Sprintovými šampióny Janošíková a Křivda

14.5.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství ČR ve sprintu v Praze vyhráli Tomáš Křivda a Tereza Janošíková.

Šampionát připravili pořadatelé z Oddílu OB Kotlářka a z KOB Tretra Praha v pražské lokalitě Stodůlky, Luka, Lužiny, Hůrka, Nové Butovice. Závod měl pěkné centrum v Základní škola Trávníčkova v Praze 13 - Stodůlky. V osmi kategoriích bylo za krásného slunečného počasí na startu téměř pět set závodníků, kteří běželi na mapě 100doolky (měřítko 1:4000, připravil Radim Ondráček). Tratě vedly v sídlištní a vilové zástavbě a v městských parcích, kde byl běžecký podklad asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba a trávník. Velmi pěkné tratě postavil Jakub Illner, na tratích se daly dělat větší i menší chyby, které společně s běžeckou kondicí rozhodly o konečném výsledku.

V mužích to bylo velmi vyrovnané. Obhájce titulu Tomáš Křivda (CHC) si doběhl opět pro zlato, ale rozhodně to neměl jednoduché. Až do 18. kontroly byl těsně v čele Jonáš Hubáček (LCE), v závěru měl ale více sil choceňský závodník a v cíli byl o pět sekund dříve než Hubáček. Také souboj o bronz byl velmi vyrovnaný, po celou trať byl těsně třetí Martin Roudný (LPU), v závěru ale jen těsně oddolal ataku Jakuba Glonka (KAM). Roudný měl na vítěze ztrátu 13 sekund, Glonek byl ještě o sekundu pomalejší. Další závodníci už měli odstup větší - 5. Miloš Nykodým (ZBM) +0:41, 6. Vojtěch Sýkora (LCE) +0:43 (jeden z favoritů, mnohonásobný mistr ČR v této disciplíně Vojtěch Král na start pro zranění nenastoupil).

20. Rollier Baptiste         PHK8200   OK 99 Hradec Králové     15:34   + 2:03

V ženách s přehledem vyhrála Tereza Janošíková (SSU). Vedení se ujala na 4. kontrole a poté svůj náskok kontrolu po kontrole navyšovala (z 21 mezičasů jich vyhrála 16) a v cíli se radovala ze zlata s velkým náskokem. Druhá skončila Denisa Kosová (PHK), která jako jediná z předních závodnic neabsolvovala páteční nominační dráhu. Její ztráta na vítěznou Janošíkovou byla 45 sekund. Bronz vybojovala vyrovnaně běžící Adéla Finstrlová (ZBM) se ztrátou 1:02 min., obhájkyně titulu Jana Stehlíková (LPU) obsadila čtvrtou příčku (+1:06), na pátém místě skončila další pardubická závodnice Jana Peterová +1:15, ještě o šest sekund pomalejší byla šestá Karolína Teplá (SHK).

19. Vyhnálková Barbora       PGP9854   SK Praga                 16:10   + 3:03

V juniorech (na stejné trati s muži) s převahou vyhrál favorit Jakub Chaloupský (PHK), který svůj náskok pomalu zvyšoval až na konečných 37 sekund před Kryštofem Hájkem (TUR), o další dvě sekundy byl pomalejší polský závodník Stanisław Pachnik v dresu TJN (Chaloupský by v mužích skončil sedmý). Juniorky měly také stejnou trať jako kategorie o něco starší, tedy ženy. A vítězná Markéta Mulíčková (TBM) svedla s nejlepšími ženami velmi vyrovnaný souboj (v ženách by brala svým časem bronz), své soupeřky doslova deklasovala, druhá Adéla Vandasová měla ztrátu 1:04 min. a třetí Jana Pekařová (TUR) 1:13 min.

V H18 dokázala Jakub Peterka (LLI), že letos jasně vévodí této kategorii (a to ještě nechal 12 sekund na chybě na sběrku), jeho náskok před druhým Danielem Bolehovským (VSP) byl 10 sekund, bronzový Adam Zřídkaveselý (PBM) byl ještě o tři sekundy pomalejší. V D18 jasně vyhrála Michaela Novotná (TUR), která porazila druhou Emu Černou (ROU) o 27 sekund a třetí Leu Martanovou (TUR) o 55 sekund.

Výsledky kategorie H16 byly velmi vyrovnané - vítězem se stal Ondřej Brosch (RBK), jen sekundu za ním byl druhý Filip Mairich (JJN), další tři sekundy ztráty měli hned dva závodníci Jan Štěpánek (TBM) a Filip Jančík (ZBM), kteří se tak podělili o bronz. V D16 potvrdila svou letošní dominanci Kateřina Doušková (TBM), která o 35 sekund porazila druhou Viktorii Škáchovou (DKP), třetí byla překvapivě Tereza Měšťanová (TAP) se ztrátou 48 sekund na vítězku. Techniniai vertimai gera kaina internetu