Štafety SP v Norsku - muži třetí, ženy sedmé

3.9.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závěrečným závodem třetí série Světového poháru v Norsku byly štafety. Výborně si vedlo trio mužů Jan Petržela, Miloš Nykodým a Vojtěch Král, které skončilo třetí, ženy byly sedmé.

Štafety se běžely ze stejného centra a ve stejném terénu jako sobotní krátká trať.

Skvěle si vedli naši muži, kteří v redukovaném pořadí obsadili třetí místo! Na prvním úseku běžel po celou trať v čele Švéd Albin Ridefelt (SWE A), za ním se vytvořila skupina osmi štafet, ve které byl i Jan Petržela z českého áčka. Předával na 8. místě, skupina měla odstup necelou minutu. České béčku rozbíhal Vojtěch Sýkora, do cíle prvního úseku doběhl na 14. místě se ztrátou dvě a půl minuty. Na druhém úseku se v čele stále drželo švédské áčko (Gustav Bergman), další skupina měla ztrátu půl minuty a byli v ní Jonas Leandersson (SWE B), Jon Aukrust Osmoen (NOR C), CZE (Miloš Nykodým) a Olav Lundanes (NOR A), další štafety už měly odstup přes tři minuty. Nykodým zaběhl skvěle, udržel kontakt s čelem a připravil našemu týmu výbornou pozici na závěrečný úsek. V béčku běžel druhý úsek Jan Šedivý, v cíli byl 16. se ztrátou osmi minut. Ba třetím úseku se pořadí v čelní skupině dost měnilo, nakonec si ve finiši doběhl pro vítězství Magne Daehli (NOR A), tři sekundy za ním doběhl do cíle William Lind (SWE A), třetí Emil Svensk (SWE B) měla ztrátu 24 sekund. Vojtěch Král v závěru trochu ztratil, ale suverénně udržel čtvrté místo, což znamenalo v konečném účtování třetí příčku v redukovaném pořadí. Na další místech doběhly štafety NOR B, NOR C, FIN A, SUI B, UKR a FIN C. České béčko finišoval Daniel Hájek, udržel 16. příčku, ztráta naší štafety byla deset a půl minuty.

8 Great Britain (Haines, McLeod, Street)               2:03:52

Honza Petržela komentoval průběh závodu: “Po přetrpěné klasice jsem byl dost na dně, ale v sobotu jsem se cítil v obou závodech celkem slušně, takže jsem věřil, že bych ten první úsek mohl ustát. Za celé předchozí 3 závody jsem ale moc neměl šanci koukat do mapy, protože jsem většinu času jenom visel. Takže mapově jsem si před startem úplně nevěřil, ale po dobrém začátku jsem byl najednou na čele sám s Albinem Ridefeltem a byl jsem dost jistý. Pak přišla divácká a šíleně náročný výběh po zarostlé pasece. Tam jsem fyzicky trochu odešel, Albin mi zmizel a navíc jsem udělal drobnou paralelku, takže mě zezadu dojela celá ta skupina. Tam už jsem si to hlídal a do cíle jsem dojel v té skupině, jenom už na finiš síly nebyly. Dým šel neskutečně.. Suverénně posbíral svoje farsty a uvisel Lundyho. No a Vojcek to měl rozběhlé parádně, taky šel skvělý individuální začátek, jednu chvíli i výrazně vedl, pak ale udělal drobnou klíčku a už byl zpět v té skupině hvězd. V závěru už sotva pletl nohama, ale zvládl to krásně až do cíle. Takže velká spokojenost, všichni šli svoje maximum a v takto těžkém terénu to bylo asi nejvíc, co jsme mohli vytěžit.”

V ženách doběhla z prvního úseku v čele tříčlenná skupina Lina Strand (SWE A), Maija Sianoja (FIN B) a Paula Gross (SUI B), další ztrácely už přes minutu. Tereza Janošíková (CZE A) předávala na 11. příčce se ztrátou přes 5 minut, v béčku Adéla Indráková doběhla na 19. místě (+8:13). Na druhém úseku se v čele udrželo SWE A, Karolin Ohlsson navýšila náskok na minutu a půl před NOR A (Marianne Andersen) a dvě a půl minuty před FIN B (Miia Niittynen). Výborně zaběhla Vendula Horčičková, která posunula české áčko na 9. místo (+10:36), v béčku běžící Lenka Mechlová předávala na 21. místě (+20:47). Na třetím úseku v čele běžící Tove Alexandersson zvýšila náskok štafety SWE A na dvě a půl minuty, druhé místo obsadila štafeta NOR A (Kamilla Olaussen) další minutu ztráty mělo FIN A (Henna Riikka Haikonen). Na dalších místech doběhly v první desítce FIN B, SUI A, SUI B, AUT, SWE C, NOR B a NOR C, na jedenáctém místě skončila štafeta RUS a za ní finišovala na 12. příčce Denisa Kosová (CZE A) se ztrátou 17:28 min. Když se udělalo redukované pořadí, byla z toho 7. příčka. V béčku doběhla Barbora Zháňalová na 23. místě (+33:45).