrátu 2:45 min.

Na posledním úseku finišmanka SSU Tereza Janošíková náskok ještě navýšila a štafeta v sestavě Anna Štičková, Martin Poklop, Vojtěch Král a Tereza Janošíková si s velkým náskokem doběhla pro mistrovský titul. Finišmanka ZBM Markéta Tesařová chybovala, postupně se před ní dostala PGP (vítězka Světového poháru v MTBO Martina Tichovská) a LPU (Jana Knapová). Knapová v závěru předstihla Tichovskou, stříbro v cíli slavil tým LPU (Lenka Knapová, Tomáš Kubelka, Matěj Kamenický a Jana Knapová) se ztrátou 2:46 min., dalších 11 sekund zpět byla štafeta PGP (Adélka Bogarová, Jan Flašar, Šimon Navrátil, Martina Tichovská), čtvrté bylo béčko ZBM, pátá další štafeta ZBM a šestý tým LCE.