Tereza Janošíková šestá na Kokořínsku

5.8.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Krátkou tratí v pískovcových skalách na Kokořínsku pokračoval Světový pohár v orientačním běhu. Výborně si vedla Tereza Janošíková, která obsadila šestou příčku.

Centrum závodu na krátké trati bylo v Korcích. Závodníky čekaly tratě od Radka Novotného ve skalnatém terénu Kokořínska, pískovcové skály přinesly velkou orientační výzvu, ale i díky převýšení kladly velké nároky na fyzičku. Navíc bohužel vyšla předpověď počasí, déšť po celý den nemilosrdně skrápěl jak centrum, tak i les, kde to tedy dost klouzalo.

Ženy

V kategorii žen se na trati dělaly vláčky, závodnice se seběhly a většina závodnic na čelných místech doběhla s někým ve dvojici či ve větší skupině (dvouminutový interval se ukázal v tomto terénu jako malý). O vítězství bojovaly jako ve většině letošních významných závodů Tove Alexandersson (SWE) a Simone Aebersold (SUI). Švédka v úvodu udělala chybičku, ztrácela necelou minutu, pak však běžela výborně (druhou část trati spolu s Gemperle) a v cíli slavila další vítězství v závodě Světového poháru. Švýcarka na ni měla v cíli ztrátu 67 sekund. Třetí byla další Švédka Sanna Fast, která měla za vítězkou odstup 1:31 min., čtvrtá skončila Sara Hagsröm (SWE). Švédkám závod vyšel, mezi prvními 12 měly sedm svých závodnic, jim dokázaly konkurovat jen Švýcarka Aebersold, dvě Norky Marie Olaussen (5. ) a Andrine Benjaminsen (9.), Finka Venla Harju (8.) a k naší velké radosti i Tereza Janošíková. Ta po solidním začátku trochu ztratila ve střední části, pak však měla velmi rychlý závěr (ve spolupráci se Sannou Fast) a to ji vyneslo umístění na velké bedně za šesté místo, když na vítěznou Švédku měla ztrátu tři a půl minuty. Dobře běžely i další naše závodnice. Denisa Kosová měla výborný začátek, podle mezičasů se pohybovala v polovině první desítky, v závěru trochu ztratila a výsledkem bylo pěkné 13. místo se ztrátou pěti minut. O minutu pomalejší byla vyrovnaně běžící Vendula Horčičková, která obsadila 18. místo. Bodovaly i další dvě naše ženy. Skvělou premiéru mezi dospělými si odbyla juniorka Anna Karlová, po výborném začátku (v polovině trati byla na konci první dvacítky) v závěru trochu ztratila, přes to je její 34. místo velmi pěkným debutem ve světové konkurenci. Tereza Čechová skončila o tři místa za ní. Eliška Sieglová skončila v páté desítce, Jana Peterová v desítce sedmé a Michaela Dittrichová v desítce osmé.

Muži

Na trati mužů triumfoval Rakušan Jannis Bonek. Ten tak potvrdil, že jeho bronzová medaile na letošním MS na krátké trati nebyla náhoda. Vedl v podstatě po celou trať a v cíli měl náskok 37 sekund před Švédem Albinem Ridefeltem. Třetí skončil mistr světa Matthias Kyburz, který byl o šest sekund pomalejší než druhý Švéd. Těsně čtvrtý skončil favorizovaný Nor Kasper Harlem Fosser, který nechal své naděje v chybě na osmé kontrole. Na velkou bednu se ještě probojovali pátý Lucas Basset (FRA) a šestý Fin Olli Ojanaho. Z našich závodníků si nejlépe vedl Miloš Nykodým. Po opatrnějším začátku se postupně probojovával zpět, v závěru byl ve dvojici s Bassetem hodně rychlý a to ho vyneslo na konečně 16. místo se ztrátou 3:16 min. na vítěze. Daniel Vandas získal body do SP za 31. místo (+5:01), když šel podle svých slov v cíli mapově dobrý závod, ale chyběly mu síly. Těsně za body do SP zůstali v páté desítce Vojtěch Král (41.), Martin Roudný (43.) a Jakub Chaloupský (46.), Ondřej Metelka skončil v deváté desítce. Další dva naši závodníci nebyli v závodě klasifikováni. Jonáš Hubáček zaběhl velmi solidně, bohužel v závěru vzal jinou kontrolu a byl z toho disk. Tomáš Křivda po dobrém začátku šel při postupu na sedmou kontrolu do obrovské chyby, pak vyhodnotil, že jde o ztracený závod a rozhodl se šetřit síly na závěrečnou klasiku a závod vzdal.