Světový pohár OB - horská klasika ve Švýcarsku

2.10.2015 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Finálová série Světového poháru ve Švýcarsku začala ve švýcarské Arose horskou klasikou. Velmi dobře běžela v ženách Denisa Kosová, která obsadila 13. místo, v mužích byl z našich nejlepší Pavel Kubát.

Běželo se v alpském polootevřeném terénu ve výšce mezi 1600 a 2200 metry nad mořem, závodníky čekalo dost velké převýšení, muži měli na trati dlouhé 12,4 km stoupání 730 m, ženy měly parametry tratě 8,8 km/525 m). Na mapě téměř bez cest a hustníků převládala hnědá, žlutá a bílá barva, na trati bylo třeba velmi dobře zvolit postup, ale hlavně vydržet fyzicky.

V ženách jasně kralovala Norka Anna Margrethe Hausken Nordberg, která podala parádní výkon, s výjimkou prvního mezičasu na 4. kontrole, kde měla minimální ztrátu, vedla po celou trať a v cíli měla náskok 3:18 min. Na dalších místech skončila čtveřice Švýcarek, druhá byla Sabine Hauswirth, třetí Sara Lüscher (+5:03), čtvrtá Rehel Friedrich (+6:02) a pátá Sarina Jenzer (+6:43), na velkou bednu je doprovodila další Norka Silje Ekroll Jahren (+6:53). Velmi dobře běžely naše ženy, tři se dostaly do nejlepší dvacítky. Nejlepší z nich byla Denisa Kosová, která po špatném úvodu, když na prvním mezičase už ztrácela hodně přes 7 minut, se chytla, stále zrychlovala až na konečné 13. místo (+12:47), Jana Knapová obsadila po vyrovnaném výkonu 16. příčku (+14:18), další tři místa za ní byla Eva Kabáthová (+15:04), Vendula Horčičková skončila 21. a Lenka Poklopová 35.

V mužích vedl po celou trať vedoucí závodník SP domácí Daniel Hubmann a v cíli porazil druhého Nora Carl Godager Kaase o 2:14 min, třetí byla další Nor Olav Lundanes (+2:44), další tří místa patřila Švýcarům - 4. Martin Hubmann (+2:57), 5. Matthias Kyburz (+3:07) a šestý skončil český šampionát na klasice Baptiste Rollier (+5:41). Z našich si na náročné trati nejlépe vedl Pavel Kubát, který obsadil 20. místo se ztrátou 14:54 min., velmi milým překvapením byl výsledek Ondřeje Semíka (ten na poslední chvíli nahradil nemocného Šedivého), na 23. místě měl na vítěze odstup 15:40 min. Daniel Hájek skončil 29. (+18:53), 31. Procházka, 43. Chloupek.

V sobotu je krátká trať (opět v horském terénu) a v neděli bude program uzavřen závodem sprintových štafet přímo v městečku Arosa.

Stránky finálové série ve Švýcarsku najdete tady.