Štafety při MSJ ve Španělsku - dvě pátá místa

15.7.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

MS juniorů ve Španělsku bylo zakončeno závodem štafet, který ale neměl charakter mistrovského závodu. Obě české štafety doběhly na pátých místech.

Proběhlo Juniorské mistrovství světa začalo v Portugalsku. Pořádání provázely velké problémy. Kvůli velkému nebezpečí požárů byl vyhlášen v celé zemi zákaz vstupu do lesů a tak se nemohly uskutečnit naplánované lesní závody (klasická a krátká trať a štafety). Uskutečnil se sprint a premiérově sprintové štafety, na závěr pak závod štafet, který ale neměl statut mistrovského klání.

Pořadatelé navrhují IOF, aby se uskutečnily v listopadu v mírně zjednodušené formě (odpadla by kvalifikace middlu). Výpravám byla položena otázka, zda přijedou, měly by se předběžně vyjádřit ještě před odjezdem. Pořadatelé jsou si vědomi finanční náročnosti, a tak se budou snažit uspořádat akci co nejlevnější.

Posledním závodem šampionátu tedy byly tříčlenné štafety, které byly ve městě, Tento závod ale neměl charakter oficiálního závodu MSJ. Běželo se v městečku Dornelas, kde byla spousta úzkých křivolakých uliček, kde se podařilo postavit orientačně velmi zajímavé tratě, kde se pole startujících brzy roztrhalo. A dělaly se chyby i razily se i špatné kontroly (u juniorů byla řada favoritů disk - SWE, GBR 2, HUN).

Po zajímavém průběhu vyhrála v juniorech štafeta Francie (Mathias Barros Vallet, Basile Basset, Guilhem Verove), která se do vedení dostala v závěru druhého úseku a vedení už nepustila. Na druhém místě skončila se ztrátou 17 sekund štafeta Švýcarska, přes minutu ztráty mělo třetí Norsko. Za čtvrtým Španělskem doběhlo na pátém místě naše áčko. Rozbíhal ho Vít Čech, který hned od úvodu ztrácel jak špatnými volbami, tak i běžecky, na předávce byl až na 22. místě se ztrátou 74 sekund na vedoucí dvojici Velká Británie a Izrael. Na druhém úseku velmi dobře běžel Daniel Bolehovský, zvláště v závěru si vedl velmi dobře a předával na sedmém místě se ztrátou 1:28 min. Na posledním úseku Jakub Chalouspký předběhl dva své soupeře, ale ztráta narostla skoro na dvě a půl minuty. V béčku rozbíhal Jiří Kostka, na předávce byl 16. s minutovou ztrátou. Na druhém úseku Matyáš Štrégl posunul náš tým na 11. místo (+1:39), na posledním úseku Ladislav Čepička ztratil na nejlepší tři minuty, předběhla ho řada soupeřů, v cíli to bylo 20. místo (+4:33).

20 Czechia 2 53:48 +04:33

V juniorkách si po dramatickém závěru doběhla pro vítězství štafeta Maďarska (Boglarka Czako, Viktoria Mag, Rita Maramarosi), která se po celý závod pohybovala v čele závodu, do vedení se dostala na druhém úseku, na třetím úseku její finišmanka udělala chybu, předstihla ji štafeta Finska, ale v závěru se do vedení těsně dostala opět Maďarka, Finka doběhla druhá. Třetí se ztrátou přes minutu byla štafeta Švédska, za čtvrtým Norskem bylo páté Česko. První úsek běžela Anna Karlová, v úvodu běžela dobře, vedla, v závěru trochu ztratila a na předávce byla šestá v kontaktu s čelem (ztráta 20 sekund). Na druhém úseku se Lucii Semíkové nedařilo, udržela sice šestou příčku, ale naše ztráta se prohloubila na téměř tři minuty. Na třetím úseku Markéta Mulíčková běžela na úrovni těch nejlepších, předběhla béčko Švédska a tak náš tým skončil celkově pátý se ztrátou 2:42 min. Velmi dobře běželo i naše béčko v sestavě Jana Pekařová, Michaela Dittrichová a Michaela Metelková, po prvním úseku bylo deváté, po druhém osmé a v cíli to bylo konečné sedmé místo (+5:03).

1 Hungary           57:41 +00:00
2 Finland 1 57:44 +00:03
3 Sweden 1 58:58 +01:17
4 Norway 1 59:14 +01:33
5 Czechia 1 60:23 +02:42
6 Sweden 2 61:11 +03:30
7 Czechia 2 62:44 +05:03
8 Finland 2 62:51 +05:10