Světový pohár začal klasikou v Norsku

27.4.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závodem na klasické trati v Norsku začal letošní Světový pohár. Vítězství si odnesli lonští vítězové Tove Alexandersson a Kasper Fosser, Vendula Horčičková a Tomáš Křivda skončili ve třetí desítce.

Závody měl centrum ve Valer (motokárový areál). Terén, ve kterém se běželo, byl pestrý s rovinatějšími partiemi a poměrně strmými svahy, zejména v jižní části. V terénu byl na vrcholcích kopců převážně otevřený borový les a v nižších partiích hustší smrkový a smíšený porost. Některé části terénu byly zvlněné s řadou detailů, s malými výškovými rozdíly. Většinou tam byla dobrá průběžnost a střední viditelnost. Celkový výškový rozdíl je asi 100 metrů.

Po deštích a sněhu byla po celém lese velmi náročná podložka. Tratě byly orientačně velmi pěkné, měly volby postupu, ale i pár technických pasáží.

Ženy čekala náročná trať o délce 12,0 km (22 kontrol, 560 m stoupání) s předpokládaným časem vítězky 82 minut. A právě do tohoto času se skoro přesně strefila vítězná Švédka Tove Alexandersson, která ale po celou trať bojovala se svou krajankou Sarou Hagström, kterou nakonec porazila o 55 sekund. Další závodnice už měly daleko větší ztrátu, třetí Norka Marie Olaussen vytěžila ze spolupráce s Hagström a v cíli měla ztrátu 4:43 min., čtvrtá doběhla další Norka Andrine Benjaminsen, pátá byla Finka Marika Teini a šestá Natalia Gemperle (Švýcarka, která do této doby běhala za Rusko). Za zmínku stojí devátá příčka Norky Marianne Andersen, která se ve věku 43 let po několika letech vrátila do světové špičky. Nejlepší z našich byla Vendula Horčičková, která dobře začala, vypadalo to na umístění v TOP 20, v závěru ale ztratila a skončila na 29. místě se ztrátou 15 minut. Zdravotně indisponovaná Tereza Janošíková obsadila 47. místo. Čtveřice, která sbírá zkušenosti Tereza Čechová, Michaela Dittrichová, Eliška Sieglová a Barbora Matějková mezi 57. a 65. místem (Denisa Kosová pro nemoc do závodu nenastoupila). Trať mužů měřila 15,0 km (30 kontrol, 660 m stoupání).

65 Barbora Matějková         Czech Republic 111:49 +29:42

Trať mužů měřila 15,0 km (30 kontrol, 660 m stoupání). Boj o vítězství byl velmi vyrovnaný, o prvenství rozhodovaly sekundy. O prvenství po celý závod velmi těsně bojovali Švédi Emil Svensk, Martin Regborn a domácí Kasper Harlem Fosser. Díky rychlému závěru nakonec vybojoval vítězství Nor s náskokem tří sekund před Svenskem a devíti sekund před Regbornem. Skvělé drama! Čtvrtý Matthias Kyburz (SUI) měl ztrátu přes dvě minuty, pátý další Švýcar Joey Hadorn ztratil přes tři minuty, šesté místo obsadil Ukrajinec Ruslan Glibov. Výborně začal závod Tomáš Křivda, pohyboval se na mezičasech v úvodu druhé desítky, pak ale přišla skoro dvouminutová ztráta na 23. kontrole, pak přidal další chybičku na 27. kontrole a bylo z toho 26. místo s odstupem necelých 10 minut. Miloš Nykodým ztratil v úvodu, v závěrečné pasáži se zlepšil a získal body do Světového poháru za 37. místo. Další naše trio mělo skoro stejný čas, trojice Jonáš Hubáček, Jakub Glonek a Martin Roudný obsadila 48. - 50. místo (Jakuba Glonka určitě mrzí chyba na 27. kontrole, která ho odsunula mimo body). Daniel Vandas obsadil 74. příčku (Vojta Král se po pádu před televizními kamerami zranil a ze závodu odstoupil).

74 Daniel Vandas             Czech Republic 109:39 +21:33

Ze závodu byl velmi dlouhý televizní přenos, který velmi dobře komentoval spolu s Petrem Kubáskem Daniel Wolf.