Tereza Janošíková a Daniel Vandas mají bronz z MSJ

9.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Úvodním závodem na MS juniorů v Maďarsku byla klasická trať. Skvěle si vedli naši závodníci, kteří vybojovali dvě bronzové medaile zásluhou Terezy Janošíkové a Daniela Vandase.

Závod se běžel z arény Pirtó (Kiskunhalas). Závodníky čekala mapa plná žluté a různých odstínů zelené - spousta otevřených a polootevřených ploch (bílé tam bylo velmi málo), běželo se v skoro v rovině (ekvidistance byla 2 metry), ale terénních detailů tam bylo hodně. Délky tratí byly rekordní, junioři měly 15 km, juniorky 10,2 km. Závod pro 164 juniorů byl velmi dlouhý, startovalo se skoro 6 hodin.

Závod žen měl jasnou favoritku Švýcarku Simonu Aebersold. Ta roli favoritky potvrdila, po celou trať vedla, svůj náskok stále zvyšovala až na konečných více než pět minut. Nedělala skoro žádné mapové chyby ani chybičky, 10,2 km zvládla za necelých 55 minut. Stříbrnou medaili získala domácí Zsofia Sarkozy, velmi dobře běžela po celou trať a na bronzovou pozici odsunula naši Terezu Janošíkovou. Ta na vítěznou fenomenální Švýcarku ztratila 5:56 min., dlouho bojovala o druhou příčku, stahovala domácí Maďarku, ale drobná chybička v závěru (27. kontrola) znamenala zisk bronzové medaile (je to její druhá placka z juniorských šampionátů, loni získala stříbro ze sprintu)! Minuta za Janošíkovou doběhla na čtvrtém místě Finka Amy Nymalm (+6:51), na velkou bednu se ještě dostaly pátá Malin Sandstad (NOR) a šestá Annika Simonsen (DEN). Velmi dobře běžela i další česká závodnice Tereza Čechová, která se po pomalejším začátku probojovala v další části do první desítky a nakonec obsadila po pěkném výkonu 8. příčku (+9:53). Dalším našim se příliš nedařilo, jedna z aspirantek na čelní umístění Barbora Chaloupská po solidním začátku udělala obrovskou chybu na 6. kontrolu a bylo po nadějích, nakonec její výkon stačil na 45. místo (+17:27), Markéta Firešová obsadila 59. příčku, Barbora Vyhnálková byla 65., Nikola Thýnová skončila v závěru výsledkové listiny.

133 Nikola Thýnová         Czech Republic      112:51 +58:14

Také závod juniorů měl jasného vítěze, Nor Kasper Fosser běžel výborně po celou trať, vedl od počátku až do cíle a v cíli byl jeho čas 69:25 min. na trati o délce 15,0 km s převýšením 130 metrů. Stříbrný Mathieu Perrin (FRA) na něj ztratil 4:21 min., když dost vydělal na tom, že běžel druhou půlku v tandemu s celkově šestým Bonekem. A na třetím místě (druhý bronz z letošní juniorské klasiky pro ČR) skončil Daniel Vandas! Výborný a vyrovnaný výkon po celé trati mu přinesl zaslouženou medaili, když měl na vítězného Nora ztrátu 5:37 min., na čtvrtého Benjamina Leduce (FRA) měl náskok 17 sekund (5. Elias Jonsson, NOR, 6. Jannis Bonek, AUT). Velmi dobře běžel Tomáš Křivda, na prvním radiu měl druhý nejlepší čas, pak trochu ztratil, nakonec z toho byla 14. příčka (+8:19). Vojtěch Sýkora dvakrát zaváhal (před 6. a před 15. kontrolou) a to ho stálo umístění v TOP 10, nakonec z toho bylo 18. místo se ztrátou 9:28 min. Jan Bendák měl na vítěze ztrátu přesně 17 minut, a to bylo umístění v šesté desítce, Vít Koštejn dlouho běžel v tandemu s Tomášem Křivdou (ten ho 6 minut doběhl), v závěru však hodně ztratil - devátá desítka (+22:28), Vít Horčička vyrobil na třetí kontrole obrovskou chybu, další chyby přišly i v závěru.

1 Kasper Fosser           Norway               69:25
 2 Mathieu Perrin          France               73:46 +04:21
 3 Daniel Vandas           Czech Republic       75:02 +05:37
 4 Benjamin Leduc          France               75:19 +05:54
 5 Elias Jonsson           Norway               75:20 +05:55
 6 Jannis Bonek            Austria              75:33 +06:08
 7 Mihaly Ormay            Hungary              76:37 +07:12
 8 Isac von Krusenstierna  Sweden               76:38 +07:13