Štafety na MS - muži pátí, ženy deváté

9.8.2018 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Mistrovství světa v OB v Lotyšsku pokračovalo závodem štafet. V mužích obhájilo titul Norsko, v ženách vyhrály Švýcarky, naši muži skončili pátí, ženy byly deváté.

Čtvrteční štafety se běžely v údolí řeky Gauja s bočními roklemi, terén byl dost kopcovatý, byly tam různé porosty, průběžnost tam byla velmi rozmanitá, les byl díky vegetaci dost zavřený. Ženy čekala trať dlouhá 4,7 km (převýšení 270 m), muži měli 5,7 km (305 m)

Díky zarostlému a díky tomu dost nepřehlednému terénu se na trati štafet v závodě žen dělaly chyby, malé větší, ale i obrovské. Také fyzicky to bylo velmi náročné nejen díky velkým kopcům, ale i díky vedru (30 stupňů). V závodě žen skončila naše štafeta na devátém místě. Na prvním úseku benjamínek Tereza Janošíková zpočátku trochu ztrácela, v polovině tratě běžela ve druhé skupině. Pak však přišla farsta na 8. a 9. kontrole, na devítce to byla chyba menší, ale cestou na devítku ztratila Terka kontakt s mapou a byla to pětiminutová chyba. Další ztrátu přidala i na dlouhém postupu a v cíli byla na 18. místě s odstupem přes 7 minut. Na druhém úseku Vendula Horčiková běžela úvod skvěle, do poloviny trati měla mezičasy na úrovni těch nejlepších, na dlouhém úseku trochu ztratila, na předávce byla desátá s odstupem necelých 11 minut na ty nejlepší. Na posledním úseku Jana Knapová drobně chybovala na dvojce, pak běžela spolehlivě (ale celou trať sama), předstihla štafetu Estonska a posunula naše trio na konečné 9. místo, když ztráta naší štafety byla necelých 17 minut. O medaile bojovaly favorizované štafety. Po prvním úseku předávala ve 20 sekundách pětičlenná skupina, v níž byly SUI (Elena Roos), SWE (Helena Bergman), EST (Annika Rihma), RUS (Anastasia Rudnaya) a FIN (Sofia Haajanen), další štafety už ztrácely dvě a více minut. Na druhém úseku se v čele osamostanila dvojice SWE (Karolin Ohlsson) a SUI (Julia Jakob), když RUS (Tatyana Riabkina) ztratilo na dlouhém úseku na 13. kontrolu špatnou volbou postupu dvě minuty a předávalo třetí (4. NOR, 5. FIN, 6. DEN). Na posledním úseku běžela dvojice v současné době nejlepších žen Judith Wyder (SUI) a Tove Alexandersson (SWE). Tato dvojice se několikrát rozdělila, byl mezi nimi rozdíl i půl minuty, v závěru ale byly spolu, ale rychlým závěrem Wyder rozhodla o zlatu pro Švýcarsko, zklamaná Alexandersson doklusala do cíle se ztrátou 15 sekund ´stříbro pro Švédsko, v klidu běžící Natalia Gemperle doběhla Rusku pro bronz (jejich ztráta byla 2:17 min., další štafety už měly ztrátu větší - 4. NOR +5:06, 5. FIN +9:53, 6. DEN +10:06.

Ohlasy v cíli:
Horčičková: "Běželo se mi docela dobře, asi už jsem si na ta vedra po tom Finsku zvykla, takže už to nebyl dneska takový šok. Na začátku jsem šla rychle, abych někoho dotáhla, protože jsem věděla, že mám před sebou dvouminutovou díru. Bohužel Terce se to na prvním úseku nepovedlo, takže kolem mě běhaly samé slabší týmy, takže jsem si běžela svůj vlastní závod. Trošku jsem zaváhala na dvou kontrolách a pak na té dlouhé volbě na začátku, s odběhem. Bohužel jsem to šla celé sama, a to je holt jiný závod…"
Knapová: "Myslím, že to bylo docela dobrý. Na začátku, na dvojku jsem si byla hodně nejistá, tam jsem určitě něco ztratila, pak už to bylo víceméně dobrý. Už jsem si to pohlídala a doufám, že i ty volby jsem chodila dobře. Místy to bylo náročné fyzicky, místy to bylo i víc zelené než ten middle. Celkově ok. Šla jsem celý závod sama a to je rozdíl ve srovnání s tím, když se tam vepředu holky hecují o přední umístění. (Jak hodnotíš konečné 9. místo?) Určitě jsme mířily výš…"

