Štafety ukončily MS juniorů 2019

12.7.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V pátek se běžel na MS juniorů v Dánsku závěrečný závod štafet. Oba naše týmy se se šampionátem rozloučily velmi pěknými párými místy.

Každá země mohla postavit dvě tříčlenné štafety juniorů a juniorek, do oficiálních výsledků se každé zemi počítala jen ta lepší štafeta.

Závod proběhl u Thorsø Bakker, kde byl mírně kopcovitý terén s terénními detaily, v jižní část byla rovinatá, v severní části byly strmé svahy až k Thorsø (velké jezero), v prostoru byl smíšený les s otevřenými plochami, v části byly hustníky, proti klasice a krátké trati bylo i více bažin.

Závod juniorů výborně rozběhly obě naše štafety. Vít Horčička (A) a Honza Gajda (B) se stále drželi v čelní skupině, která byla sedmičlenná, Gajda v závěrečném pytlíku ze skupiny po chybě vypadnul, ale Horčička běžel skvěle, doběhl na předávku čtvrtý se ztrátou pěti sekund, vedla štafeta SUI před SWE B a FRA, 16 sekund za námi předával tým NOR, další štafety ztrácely přes minutu. České béčko předávalo na 12. místě se ztrátou 1:41 min. Na druhém úseku se v čele držela v čele čtyřčlenná skupina - FRA, NOR, SWE B a CZE A (Ondřej Hlaváč), v další části se tato skupina roztáhla, mezery mezi závodníky se stále zvětšovaly, na předávku jako první doběhla štafeta FRA ale po chybě na předposlední kontrole ale jen s minimálním náskokem pře NOR a SWE B, Ondra Hlaváč v závěru ztrácel, jeho odstup na předávce byl 1:05 min. , na dohled pak předávala skupina FIN, NOR B a GBR, další půl minuty zpět byly týmy DEN a SWE A. V béčku běžící Honza Rusin postupně ztrácel, na předávce byl na na 23. místě se ztrátou přes sedm minut. Na posledním úseku běželo vedoucí trio spolu, Tomáš Křivda bohužel hodně chyboval na pátou kontrolu, nejen, že se vedoucí skupině nepřiblížil, ale doběhly ho štafety startující za ním. Vedoucí trio bojovalo o medaile, podle očekávání si pro zlato doběhlo Norsko, kde dvojnásobný šampión Kasper Fosser soupeřům s přehledem utekl a finišoval velkým náskokem první (první dva úseky v týmu NOR běželi Lukas Liland a Elias Jonsson). Na druhém místě doběhla se ztrátou přes dvě minuty štafeta SWE B (Samuel Pihlstrom, Gustav Runefors a Axel Granqvist), bronz vybojovala štafeta Francie (Guilhem Haberkorn, Quentin Moulet, Guilhem Elias), která měla ztrátu skoro tři a půl minuty, na čtvrtém místě jen těsně za FRA doběhla štafeta NOR B (mimo pořadí MSJ), o čtvrté místo tak bojovalo trio štafet SUI, GBR a CZE, štafeta SUI si běžela pro čtvrtou příčku, na naši a britskou štafetu se dotáhly tým SWE A (mimo pořadí MSJ), ten doběhl těsně před českou štafetou, která tak ve složení Vít Horčička, Ondřej Hlaváč a Tomáš Křivda vybojovala se ztrátou pět a půl minuty páté místo, na šestém místě byla štafeta GBR. V béčku výborně zaběhl poslední úsek Jonáš Fencl, který naši štafetu posunul na konečné 16. místo v neredukovaném pořadí, když její ztráta byla 12:42 min.

10 Germany            101:57 +11:05

V juniorkách na prvním úseku bylo na předávce pořadí SWE B, RUS, B, RUS A, BUL a GBR, všechny štafety v rozmezí 21 sekund. Obě naše štafety se pohybovaly stále kolem desáté příčky, nakonec bylo lepší béčko (Eliška Sieglová), která předávala na 9. místě se ztrátou necelých dvou minut, áčka (Anna Kopecká) po chybičkách v závěru bylo o půl minuty horší (13. příčka). Na druhém úseku šla do jasného vedení štafeta RUS A, která získala více jak minutový náskok před GBR, třetí předávalo SWE B (ztráta minutu a půl), následovaly FIN, NOR a BUL a na sedmé míso se posunulo české áčko, kde běžela Barbora Chaloupská, její ztráta byla něco na čtyři minuty, těsně za námi předávalo švédské áčko. Béčko (Kateřina Grycová) předávalo na 15. místě s odstupem šesti a půl minut. Na posledním úseku běželo RUS jasně v čele až do 10. kontroly, kde se na ni po chybě dotáhla štafeta GBR, obě finišmanky běžely spolu, v závěru měla více sil Britka a štafeta v sestavě Megan Keith, Fiona Bunn a Grace Molloy vybojovala zlato. Se ztrátou 18 sekund doběhla štafeta RUS (Irina Lazareva, Kristina Smirnova a Veronika Kalinina), která obhajovala titul. O bronzu se rozhodlo až ve finiši, kde těsně bylo lepší béčko SWE (Ella Olsson, Johanna Kaellvik Leufven, Alva Sonesson), které mělo ztrátu 53 sekund, jen o sekundu bylo pomalejší čtvrté FIN. Tereza Janošíková běžela ve skupině se SWE A, NOR a chvíli i DEN a SUI, nakonec z nich byla naše finišmanka nejlepší a česká štafeta (Anna Kopecká, Barbora Chaloupská, Tereza Janošíková) doběhla se ztrátou 3:15 min. na pátém místě těsně před SWE a NOR (to skončila v MSJ šesté). Nikola Thýnová doběhla českému béčku pro 16. místo v neredukovaném pořadí (ztráta přes 11 minut).

1 Great Britain       94:35 +00:00
 2 Russian Federation  94:53 +00:18
 3 Sweden              95:28 +00:53
 4 Finland             95:29 +00:54
 5 Czech Republic      97:50 +03:15
 6 Norway              97:58 +03:23
 7 Denmark             99:08 +04:33
 8 Switzerland         99:21 +04:46