Tereza Janošíková stříbrná ve sprintu na MSJ

12.7.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Juniorský světový šampionát ve Finsku pokračoval závodem ve sprintu. Skvěle zaběhla Tereza Janošíková, která vybojovala stříbrnou medaili!

Ve středu byl v Pispale závod ve sprintu, běželo se za deštivého počasí. Pořadatelé připravili orientačně velmi pěkné tratě s řadou voleb postupů ve městě (na poměrně malém prostoru nechyběly ploty, zítky, průchody a velké bloky budov) a v přilehlých parcích (tam se jednalo spíše o atletické pasáže), na tratích bylo i nějaké převýšení. Závod dopadl pro českou reprezentaci výsledkově velmi dobře.

V juniorkách si doběhla Tereza Janošíková po výborném výkonu pro stříbrnou medaili. Na trati se pohybovala stále těsně na druhém místě a to nakonec obsadila i v cíli, když na suverénku, obhájkyni titulu Švýcarku Simone Aebersold ztratila jen 7 sekund. Bronz získala Švédka Linnea Golsater se ztrátou 12 sekund na Janošíkovou, na loni stříbrnou Rusku Annu Dvorianskau zbylo 4. místo (5. Valerie Aebischer, SUI, 6. Anu Tuomisto, FIN). Terka po doběhu v cíli pro místní rozhlas: "Běžela jsem na MSJ sprint poprvé. Byla tam celá řada volba postupů, nevím, zda jsem všechny zvolila správně. O pár chybičkách vím, ale celkově jsem ze svého výkonu velmi spokojená." Česká republika tak získala opět po čtyřech letech individuální medaili z juniorského světového šampionátu. Další naše závodnice skončily v poli poražených, většinou nestačily běžecky a k tomu přišly i drobné mapové chyby. Barbora Chaloupská skončila na 31. místě se ztrátou 1:55 min., další trojice skončila v páté desítce se ztrátou přes 2 minuty (46. Tereza Čechová, 47. Klára Novotná, 49. Barbora Vyhnálková, 62. Anna Kopecká).

62 CZE Anna Kopecká                 16:44 +2:42

Velmi dobře běželi naši junioři, dlouho se pohybovali na hodně čelních příčkách výsledkové listiny. Zvláště dobře si vedli v úvodu trati, pak nepatrně ztráceli na volbě postupů. Nejlépe skončil Daniel Vandas, který běžel opravdu výborně a vyrovnaně po celé trati, desetisekundová chybička na 20. kontrolu ho stála umístění v první šestce. Nakonec měl 11. nejlepší čas, ale byl dodatečně disk za vynechání kontroly u výměny map. Nejlépe z našich tak nakonec skončil dobře běžící Vojtěch Sýkora, který obsadil 13. příčku s odstupem 37 sekund. Milým překvapením byl výkon Jana Bendáka, který obsadil nakonec 25. místo (+58s). Úvod závodu výborně zaběhl Tomáš Křivda, byl v první desítce, závěrečná pasáž a v ní přeběhnutí kontroly 22 ho odsunula na 27. místo (+1:01). Solidní výkon podal Otakar Hirš, který obsadil 35. místo, v závěru se nedařilo Liboru Černockému, který nakonec obsadil 58. místo. Úterní vítězství z krátké tratě zopakoval Fin Olli Ojanaho, který chyboval na jedničku, pak šel ale nezadržitelně dopředu a v závěrečných kontrolách se dostal před dosud vedoucího Novozélanďana Tommyho Hayese, kterého v cíli porazil o 9 sekund. Loňský šampión Joey Hadorn (SUI) se musel spokojit s bronzovou medailí, když za stříbrem zaostal pouhou sekundu (4. Tuomas Heikkila, FIN, 5. Alexander Chepelin, GBR, 6. Ricardo Esteves Ferreira, POR).

58 CZE Libor Černocký               15:36 +1:37

Po dni volna se v pátek poběží klasická trať (Särkänperä) a na stejném místě skončí v sobotu šampionát štafetami.