Štafeta mužů čtvrtá na ME

12.5.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Na Mistrovství Evropy štafet ve Švýcarsku doběhla naše štafeta mužů čtvrtá. Titul získalo Norsko, v ženách byly nejlepší Švýcarky.

Po dni volno byly na ME ve Švýcarsku v sobotu na pořadu štafety ve Vaglio, tříčlenný týmy (každá země mohla postavit dvě štafety, počítala se ta lepší) běžely v kompaktním dubovém lese, který byl mírně kopcovitý, s pár cestami, většinou s dobrou průběžností, viditelnost byla různá.

Nejdříve běžely ženy. Na prvním úseku po celou trať vedla stejně jako při sprintových štafetách Švýcarka Judith Wyder, do cíle přivedla sedmičlennou skupinu, kde vedle SUI A byly štafety v pořadí RUS, NOR, FIN A, SWE, SUI B a FIN B. Další skupina měla ztrátu další minutu, v ní na desáté příčce předávalo české béčko, Terka Janošíková zaběhla velmi dobře. Bohužel české áčko, kde běžela Denisa Kosová, od počátku stále ztrácelo, pohybovalo se na počátku třetí desítky a na předávku doběhlo až na 22. příčce s odstupem více než 4 minut. Na druhém úseku potvrdila své běžecké kvality švýcarská juniorka Simona Aebersold ve švýcarském béčku, která se ve třetině trati probojovala do čela a v cíli měla náskok před svým áčkem něco nad minutu, další dvě minuty ztrácelo na třetím místě FIN A, 40 sekund zpět předávaly štafety RUS, NOR, SWE, FIN B a GBR. Vendula Horčičková po standardním výkonu stáhla na 13. místo, když měla ztrátu na vedoucí Švýcarky osm minut. V béčku běžící Lenka Mechlová se postupně propadala, nakonec z toho byla na předávce 19. příčka se ztrátou devíti a půl minut. Na třetím úseku finišmanka švýcarského áčka Julia Gross se hned v úvodu probojovala do čela a už před sebe nikoho nepustila, domácí štafeta ve složení Judith Wyder, Elena Roos a Julia Gross se radovala ze zisku zlata. Se ztrátou více jak jedné minuty se v cíli objevila švýcarské béčko. O stříbrnou medaili se finišovalo, nakonec ji vybojovalo Švédsko (Lina Strand, Sara Hagström, Karolin Ohlsson) se ztrátou 2:11 min., jen dvě sekundy zpět zůstalo Dánsko po výborném výkonu finišmanky Mají Alm, která vybíhala až jako devátá (první dva úseky běžely Cecilie Friberg Klysner a Ida Bobach), dalších 9 sekund zaostalo Norsko, ještě o 8 sekund bylo pomalejší Rusko, těsně následovaly dvě štafety Finska. Sedmé místo v redukovaném pořadí obsadila Velká Británie, osmé skončilo Rakousko. Jana Knapová doběhla do cíle na 12. příčce (8. v redukovaném pořadí), ale ukázalo se, že nemá v pořádku ražení a tak se do hodnocení ME počítal výsledek béčka. Tam finišovala Karolína Šiková, v úvodu si vedla výborně, pak však vyrobila chybu, klesla na konečné 21. místo (+20:07), což znamenalo v redukovaném pořadí 14. místo.

