Tereza Janošíková osmá na krátké trati na MS

15.7.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství světa v orientačním běhu mělo na programu závod na krátké trati. Tituly obhájili Švédka Tove Alexandersson a Švýcar Matthias Kyburz. Velmi dobrý je výsledek Terezy Janošíkové - 8. místo.

Mistrovský závod na krátké trati se běžel v předalpském terén s množstvím terénních detailů, kde bylo i množství skal a kamenů. Terén byl v nadmořské výšce 950 – 1200 m nad mořem. byly tam kopce, některé mírné, některé hodně strmé. Terén vyžadoval přesné čtení mapy. Vegetací byl předalpský, otevřený a polootevřený les, převážně borový. Průběžnost v lese byla dobrá až velmi dobrá, místy bylo kapradí a stromy ležící na zemi. Dobíhalo se do arény v hostitelském městě Flims Laax. Parametry tratí: ženy - 4,8 km, 180 m stoupání, 19 kontrol; muži - 5,9 km, stoupání 220 m, 22 kontrol.

Ženy

V ženách dominovala Tove Alexandersson (SWE), která obhájila titul z Jirerských hor (je to již její 18. zlato z MS). Byť na prvních dvou kontrolách udělal chybky, už na 4. kontrole doběhla o dvě minuty před ní startující Natalii Gemprle (SUI) a spolu vytvořily tandem, na který nikdo nestačil. Švýcarka měla na vítězku v cíli ztrátu 2:18 min. a vybojoval stříbro. Třetí skončila další Švédka Hanna Lundberg, která byla o 16 sekund pomalejší než druhá Gemprle. Další závodnice už měly značné odstupy, čtvrtá Norka Ane Dyrkorn ztratila čtyři a půl minuty, pátá další Norka Andrine Benjaminsen a šestá Finka Venla Harju skoro šest minut.

Na startu byly tři české ženy. Nejlépe si vedla Tereza Janošíková, která po solidním začátku ztratila na šesté kontrole, tam ji doběhla o dvě minuty Norka Dyrkon a spolu doběhly do cíle, pro Terku to znamenalo osmé místo se ztrátou 6:20 min. Velmi dobrý závod zaběhla Vendula Horčičková, která běžela vyrovnaně, dost ji pomohlo, že na 4. kontrole doběhla před ní startující a v úvodu chybující Sabine Hauswirth (SUI), sice se několikrát rozdělily, ale nakonec spolu absolvovaly celou řadu postupů, pro Vendulu z toho bylo velmi pěkné 11. místo (+8:02). Denisa Kosová udělala pár chyb, navíc ji to podle jejich slov v cíli fyzicky moc netáhlo - 30. příčka se ztrátou téměř 13 minut.

Muži

Zatímco v ženách byly rozdíly velmi velké, v mužích to bylo naopak dost vyrovnané. To však neplatilo o vítězi. Obhájce titulu Švýcar Matthias Kyburz trať proletěl bez viditelných chyb, vedl na všech mezičasech, soupeřům nedal šanci a jasně vyhrál. Jeho náskok před druhým, dalším Švýcarem Joey Hadornem byl přesně dvě minuty, ten vybojoval stříbro díky skvělému a rychlému závěru, když ve dvou třetinách trati byl až devátý. Velkým překvapením bylo třetí místo Rakušana Jannise Boneka. Ten už na klasice naznačil, že má výbornou formu, na krátké trati běžel vyrovnaně a zatímco jeho soupeři dělali chyby, on se jich vyvaroval a senzačně skončil třetí, sedm sekund za sříbrem. Dlouho to vypadalo, že si pro jednu z medailí doběhne Švéd Albin Ridefelt, kterého na pětce o dvě minuty doběhl vítězný Kyburz, dlouho běželi spolu, v závěru ale Švéd nestačil a skončil 25 sekund za medailí. Pátý skončil další Švéd Gustav Bergman, dlouho běžící na druhém místě, ale v závěru chybující, šesté místo patřilo Finu Olli Ojanaho.

Česká dvojice Jonáš Hubáček a Tomáš Křivda startovala čtyři minuty po sobě. Tomáš začal výborně, na prvním radiu (pětka) byl sedmý, na další kontrole doběhl Hubáčka, ale hned na sedmičce udělli chybku, která Křivdu odsunula z TOP10. Zbytek závodu absolovovali ve trojici s Rakušanem Gernotem Ymsenem, který startoval mezi nimi. Výsledkem bylo 17. místo Tomáše Křivdy se ztrátou 5:55 min. na vítěze a 33. příčka Jonáše Hubáčka (+10:38).

1 Matthias Kyburz      Switzerland    38:19
 2 Joey Hadorn          Switzerland    40:19    +2:00
 3 Jannis Bonek         Austria        40:26    +2:07
 4 Albin Ridefelt       Sweden         40:51    +2:32
 5 Gustav Bergman       Sweden         40:59    +2:40
 6 Olli Ojanaho         Finland        41:03    +2:44
 7 Kasper Harlem Fosser Norway         41:43    +3:24
 8 Eskil Kinneberg      Norway         41:50    +3:31