15 Hungary                 131:27 +26:24

Závod štafet mužů byl velmi dramatický. První úseku mužů byl tradičně velmi vyrovnaný, z velké skupiny postupně odpadávali jednotliví závodníci, favorité ale běželi spolu, i když se jiná volba postupu občas našla. Za obrovského jásotu diváků v aréně jako první předávala domácí štafeta LAT (Andris Jubelis), 18 sekund zpět byla štafeta NOR (Hallan Steiwer Gaute), následovaly týmy GBR (Peter Hodkinson), SWE (Jonas Leandersson), DEN (Tue Lassen) a RUS (Dmitrii Nakonechnyi). Pavel Kubát běžel stále na konci dlouhé skupiny mužů, ale vydržel v ní, předával na 15. místě s odstupem 104 sekund. V cíli řekl: "Šlo to ztuha. Ze začátku jsem udělal pár kliček, že jsem si nebyl úplně jistý, takže jsem na průběhu měl trochu ztrátu. Šel jsem si sám, kolem mě byli spíš horší kluci, tak jsem si říkal, že jim nebudu věřit, a mapoval jsem si sám a asi jsem trochu ztrácel. Není to úplně, jak jsem si představoval, ale není to propadák. Věřím klukům, že ještě zkusí zabojovat a vytáhnout to." Druhý úek byl zase zajímavý, pořadí v čele se stále měnilo. Na předávce byl první Nor Eskil Kinneberg, kterého skoro doběhl v závěru skvěle běžící Brit Kristian Jones, jako třetí předával Fin Fredric Portin, následoval domácí Edgars Bertuks, Rakušan Gernot Ymsen Kerschbaumer a na šestém místě společně Švéd Albin Ridefelt a Miloš Nykodým, jejichž ztráta byla 42 sekund. Miloš běžel výborně, propracoval se na 3. příčku, pak ale ve farstě na 11. kontrolu nechal půl minuty, ale opět se zařadil do skupiny bojující v čele. Na dlouhém postupu, ale v závěru přebíhal údolí, tím trochu ztratil. V cíli pak řekl: "Úžasný, normálně mi nestačil Kris Jones! Na začátku jsem měl asi něco kratšího, doběhl jsem skupinu, pak tam byla strašná rošáda. Najednou jsem na první rádio doběhl s Hubmannem, říkám si, paráda! Běželo se mi neuvěřitelně dobře, ale udělal jsem chybu možná na tři čtvrtě minuty, ale myslím si, že jsem dvacet sekund hned stáhl v tom kopci za tím. Ale těch posledních šest minut, už jsem na to neměl, to už bylo strašný. Na konci jsem to chtěl oběhnout dokola, ale pak mi to přišlo moc dlouhý, tak jsem to vzal k tomu hradu rovně přes údolí, jenže tam bylo kamenný suťovisko. Kdyby v mapě byly černé tečky, tak tam nejdu ani náhodou. Ale celkově spokojenost." Závěrečný úsek byl také velmi zajímavý. V úvodu v čele běžela štafeta Lotyšska, na ní se postupně dotáhlo Norsko a Francie. před dlouhým úsekem bylo devět štafet v 27 sekundách. Norská štafeta běžela horem (a také Švédsko, ale to se vychybovalo), všichni ostatní spodem s prudkým výběhem v závěru. Nor Magne Daehli získal postupem malý náskok, který udržel až do cíle a v skoro v klidu doběhl Norsku pro třetí štafetový titul za sebou. Ze skupiny, která běžela spodem, byl nakonec nejrychlejší Švýcar Matthias Kyburz (v cíli byl 4 sekundy za Norem), třetí místo obsadila Francie (Frederic Tranchand) se ztrátou 10 sekund, dalších sedm sekund zpět zůstalo čtvrté Rakousko (Robert Merl). Dalších 20 sekund zpět finišovala tříčlenná skupina o 5. příčku, Vojta Král z ní byl nejrychlejší (ztráta na Nory 36 sekund), sekundu za námi byla Velká Británie (Ralph Street), sedmé doběhlo Finsko a osmé Lotyšsko - všechny štafety v jedné minutě.Ačkoliv jsem podal pocitově velmi dobrý výkon, tak to velice těsně na ty nejlepší na světě nestačilo. Ten úsek byl od začátku velmi nabitý, až do konce se tam přelévalo pořadí, na každé kontrole, na každé farstě. Možná jsem i někde byl na svojí farstě na čele, ani pořádně nevím. Já jsem si dokázal jít to svoje. A když jsme se na konci na tom dlouhém postupu všichni seběhli, tak jsem si říkal, že to asi bude exkluzivní běžecký zážitek, jenže nám ho narušil asi 90m kopec k hradu, kde jsem neměl na tři týmy a musel jsem je nechat jít a šetřit se na finiš s Britem a Finem. Ty se mi nakonec povedlo ofinišovat. Páté místo je určitě velká spokojenost a příště to třeba bude lepší. Vojta podal výborný výkon, stále se pohyboval ve skupině, která bojovala o medaile, neudělal žádnou větší chybu. V cíli svůj výkon zhodnotil: "Ačkoliv jsem podal pocitově velmi dobrý výkon, tak to velice těsně na ty nejlepší na světě nestačilo. Ten úsek byl od začátku velmi nabitý, až do konce se tam přelévalo pořadí, na každé kontrole, na každé farstě. Možná jsem i někde byl na svojí farstě na čele, ani pořádně nevím. Já jsem si dokázal jít to svoje. A když jsme se na konci na tom dlouhém postupu všichni seběhli, tak jsem si říkal, že to asi bude exkluzivní běžecký zážitek, jenže nám ho narušil asi 90 m kopec k hradu, kde jsem neměl na tři týmy a musel jsem je nechat jít a šetřit se na finiš s Britem a Finem. Ty se mi nakonec povedlo ofinišovat. Páté místo je určitě velká spokojenost a příště to třeba bude lepší."

1 Norway                  107:26 +00:00
 2 Switzerland             107:30 +00:04
 3 France                  107:36 +00:10
 4 Austria                 107:43 +00:17
 5 Czech Republic          108:02 +00:36
 6 Great Britain           108:03 +00:37
 7 Finland                 108:10 +00:44
 8 Latvia                  108:24 +00:58