Štafety MS - ženy páté, muži šestí

16.7.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závěrečným závodem letošního světového šampionátu ve Švýcarsku byly štafety, opět s centrem v aréně Flims Laax. České štafety se probojovaly na "velkou bednu", ženy byly páté, muži skončili na šestém místě.

Štafety proběhly opět v terénu, který byl ovlivněn největším sesuvem půdy, jaký byl kdy v Alpách zaznamenán. Předalpský terén s mnoha vrstevnicovými detaily, terénními i skalními útvary v nadmořské výšce 1000 – 1300 m, tratě byly hodně kopcovité. Vegetací byl převážně borový les s dobrou až velmi dobrou průběžností.

Muži i ženy běžely tři úseky (ženy - 4,4 km, stoupání 280 m, 16 kontrol; muži - 5,5 km, 340 m stoupání, 20 kontrol).

Muži

Na kopcovité trati se v mužích startovní pole hned dost roztáhlo, v čele se postupně vytvořila pětičlenná skupina (LAT), NOR, SWE, SUI a FIN), za nimi s různými rozestupy byl dalších osm týmů v necelých třech minutách. Českou štafetu rozbíhal Martin Roudný, který běžel v závěru vedoucí skupiny, postupně na čelo ztrácel, na předávku doběhl na 12. místě se ztrátou 160 sekund. Na druhém úseku zaběhl výborný závod Švýcar Joey Hadorn, který domácí štafetě vytvořil náskok skoro dvě minuty před Finskem, třetí předávalo Švédsko se ztrátou 2:21 min., těsně za ním bylo čtvrté Norsko, za pátou Francii byl šestý na předávce Miloš Nykodým, který po měl velmi dobrém výkonu pětiminutovou ztráýtu na vedoucí Švýcary, těsně za ním předávala štafeta Rakouska. Na posledním úseku Švýcarsko svůj náskok uhájila, byť v závěrčeném pytlíku to chybami trochu zdramatizovalo a štafeta ve složení Daniel Hubmann, Joey Hadorn a Matthias Kyburz slavila zisk mistrovského titulu. V závěru tak dost stáhlo Finsko, které si doběhlo pro stříbro se ztrátou jen 43 sekund, štafeta běžela ve složení Topi Syrjalainen, Olli Ojanaho a Miika Kirmula. Třetí skončili obhájci titulu ze Švédska (Albin Ridefelt, Gustav Bergman, Emil Svensk) s odstupem 57 sekund. Čtvrté skončilo Norska skoro s pětiminutovou ztrátou. O pátou příčku se bojovalo mezi Českem a Francií, rozhodla chyba Tomáše Křivdy před veřejným úsekem, i v závěru měl více sil Francouz a Česko ve složení Martin Roudný, Miloš Nykodým a Tomáš Křivda skončilo na šesté příčce před stahujícím Lotyšskem.

Ženy

V ženách to bylo jednoduché - obhájkyně titulu ze Švédska šly závod systémem start - cíl, po celý závod před sebe nikoho nepustily. Na prvním úseku Hanna Lundberg vytvořila náskok minutu a půl, na druhém úseku Sara Hagström ještě minutu přidala a z posledního úseku doběhla Tove Alexandersson s náskokem skoro čtyři a půl minuty. Také o druhém místě bylo dost jasno, štafeta Švýcarska (Elena Roos, Natalia Gemperle a Simona Aebersold) běžela stále druhá s dost velkou ztrátou na první příčku a s dostatečným náskokem na místo třetí. Bronzovou medaili získalo Norsko (Marianne Andersen, Marie Olaussen, Andrine Benjaminsen) s odstupem skoro 10 minut na vítězné Norky. Čtvrté skončilo Finsko. Českou štafetu rozbíhala Vendula Horčičková, která hned na první kontrole udělala velkou chybu (skoro dvě minuty), soupeřky ji utekly a tak je postupně stíhala a předbíhala. Na předávce před ní bylo 12 závodnic, skončila tedy 13. s odstupem pěti minut. Na druhém úseku Denisa Kosová předvedla velmi dobrý výkon, český tým posunula na sedmou příčku se ztrátou devíti minut. Tereza Janošíková opět ukázala, že finiše umí. Bežela spolu s finišmankami Francie a Dánska, předběhly Estonsko, Francie odpadla a tak o páté příčce se rozhodovalo mezi naší štafetou a Dánskem. Bezchybný závěr vynesl pátou příčku české štafetě (ztráta 15 minut), Dánsko skončilo šesté.

1 Sweden             1:47:26 +00:00
 2 Switzerland        1:51:54 +04:28
 3 Norway             1:57:25 +09:59
 4 Finland            2:00:02 +12:36
 5 Czechia            2:02:29 +15:03
 6 Denmark            2:02:42 +15:16
 7 France             2:05:01 +17:35
 8 Great Britain      2:05:26 +18:00