Štafeta žen čtvrtá na AMS

21.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závěrečné štafety na Akademické MS ve Finsku přinesly české reprezentaci čtvrté místo štafety žen, muži doběhli na semém místě (pátá příčku v redukovaném pořadí).

Závěrečné štafety (každá země mohla postavit dvě 3-členné štafety) proběhly v sobotu ze stejné arény a ve stejném prostoru jako klasická trať. Opět nádherný terén a pěkně postavené tratě.

V ženách doběhla z prvního úseku na předávku velká skupina, v půlminutě předávalo sedm štafet, k naší radosti tam byly obě české štafety - v áčku běžící Magdaléna Tužilová předávala pátá, Karolína Šiková (B) byla na předávce sedmá. Po druhém úseku byla v čele štafeta SUI, po 20 sekundách následovaly týmy FIN a GER, na čtvrté místě se ztrátou 43 sekund předávala štafeta České republiky (Barbora Zháňalová), 20 sekund ztrácelo páté Norsko, české béčko (Anna Štičková) bylo na předávce 11. s odstupem čtyř a půl minut. Na posledním úseku ze hry o medaili vypadla štafeta GER, naopak na čelo se dotáhla štafeta NOR, která běžela skvěle a doběhla si pro zlato v sestavě Ingrid Lundanes, Ingeborg Eide a Marie Olauseen, těsně ji následovala stříbrná štafeta FIN (Enni Jalava, Sanni Kivela a Alexandra Enlund), třetí SUI (Sina Tommer, Lisa Holer, Paula Gross) ztratilo na posledním úseku skoro tři minuty. Další minutu ztratila na čtvrtém místě česká štafeta, kde finišovala Vendula Horčičková, udělala několik chyb ve farstách a čelo závodu ji "ujelo". Na pátém místě skončilo béčko NOR, šesté SWE, sedmé béčko SUI a osmé POL. České béčko (na finiši byla Alena Voborníková) doběhlo do cíle na 15. příčce (+20:48).

15 Czech Republic B    +20:48

V mužích jako první předávala štafeta FIN s půlminutovým náskokem před SUI, FRA a dvě štafetami NOR. České áčko rozbíhal Marek Minář a na předávce byl 15., když na vedoucí štafetu ztratil 1:55 min., béčko (Štěpán Mudrák) předávalo 26. (+8:15). Po druhém úseku byla ve vedení štafeta NOR, něco přes 40 sekund ztrácela skupina FRA, FIN, NOR B, SUI a FIN, Vojtěch Sýkora posunul český tým na 11. příčku, ale ztráta narostla na 7:03 min., béčko (Šimon Navrátil) se posunulo na 18. místo (+12:00). Na posledním úseku před sebe tým NOR A nikoho nepustil, byť ho pronásledovatelé dost stahovali a trio Håvard Haga, Audun Heimdal a Paul Sirum získalo zlato. O další dvě medaile se s 20-ti sekundovou ztrátou za vítězným týmem tvrdě finišovalo, bylo to hodně těsné. Nakonec stříbro získala štafeta FIN (Aleksi Anttolainen, Aleksi Karppinen, Eetu Savolainen) sekundu před SUI (Florian Schneider), Christoph Meier, Jonas Egger), čtvrté béčko FIN mělo stejný čas jako třetí SUI. Na pátém místě skončilo béčko NOR, šesté bylo SWE. Českému áčko dobře zaběhl finišman Tomáš Kubelka, který tým posunul na konečné 7. místo (5. místo v redukovaném pořadí) se ztrátou 8:35 min., béčko (finišoval Petr Horvát) se v cíli objevilo na 17. místě se ztrátou 17 a půl minuty.