Tereza Janošíková třetí ve sprintu

26.5.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závodem ve sprintu pokračoval Světový pohár v orientačním běhu. Skvěle zaběhla Tereza Janošíková, která obsadila 3. místo. Tomáš Křivda skončil v TOP 10.

Nedělní sprint Světového poháru se běžel ve švýcarském městě Olten. Staré město nabídlo orientačně zajímavý terén v úzkých uličkách a pěších zónách doplněný opět několika umělými překážkami. Závod měl zajímavý program. Nejdříve odstartovalo 40 nejlepších žen ve sprintovém WRE s intervalem minutu a půl, pak běželo 40 mužů a poté (po skončení televizního přenosu) v minutových intervalech zbytek závodníků (a někteří z nich byli nakonec ve výsledcích dost vysoko).

Ženy

Závod se hodně podařil Tereze Janošíková. Ta se na trati pohybovala stále v půlce první desítky, díky rychlému závěru se probojovala na třetí příčku (na sběrce byla ještě pátá)! Před ní byly jen dvě Švýcarky, vyhrála Natalia Gemperle s náskokem 12 sekund (vedla po celou trať) před Simonou Aebersold, Janošíková ztratila na vítězku 27 sekund a o jedinou sekundu porazila čtvrtou Polku Aleksandru Hornik (5. Hanna Lundberg, SWE +0:30; 6. Cecile Calandry, FRA +0:36), obhájkyně celkového vítězství Tove Alexandersson po chybě v závěru obsadila sedmou příčku.

Další naše závodnice nebodovaly, nejlepší z nich byla Jana Peterová na 54. místě se ztrátou 1:57 min., Denisa Kosová skončila na 60. příčce, další byly v sedmé a osmé desítce.

Muži

V mužích si pro první místo doběhl po vyrovnaném a výborném výkonu Emil Svensk (SWE), který byl ale jen o sekundu rychlejší než Fin Tuomas Heikkila, třetí skončil Švéd Martin Regborn se ztrátou čtyř sekund, následoval další Švéd Jonatan Gustafsson (+9), pátý skončil Belgičan Yannick Michiels (+14), šest skončil Nor Eirik Langedal Breivik (+ 22).

Výborně běžel Tomáš Křivda, který se stále pohyboval na mezičasech na 5. - 6. místě, v závěru nepatrně ztratil a bylo z toho desáté místo se ztrátou 29 sekund. Stejně jako v ženách se nikdo další na bodované příčky nedostal. Martin Roudný skončil na 48. místě se ztrátou 1:10 min., Jakub Glonek byl dvě příčky za ním, další dvě místa zpět (52.) byl Jonáš Hubáček.

1 Emil Svensk                   SWE  14:12 +00:00
 2 Tuomas Heikkila               FIN  14:13 +00:01
 3 Martin Regborn                SWE  14:16 +00:04
 4 Jonatan Gustafsson            SWE  14:21 +00:09
 5 Yannick Michiels              BEL  14:26 +00:14
 6 Eirik Langedal Breivik        NOR  14:34 +00:22
6 Gustav Runefors SWE 14:34 +00:22
 8 Isac von Krusenstierna        SWE  14:35 +00:23