Sprintové štafety v Cortině d’Ampezzo - páté místo pro Česko

3.10.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závěrečný závod letošního Světového poháru - sprintové štafety v v Cortině d’Ampezzo - vyhrálo Norsko, česká čtveřice obsadila pátou příčku.

Dějištěm závěru Světového poháru - závodu sprintových štafet - byla Cortina d’Ampezzo. Běželo se v historickém centrum města s nepravidelnými ulicemi, kde byly obytné čtvrti a menší louky a parky (80% byl asfaltový povrch, 20% travnaté území). Na trati bylo mírné převýšení. Tratě byly orientačně zajímavé s volbami postupů.

Na prvním úseku se hned v úvodu odpojily dvě štafety SWE (Alexandersson a Lundberg) a byť volily různé postupy, tak si udržovaly malý náskok před ostatními. Na předávce bylo v čele áčko SWE o 9 sekund před béčkem, třetí s odstupem 24 sekun předávalo déčko Švédska (dále RUS, GBR, SUI C, SUI A, atd.). Denisa Kosová v našem áčku nabrala v první polovině malou ztrátu, pak stále běžela ve skupině ve druhé desítce, předávala na 14. místě se ztrátou 45 sekund. V béčku Tereza Čechová doběhla na 30. místě, když na vedoucí Švédky ztratila 80 sekund.

Na druhém úseku hned v úvodu doběhlo áčko SUI (Hadorn) dvě štafety SWE, malý náskok si až do předávky udrželo právě SUI A spolu se SWE A (von Krusenstierna), výborně v MIX týmu zaběhl Robertson, který předával třetí se 14 sekundami ztráty, následovaly štafety SWE B (+24), LAT (+46), NOR A (+46), atd. Tomáš Křivda zpočátku trochu stáhnul, stále běžel ve skupině těsně za 10. místem, v závěru ale časově trošku ztratil, nakonec předával 13. se ztrátou minutu a 20 sekund. V béčku běžící Miloš Nykodým polepšil štafetu na 24. místo s odstupem dvě a půl minuty za vedoucím Švýcary.

Na třetím úseku hned v úvodu předvedli výborný běžecký výkon Fosser (NOR A) a Street (GBR), kteří se dotáhli na vedoucí duo Svensk (SWE A) a Kyburz (SUI A). Tato čtveřice si vytvořila velký náskok, předávala v rozmezí 8 sekund v pořadí NOR, SWE, GBR a SUI. Se ztrátou 35 sekund bylo páté béčko SWE, šesté céčko SUI už mělo ztrátu přes minutu. Jakub Glonek stále držel pozici na počátku druhé desítky, na předávce byl na 12. místě se ztrátou 1:47 min. Martin Roudný udržel 24. místo (+3:17).

O vítězství se bojovalo na posledním úseku. Z vedoucí čtveřice se odpojily Benjaminsen (NOR) a Hagstrom (SWE), které si vytvořily poměrně velký náskok, v závěru měla více sil Norka a čtveřice Victoria Haestad Bjornstad, Audun Heimdal, Kasper Harlem Fosser a Andrine Benjaminsen slavila vítězství s náskokem pěti sekund před Švédskem (Tove Alexandersson, Isac von Krusenstierna, Emil Svensk a Sara Hagstrom). Třetí doběhla štafeta Švýcarska v sestavě Paula Gross, Matthias Kyburz, Joey Hadorn a Simona Aebersold se ztrátou 51 sekund, na čtvrtém místě doběhlo béčko Švédska, hned za ním Velká Británie (4. příčka v redukovaním pořadí). Skvělou stíhačku předvedla na posledním úseku Tereza Janošíková. Hned v úvodu předbíhala jednu soupeřku za druhou, dostala se na šesté místo, na kterém také doběhla (+1:51). V redukovaním pořadí to byla pátá příčka pro český tým (Denisa Kosová, Tomáš Křivda, Jakub Glonek a Tereza Janošíková. V redukovaném pořadí bylo šesté Finsko. Béčko finišovala Vendula Horčičková na 21. místě (+4:52).

1 Norway                 64:49 +00:00
 2 Sweden                 64:54 +00:05
 3 Switzerland            65:40 +00:51
 4 Great Britain          65:45 +00:56
 5 Czech Republic         66:40 +01:51
 6 Finland                67:13 +02:23
 7 Denmark                67:52 +03:02
 8 Austria                69:00 +04:10