Štafeta žen šestá, Dánky jasně nejlepší

5.8.2015 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Na mistrovství světa ve Skotsku se ve středu běžely štafety. V ženách s přehledem vyhrály Dánky, naše trio Kosová, Indráková a Knapová obsadilo velmi pěkné 6. místo.

Štafety se běžely stejně jako krátká trať v okolí zámku v Darnaway, ale byly v lesích západně od něho. Terén opět s mnoha vrstevnicovými detaily - kupky, kopečky, prohlubně (pozůstatky po ledovci). Vše bylo pokryto různými typy lesa (vysoký borovicový les, polootevřený borový les s vřesem, ale i borovicové hustníky či bukové lesy, průběžnost a viditelnost se v terénu dost mění. Ženy měly úseky dlouhé 6 km (převýšení 140 m).

Pro titul si s přehledem doběhlo pro titul Dánsko, které si běželo po celou dobu svůj závod daleko před ostatními.

Ale postupně. Na prvním úseku šla hned v úvodu do čela Dánka Alm, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla o více než minutu před druhou Vinogradovou (RUS). S další necelou minutou tráty doběhla skupina na 3. - 7. místě, kde byly Gross (SUI), Gyurko (HUN), Kinni (FIN), Jansson (SWE) a k naší radosti i Denisa Kosová, která zvládla úsek velmi dobře orientačně, běžecky ale i takticky. Z favoritek ztrácely Norky (Bagstevold), které předávaly osmé s odstupem 80 sekund na českou štafetu.

Na druhém úseku pokračovalo Dánsko v excelentním výkonu, Bobach běřela daleko vpředu sama náskok neustále zvyšovala a na předávce byla o 4 minuty před Mironovou (RUS). Ta běžela také celou trať sama zhruba minutu před pětičlennou skupinou, v které Maďarky nahradily Norky, které stáhly ztrátu z prvního úseku. Na předávce to od 3. do 7. místa vypadalo takto - 3. Billstam (SWE) +4:58, 4. Fasting (NOR) +5:14, 5. Rantanen (FIN) +5:16, 6. Wyder (SUI) +5:18, 7. Indraková +5:46, další štafety měly odstup přes dvě minuty za českým týmem. Adéla běžela v úvodu výborně, na jednom z mezičasů byla třetí, v závěru ale posupně ztrácela hlavně běžecky a půlminutový odstup na předávce se ukázal jako rozhodující pro možnost běžet na 3. úseku s velkou skupinou.

Na třetím úseku běžela v čele v klidu Dánka Klingenberg, sice trochu ztratila, ale přesto doběhla triu Maja Alm, Ida Bobach a Emma Klingenberg jasně pro zlato. Za ní byl boj o další medaile, pět štafet běželo spolu, nedříve nestačila Švýcarka Luescher, pak Ruska Riabkina. Ze zbývajícího tria měla nejvíce Norka Hausken Nordberg a doběhla druhá (ztráta 3:02 min), souboj Švédska (Johansson) a Finska (Kauppi) vzdala Finka ještě před sběrkou a bronzové medaile vybojovaly Švédky. Pak doběhly na pátém místě Rusky, ale Riabkina neměla v pořádku ražení, tak páté skončily Norky. Jana Knapová se do skupiny na 2. - 6. místě nedotáhla, běžela stále sama a v cíli byla sedmá (ztráta 7:43 min.), po diskvalifikaci Ruska vybojovalo naše mladé trio Denisa Kosová, Adéla Indráková a Jana Knapová velkou bednu za 6. místo! Výborný úspěch, to se před závodem moc nečekalo.

Jak to vidělo naše úspěšné trio v cíli? Denisa:

"Bylo to hodně rychlé, dobrá viditelnost, což pro mě bylo super. Hlídala jsem si kontakt s ostatními, dobrý to bylo. ... Hned na jedničku jsem si vzala špatnou stopu, tím jsem se dostala trochu na konec, pak jsme přeběhly trojku, takže jsem se musela vracet, ale pak se tam objevila Helena Jansson, která přeběhla kontrolu, takže jsem si držela stopu plus minus za ní. Pak se tam najednou objevila skupina, kde byla Finka, Švýcarka a pak i Ruska, o které jsem vůbec nevěděla... Ale většinu trati jsem šla na záda Heleny Jansson. Fyzicky už jsem víc vymáčknout nemohla."

Adélka: "Mám trochu rozpačité dojmy. Mapově to bylo dobré, ale na konci už jsem fyzicky nestačila. Tam už rozhodovala rychlost běhu, a ne detailní orientace. Ze začátku jsem si šla svoje, a to se mi vyplatilo. I světové hvězdy tam chybovaly a já se dostala před ně. Ale když se trať stočila zpět do arény, tak mě stáhly a měla jsem co dělat, abych se jich udržela."

Jana: "Šesté místo je úplně super a já jsem ráda, že to holky rozeběhly takhle skvěle. Jo, dělala jsem menší chybky, šla jsem celý závod sama a už jsem cítila, že to fyzicky netáhlo nejoptimálněji, ale naštěstí jsem měla pozici relativně v pohodě. Přede mnou šly samé dobré holky, snad všechny to byly mistryně světa, takže by bylo hodně těžké se na ně dotáhnout. Při seběhu k mapovému startu po louce jsem je ještě viděla, ale pak v lese už ne. Na dvojku jsem udělala takovou kličku a pak už jsem je neviděla. Velká bedna, úplně skvělý výsledek! A máme tým, který má úplnou premiéru na MS, všechny tři, takže si myslím, že je to velký úspěch."