15 BUL    2:10:29 +24:33

Na prvním úseku závodu mužů běžela spolu velká skupina, kterou vedli GBR (Kristian Jones), SWE B (Eric Börjeskog), ESP (Antonio Perez Martinez), SUI A (Florian Howald), NOR B (Thomas Arstad Natvig), RUS, UKR, v jedné minutě doběhlo 16 štafet. Dvacet sekund za touto skupinou na 18. místě předávalo české áčko, které rozbíhal Pavel Kubát. Béčko (Vojtěch Sýkora) dlouho běželo na konci vedoucí skupiny, v závěru trochu ztratilo a na předávce z toho byla 21. příčka s odstupem 2:23 min. za vedoucími Brity. V průběhu druhého úseku se utrhla vedoucí čtyřčlenná skupina, v závěru se ale rozdělila, na předávku jako první přiběhla štafeta NOR (Magne Daehli), tři sekundy za ní béčko SUI (Fabian Hertner), 25 sekund ztrácelo áčko SUI (Matthias Kyburz), v závěru hodně ztratila výborně běžící štafeta GBR (Peter Hodkinson), která na 4. místě měla ztrátu skoro minutu a půl. Skvěle běžel Miloš Nykodým, propracoval se na pátou příčku, dlouho běžel sám, v závěru se na něj dotáhli týmy RUS (Tsvetkov) a FRA (Basset) a toto trio předávalo s dvouminutovou ztrátou za vedoucími Nory. V béčku běžel Marek Minář, stále se držel na konci druhé desítky, na předávce byl 19. (+6:40). Na třetím úseku běžel suverénně Olav Lundanes (NOR), švýcarské áčko (Daniel Hubmann) stále držel půl minuty za sebou, béčko SUI postupně ztrácelo. V cíli bylo Norsko (Eskil Kinneberg, Magne Daehli, Olav Lundanes) přesně o půl minuty dříve než stříbrné Švýcarsko (Florian Howald, Matthias Kyburz a Daniel Hubmann), po doběhu švýcarského béčka se čekalo, jak se vyvine boj o bronz. V úvodu třetího úseku se seběhly čtyři týmy GBR, CZE, FRA a RUS, brzy se oddělil Frederic Tranchand (FRA), který udržoval před zbývající trojící (ta ale nešla spolu) zhruba minutový náskok, který udržel až do cíle, kde se trio Nocolas Rio, Lucas Basset a Frederic Tranchand radovalo z bronzu (+3:07). Za Francií s odstupem 47 sekund na 4. místě doběhl po velmi dobrém výkonu Vojta Král, na pátém místě skončila Velká Británie, šesté bylo Rusko (7. ESP, 8. POL). Daniel Hájek na třetím úseku českého béčka doběhl 18. (+10:32).

Ohlasy naší úspěšné štafety:
Pavel Kubát: "První úsek byl velmi rychlý, byla to moje premiéra v první štafetě, takže jsem byl hodně nervózní. Bylo to hodně fyzické, mapa moc nerozhodovala, takže jsem s tím hodně bojoval, protože fazóna není úplně špičková, ale nakonec jsem se svým výkonem spokojen, ale i výsledkem štafety, mohlo to být bronzové, ale i brambory jsou hezké."
Miloš Nykodým: "Bylo to super. Běželo se mně neskutečně dobře. Já jsem nechtěl přepálit začátek, chtěl jsem jít první dvě kontroly pomaleji, ale pak jsem zjistil, že mně to fakt běží. Strašně jsem si věřil. My jsme měli připravenou trať dopředu, ta byla skoro stejná, a říkali jsme si, že ten dlouhý úsek musíme běžet dokola, ale já jsem se cítil tak hrozně dobře, že jsem si říkal - kopec nekopec, jdu rovně - a prý jsem tam ztratil 40 vteřin, mohl jsem dát Vojtovi ještě lepší startovní pozici. To mě trošku mrzí, ale jinak jsem šel perfektně."
Vojtěch Král: "Boj o medaili jsem vnímal velmi intenzivně. Vybíhal jsem na vynikajícím pátém místě, zpočátku jsem spolupracoval s Tranchandem, který byl nakonec třetí, věděl jsem, že běžím o medaili, takže jsem se snažil odvést patřičný výkon. V momentě, kdy jsem se v půlce trati dostal před Tranchanda, tak jsem vyrobil jednu, opravdu školáckou chybu, když jsem hledal kontrolu o vrstevnici níž, pak jsem byl vůbec rád, že jsem se dostal do kontaktu s Britem a že jsem utekl Rusovi. Čtvrtá příčka teď trochu mrzí, ale v celkovém kontextu šampionátu si myslím, že to je velmi dobré umístění."